Obecně a teoreticky je už dnes hygiena prostředí vždy nadřazena jakýmkoli jiným technickým požadavkům. Ale stavební praxe bývá jiná. Šetří se na nesprávných místech.
Každý potvrdí, že v dobře větrané místnosti se člověk samozřejmě cítí mnohem lépe, než v prostorech s nedostatečnou výměnou vzduchu. Čerstvý vzduch má blahodárný vliv nejen na fyzické zdraví, ale také na psychiku a pracovní výkonnost. V obdobích, kdy není třeba topit, nemíváme s větráním problém. Jinak tomu je ovšem za chladného a nevlídného počasí. To se pak musíme obvykle rozhodovat mezi čerstvým venkovním vzduchem a více či méně negativně poznamenaným teplem v interiéru.
Moderní stavebnictví samozřejmě nabízí vhodná řešení, jejichž zásluhou si můžeme užívat příjemné vnitřní klima za každého počasí. A to bez dramatických ztrát tepla! Chceme-li mít uvnitř domu či bytu dostatek čerstvého vzduchu, a přitom neplýtvat energií, je třeba pamatovat na prvky umožňující větrání řízené.
Pozor na syndrom!
V praxi ověřená zásada obsažená i v mnoha stavebních předpisech říká, že každou hodinu by se měla v jakémkoli interiéru vyměnit zhruba polovina veškerého vzduchu. Nižší množství už představuje v obytných budovách zdravotní riziko. Někteří odborníci dokonce prohlašují, že doporučovaná polovina nestačí, že žádoucí je vyměnit až sedm desetin celkového množství vzduchu v daném prostoru, opět pochopitelně za hodinu.
V mnoha moderních bytech dnes však hodinová výměna vzduchu nepřesahuje ani třetinu objemu! Běžná praxe potvrzuje, že s kvalitním větráním stoupá nejen výkonnost žáků ve školách, ale i výkonnost zaměstnanců na nejrůznějších pracovištích. Výměna vzduchu jednak zásobuje mozek kyslíkem, ale navíc ředí a odstraňuje dráždivé a nezdravé látky, které se v uzavřených prostorách mohou hromadit. Jde o chemikálie ze stavebního materiálu, případně o plísně, mikroorganismy a roztoče působící různé alergie. Už před 16 lety Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila, že takzvaným syndromem nemocných budov je ve vyspělých zemích postiženo až 60 procent lidí! Udávanou příčinou je jednoznačně nedostatečné větrání budov.
Foto: archiv redakce
Syndrom tohoto druhu se projevuje u uživatelů takových prostorů bolením hlavy, nebo dokonce astmatickými záchvaty. Špatně větrané budovy představují také dlouhodobější ohrožení – mohou se v nich hromadit karcinogenní látky, uvolňovat se azbest obsažený ve starších izolacích, případně olovo ze starých instalačních trubek a barev. Další hrozbou je radon, který může pronikat do sklepů a základů budov. Syndrom nemocných budov je paradoxně častějším projevem v klimatizovaných stavbách než v objektech s přirozeným větráním. Většinou proto, že klimatizace často náležitě nefunguje a mívá zanesené filtry.
Řízená přirozenost
Přirozené větrání zahrnuje všechny způsoby výměny vzduchu za čerstvý. Může jít o větrání okny, která volně otvírají a zavírají obyvatelé domu. Ale také o výměnu vzduchu řízenou. Pozornost určitě zaslouží systém řízeného větrání, který v podání technologie RENSON má vedle minimálních ztrát tepelné energie i jednu další velmi vítanou schopnost. A sice přirozený přívod a mechanický odvod vzduchu, řízený čidly podle požadavků daného prostoru. Jinými slovy – vzduch se v místnosti vyměňuje v závislosti na přítomnosti, aktivitách a počtu osob! Taková jednotka nepřetržitě pomocí senzorů monitoruje kvalitu ovzduší v daném prostoru. Jde zejména o množství oxidu uhličitého a dosaženou vlhkost ve sledovaných místnostech. Množství odváděného vzduchu je pak řízeno plně automaticky, v závislosti na zjištěných hodnotách znečištění. Dojde-li ke zlepšení sledovaných parametrů, objem odváděného vzduchu je okamžitě snížen, a tím dochází i ke zmenšení spotřeby energie. Výrobce udává až padesátiprocentní úsporu!
RENSON je obecně dodavatelem moderních technologií, starajících se za všech okolností právě o zdravý vzduch a dokonalé vnitřní prostředí budov. Za značkou stojí proslulý belgický výrobce, postupující ve svém počínání s jasnou vizí zabezpečit uživatelům obytných budov za všech okolností hlavně zdravý a pohodlný domov. A to s důrazným zaměřením na energetickou úspornost celého systému a také na mimořádné estetické provedení všech jeho součástí. V komplexu všechny prvky systému zajišťují optimální životní komfort, zdravé prostředí a pohodlné užívání domů i bytů.