Nával v domácnosti je něco, čemu čelíme všichni. Ať se mnohdy snažíme sebevíc, je extrémně těžké zavést doma pořádek, ve kterém nic nepřebývá a nic se neztrácí, a proto je třeba nastolit věcem řád.
Policejní zátah
Kniha mladé Japonky Marie Kondo Zázračný úklid se stala bestsellerem. Více než dva miliony výtisků se dostaly v nejméně 30 jazykových mutacích do domácností po celém světě. Lidé si čtou, jak se mají dopracovat k vzornému a hlavně dlouhodobě udržitelnému pořádku. Její recept, jak zjistíte, když se prokoušete bezmála 180 stranami přemlouvání a přesvědčování, tkví v tom, že si doma necháte jen to, co vám dělá radost a činí vás šťastnými.
Foto: archiv redakce
Budiž, určitě je občas zdravé zbavit se nahromaděných věcí, které by se mohly někdy v budoucnu hodit, ale v našich malých domácnostech řešíme často i problém, kam s kolem, jak vhodně zaparkovat vysavač, nebo jak mít žehličku stále po ruce a přitom z očí. Podívali jsme se tedy po obchodech a prozkoumali, jak na maximum využít komoru nebo prostor pod schody na veskrze praktické věci, které vám nutně radost dělat nemusí.
KAM S DOKUMENTY?
Úřední dokumenty jsou pro mnoho lidí jako sarančata, po jejichž náletu je s pořádkem v bytě amen. Pracovní a pojistné smlouvy, rodné listy, přihlášky a odhlášky se povalují v zásuvce a čekají na svůj den, až je budete nutně potřebovat a ony po anglicku na inkriminovanou dobu zmizí.
Kancelářské drobky
Lepší pořádek v dokumentech udržíte, když je budete držet v logických skupinách. K tomu se vám budou hodit různé kancelářské svorky, sešívačky a fólie, které samy budou také potřebovat někde uložit. Pořiďte si taková úložiště, která dobře vypadají, když je necháte na pracovním stole.
Foto: archiv redakce
Tužky po ruce
Psací potřeby se vám při správě dokumentů budou také hodit. Nadepište si štítky a nalepte je na šanony, aby v kupách papírů zavládl pořádek. Propisky pak uložte do kancelářského stojánku, který má více funkcí, a můžete do něj zasadit třeba lepicí pásku, případně posbírat nezbytné drobnosti.
Foto: archiv redakceKam s pracovním nepořádkem
V domácnosti se najde spousta věcí, které potřebujeme k úklidu nebo údržbě domova a na které je nejlepší mít doma komoru. Aby ale nebyla nesmyslně zaházená čisticími prostředky, domácími spotřebiči nebo nářadím všeho druhu, je potřeba o jejím vybavení důkladně popřemýšlet.
Využijte prostor ve výšce
Pořiďte si úložné a skladovací systémy, jejichž výrobci počítali s domácností vybavenou alespoň těmi základními spotřebiči, jako jsou vysavač, pračka a žehlička, a vším, co k jejich provozu patří. Řešením jsou například regály využívající místo nad pračkou k uskladnění pracích prostředků.
Foto: archiv redakce
Nutnost výstupu
Stohovat věci do výšky vám umožní využít omezený prostor na maximum. Je ale potřeba myslet na lehké schůdky, s nimiž se dá snadno manipulovat a přenášet je z místa na místo, abyste se dostali i k nejvýše uloženým věcem. Do vyšších pater je dobré ukládat to, co potřebujete nejméně často.
Vše se dá zavěsit
Nenechávejte věci na podlaze, ale uložte vše do regálu nebo upevněte na stěnu pomocí speciálních držáků. Prostor se pak bude lépe udržovat v čistotě. Navíc budete mít přehled o tom, co kde máte, a nebudete zakopávat o hadici od vysavače nebo šňůru od žehličky.
Foto: archiv redakce
Regál pro přehlednost
V komoře nebo jiném prostoru určeném k ukládání věcí potřebných k bezproblémovému chodu domácnosti se uplatní regály s množstvím polic. Zvolit můžete regály kovové, dřevěné nebo plastové podle toho, kolik financí chcete na vybavení místnosti použít. Ideálním řešením jsou zajisté regály vyrobené na míru, díky nimž beze zbytku využijete dostupný prostor. Regály pak můžete doplnit rozličnými úložnými boxy nebo krabicemi na sezonní věci, na které se nebude prášit.
Kam s cennostmi?
V každé domácnosti se najde pár věcí, které pro nás mají velkou hodnotu a nemusí být ani vyčíslitelná finanční částkou. Mohou to být i předměty, ke kterým máme silnou citovou vazbu. Ty, co jsou nákladné, je dobré zavřít do trezoru, ty, co jsou nám drahé, je potřeba náležitě uložit.
Na šperky
Různých stojánků a krabiček na šperky je na trhu velké množství. Jsou nápadité a krásné a náušnice a prstýnky na nich máte stále po ruce a na očích. Dražší šperky je ale vhodnější uložit do uzavřených šperkovnic, které jsou vyloženy látkou a šperky se v nich neodírají ani jinak nepoškozují.
Foto: archiv redakce
Trezor v bytě
Když si pořizujete trezor, musíte si rozmyslet, co všechno v něm budete skladovat. Na peníze a šperky postačí malý nábytkový trezor, na dokumenty se bude spíše hodit trezor ve stěně nebo v podlaze. Podle míry zabezpečení a schopnosti zabránit násilnému vniknutí jsou trezory opatřeny certifikátem.