Lahodná a voňavá káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů všech generací po celém světě. Baristka Petra Davies Veselá kávou žije a umění připravit tento báječný nápoj učí profesionály i laiky.
Co pro vás káva znamená a pamatujete na svoji první kávu připravenou pro zákazníka?
Káva mi změnila celý život, a to jsem ji hodně dlouhou dobu vůbec nepila. Je pro mě prací, ale i koníčkem a není dne, abych o kávě alespoň nemluvila. První kávu si pamatuji, dostal ji náš stavbyvedoucí pan Neumann, když jsme zrekonstruovali kavárnu.
Kde nakupovat dobrou kávu, jak se pozná dobře upražená káva a jak ji skladovat?
Celkově doporučuji nakupovat kávu přímo v pražírně, kde budete znát její původ a hlavně čerstvost. Nenakupujte kávu v supermarketu. Ideální doba ke konzumaci je okolo 2–3 týdnů po upražení. Je lepší kupovat malé balíčky, a ty co nejdříve spotřebovat. Nejdéle do jednoho týdne. Kávu uchovejte v původním balíčku, zakolíčkovanou, a při pokojové teplotě. Kávě nedělá dobře, pokud ji necháte v lednici, nebo dokonce mrazáku.
Jaký je váš nejoblíbenější způsob přípravy kávy, který byste doporučila čtenářům? Například těm, kteří pijí celý život turka a teď by to chtěli změnit?
Já sama miluji cappuccino. To je ale v domácích podmínkách poměrně těžké. Daleko jednodušší je filtrovaná káva, například z tzv. dripu (neboli V60). Pro milovníky turka doporučuji french press. Pro ten potřebujete hrubě namletou kávu velikosti jako cukr krystal. Pokud ji umelete na domácím mlýnku těsně před přípravou, je to nejlepší. Použijte cca 18 g na 300 ml vody, která bude mít okolo 90 °C. Kávu ve french pressu zalijte, zamíchejte a počkejte 4 minuty. Poté stlačte píst a ihned servírujte. Neměli byste ji potom už déle louhovat.
Foto: archiv redakceProč jste se rozhodla pořádat kávové kurzy a pro koho jsou určeny?
To přišlo tak nějak postupem času samo. Nabízíme různé druhy kurzů, takže si na to své přijde snad každý. Máme kurzy domácí přípravy kávy, potom malinko složitější, kde učíme nastavování mlýnku a práci s kávovarem, přípravu espressa a dalších nápojů, latte art. Důležitou součástí je i péče o veškeré technologie, nabízíme také degustační školení atd., 70 % našich zákazníků jsou laici, kteří rádi přijdou i na pokročilejší školení, ať už ze zájmu, jen tak pro radost, nebo dostali naše školení jako dárek.
Jako porotkyně na soutěžích kávy se vydáváte i do cizích zemí, umíte si představit, že byste žila jinde než u nás, a pokud ano, kde by to bylo a proč?
Mám sen si jednou otevřít kavárnu někde u moře. Nemám zatím konkrétní místo, ale určitě někde v teple, kde se mluví anglicky. Možná Nový Zéland, to by byla pohádka.
Je pro vás to, jak bydlíte, důležité a jaký styl bydlení se vám líbí?
Je to pro mě moc důležité. Náš byt nám navrhla kamarádka, která studuje design a stylizovala ho spíše moderně s prvky 50. let, kdy byl náš byt postaven. Nemáme moc věcí, líbí se nám čistý a jednoduchý interiér. Nejvíce jsem zamilovaná asi do šatny, kterou máme částečně postavenou z luxfer, takže jí prosvítá světlo, a je neuvěřitelně prostorná.
Shodnete se s manželem na vkusu, nebo je nutné v zařizování, potažmo kupování doplňků jít cestou malých či velkých kompromisů?
Můj manžel je neuvěřitelně nenáročný. Shodli jsme se snad na všem. Naše kamarádka nám pomáhala nejen s návrhy stavebních úprav, ale i s vlastním vybavením a hodně věcí jsme nechali na ní, a jsme oba moc spokojení.
Je něco nového, co se u vás doma chystáte změnit, vylepšit atd.?
Jelikož jsme právě dokončili rekonstrukci, tak jsme bytem úplně nadšení a užíváme si každé chvilky, kdy tam můžeme být.
Pokud byste si z vašeho bytu směla odnést pouze tři věci, které by to byly?
Manžela, pejska :))) To se asi nepočítá, viďte? No nejradši bych si vzala celou šatnu! A pak máme takové roztomilé plyšové křesílko a otvírák na víno!
PETRA DAVIES VESELÁ
První kávu připravila až při otevření vlastní kavárny v roce 2004. Brzy potom začala soutěžit a během následujících let 2x vyhrála mistrovství České republiky v přípravě kávy.
Foto: archiv redakce
Působí jako porotkyně nejen u nás, ale i v zahraničí a na mistrovství světa. Od roku 2008 pořádá v Jílovém u Prahy školení pro širokou veřejnost a nyní už se společně s manželem Gwilym věnuje pouze vzdělávání profesionálů i laiků.