Pokud chcete ozvláštnit jarní salátky nebo učinit svačinky pro děti neodolatelnými, vyzkoušejte zaručeně čerstvou nabídku divoké přírody nebo nečekané poklady vlastní zahrady.
Podběl
Hledáte-li podběl tam, kde byl loni, a letos už ho zde nenacházíte, nedivte se. Je to pionýrská rostlina, která se zabydluje na místech suchých, vyprahlých a celkově nevlídných, kde zůstává jen několik málo sezon. Kuchyňské použití podbělu zcela odpovídá jeho houževnaté botanické povaze. Trhají se čerstvě rozkvetlé kvítky, ale mohou se používat i s částí stonku.
Foto: archiv redakceNa pokraji odcházející zimy se výborně hodí do salátů z kořenové zeleniny. Doplní syrovou strouhanou mrkev, vařené brambory nebo vařený celer, ale i pečenou červenou řepu, s níž tvoří nádherný barevný kontrast. Vzhledem ke své fyzické odolnosti se hodí i na různá teplá jídla jako dekorace. Vyjímají se na všech úpravách rýže. Mohou se přidat na husté omáčky gulášového typu nebo do krémových polévek typu rajská nebo francouzská cibulačka.
Fialky
Jedna z nejopojnějších vůní mírného pásma. Violka vonná je královnou mezi violkami, které jsou všechny jedlé. Žádná však nedosahuje jejích opojných kvalit. Co se týče kuchyňského použití, recepty by vydaly na celou knihu. Jejich prvoplánové použití míří do sladké kuchyně. Lahodný akord vytvářejí se šlehačkou nebo s dalšími lehkými krémy včetně čokoládových.
Foto: archiv redakceHodí se k piškotovým těstům i do nich, na dorty a koláče se želatinou. Překvapivě se však vynikajícím způsobem snoubí s nejrůznějšími saláty. Protože květy violky jsou jemné, tak je lepší volit lehčí listové saláty – polníček, mladý špenát nebo jemně strouhanou mrkev. Pokud je fialek větší množství, mohou se použít na sirup, macerovat je ve víně nebo v octech, zkoušet je nejrůznějším způsobem sušit, kandovat nebo z nich dělat marmelády.
Kopřiva
Najít dobré naleziště kopřiv použitelných v kuchyni je těžší, než by se zdálo. Jsou to rostliny, které mají velmi rády vlhká místa bohatá na dusík, která mohou být zároveň jakýmsi přírodním smetištěm nebo psím parkem. Kopřivy jsou jedny z nejlepších jedlých bylin, ale jejich sezona je „kratší než krátká“, trvá zpravidla tak deset dní. Kopřivy jsou u nás známé jako neopominutelná přísada do velikonoční nádivky.
Foto: archiv redakceJejich kulinární možnosti jsou ovšem širší. V teplé kuchyni se mohou přidávat do bramborových placek, palačinek, polévek, omelet, tedy všude tam, kde se příliš dlouho nezahřívají. Jsou neocenitelnou přísadou do nejrůznějších pomazánek – na bázi másla, tvarohu, majonézy anebo klidně i vepřových výpečeků a sádla. Pomazánky nelze skladovat, protože čerstvé nasekané lístky rychle oxidují, mění barvu i chuť a všechno zdravé z nich uniká.
Primule
Primulky raší už od poloviny února, pokud se vydaří tak teplá zima jako loni. V zahradách se objevují jako jedny z prvních jedlých květů prvosenky bezlodyžné. Pokud si najdou vhodné stanoviště, spontánně se množí a vytvářejí rozsáhlejší kolonie. Ve vrcholném jaru vytvářejí bohaté trsy. Kdo pěstuje též prvosenku jarní nebo prvosenku vyšší, může je ochutnat později. Jejich chuť je mírně výraznější. Ve volné přírodě se trhat nesmějí.
Foto: archiv redakceKvěty primulek mají jemnou chuť a k tomu příslušně něžnou strukturu. Na první pohled vypadají jako typická „sladká květina“, tedy dekorace na moučníky, ale jejich použití je daleko univerzálnější. Po vitaminově chudé zimě se uplatní i na salátech nebo jednoduše na namazaném chlebu. Zejména barevné variety krásně vyniknou na krémových polévkách, kam je třeba je přidávat až na talíři, aby se příliš nespařily a nezvadly.