Krásně voní, má křupavou kůrku a chutná se slanou pomazánkou i s medem nebo marmeládou. Samozřejmě je to náš věrný průvodce životem – chléb a jemu příbuzné bagety, dalamánky nebo rohlíky.
Krájení
Při krájení čerstvého a křupavého pečiva se prostě práší. Když se chcete vyhnout drobkům rozsypaným po celé kuchyňské lince, ale i nerovnoměrným krajícům a tlakem nevhodného nože převálcované bagetě, pořiďte si speciální prkénko na krájení pečiva a k němu vhodný nůž se zoubkovaným ostřím.
Foto: archiv redakce
Ty nejefektivnější krájecí desky jsou vyrobeny ve tvaru mřížky a mají výsuvnou část, do které padají úlomky lahodné kůrky. Krájení jde jako po másle a zvládnou ho bez nepořádku i děti, které na nějaký ten drobek nehledí.
Servírování
Pečivo si rozhodně zaslouží své čestné místo na stole a úctu mu můžete vyjádřit i tím, že k jeho podávání zvolíte pěknou ošatku nebo speciální talíř určený právě na pečivo. U nás není konzumování chleba nebo jiného pečiva k vařenému jídlu tak obvyklé, ale jsou národy, a dá se říct, že na všechny světové strany od naší země, kde se bez dobrého pečiva na stole prostě neobejdou. Světlý chléb uložený v nažehleném plátěném ubrousku v pečlivě vybrané ošatce je na stole stejně důležitý jako karafa s křišťálově čistou vodou.
Foto: archiv redakce
Skladování
Aby chléb vydržel chutný a zdravý více dnů, je potřeba ho dobře skladovat. Zapomeňte tedy na mikrotenové sáčky a řiďte se radou zkušených pekařů, kteří doporučují chléb zabalit do čisté plátěné utěrky a v ní vložit do vhodné nádoby, tzv. chlebovky.
Foto: archiv redakce
Tento způsob ukládání umožní chlebu dýchat. Při teplotě od 20 do 25 °C a za předpokladu, že je správně vyroben a dostatečně propečen, se mu vyhne nežádoucí vysychání a tvrdnutí a také plísně. Nádobu na chléb pravidelně čistěte nebo dezinfikujte octovým roztokem.