Ať už Velikonoce vnímáme jako nejdůležitější křesťanský svátek roku, nebo pro nás znamenají především oslavu blížícího se jara, máme je spojené s určitými tradicemi a symboly. Na vajíčka by u nás nezapomněl nikdo, a tak se na symbol plodnosti, života a vzkříšení podíváme zblízka.
Pro krásu a pro zdraví
Vajíčka poskytují nejkvalitnější bílkoviny a jejich konkurentem může být pouze mateřské mléko, jsou také dobrým zdrojem aminokyseliny tryptofanu, selenu, vitaminu B2 a B12 a jedním z mála zdrojů přírodního vitaminu D. Navíc obsahují cholin, který je důležitý pro dobrou funkci mozku, genovou regulaci a zdravé srdce, stejně jako lutein a zeaxantin, dvě fytochemikálie, které snižují riziko výskytu šedého zákalu a okulární degenerace sítnice. A kromě toho všeho se dá na ně také krásně malovat.
Foto: archiv redakce
Historie dekorování
Už ve starověkém Egyptě či Persii se na svátky jara barvila vajíčka na červeno. Červená barva prý představovala barvu dělohy. Zdobené skořápky pocházející už z doby kamenné však našli vědci v Africe a považují je za první formu umění a komunikace. Jak v březnu 2010 informoval The Telegraph, 60 000 let staré skořápky byly ze pštrosích vajec a sloužily jako nádoby k pití. Dnes si vajíčka dekorujeme z čiré radosti ze zdobnosti. Technik je celá řada, některé velmi jednoduché a některé tak složité, že jejich zvládnutí se považuje za mistrovství.
Foto: archiv redakce
Výstavka dovedností
Když už si dáme se zdobením vajíček práci, je určitě nutné hotové výtvory vystavit na odiv. K velikonoční výzdobě zkrátka patří pletené ošatky či košíky, zdobené porcelánové mísy nebo květináčky s mladým vyklíčeným obilím, na které se dají obarvená a ozdobená vajíčka položit. Doplněná větvičkou kočiček, narciskami nebo jarními tulipány vytvoří doma tu pravou jarně sváteční atmosféru. Držet se můžete tradičních a pro Velikonoce typických dekorů v podobě zajíčků nebo květin, či se vydat cestou nadčasového minimalismu.
Foto: archiv redakce
Snadné vaření
Abyste si mohli vajíčka nabarvit a ozdobit, musíte je nejprve připravit. Na věčné časy vám vydrží vyfouknutá vajíčka, na jejichž prázdných skořápkách se můžete vyřádit, větší váhu ale budou mít pro někoho natvrdo uvařená vejce, z kterých pak ve finále můžete nachystat vaječné pohoštění. Snadno a pohodlně je uvaříte nejen o Velikonocích ve speciálních vařičích vajec. Dobu vaření si můžete nastavit díky vestavěnému elektrickému časovači se signalizací a užít si chuť čerstvých vajíček po celý rok.