image/svg+xml

Tlačítko menu
  • Návštěva
  • Interiér
  • Stavba
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné

FOTO: Blumenbüro Holland

Foto: archiv redakce

Pivoňka jako symbol bohatství

41

Pivoňka je v čínské a japonské kultuře královnou květin, esencí nádhery a ozdobou říše. Básník Li Po o ní psal jako o červené krasavici, z níž rosa mámí vůni.

Inspirace básníků

Bohaté a sytě barevné květy pivoňky (Paeonia) vždy inspirovaly nejen básníky a malíře, ale těšily se velké oblibě i u pěstitelů. V čínské a japonské kultuře se pivoňka spojovala s mužským principem jang, bohatstvím a vysokým společenským postavením. Od básníků si vysloužila mnoho poetických pojmenování, ale třeba Marco Polo ji nazval růží velkou jako hlávka zelí. Kvete-li pivoňka bohatě, přináší štěstí a lásku. Pokud náhle uvadne, je předzvěstí chudoby.

FOTO: Blumenbüro HollandFoto: archiv redakce

Motiv pivoňky je jedním z nejčastějších v asijském výtvarném umění. Jejich podmanivá krása a vůně jim zajistila místo v zahradách i srdcích lidí po celém světě. V našem prostředí se některým druhům pivoněk daří a jejich květy zdobí mnohé jarní zahrady. Jméno Paeonia dostaly pivoňky podle starořeckého boha Paióna, který byl ochráncem před nebezpečím a hlavně chorobami. A plným právem. Pivoňka je totiž nejen ozdobná, ale má i významné léčivé účinky.

Bohatství druhů

Stále není jasné, kolik druhů pivoněk existuje. Uvádí se 33–36 druhů. Nejoblíbenější jsou plnokvěté bylinné odrůdy. Vzrůstá i obliba dřevitých pivoněk – polokeřů dorůstajících výšky i šířky kolem dvou metrů. Dají se pěstovat volně i jako kontejnerové rostliny.

Skromná princezna

Pivoňky obecně nejsou náročné na péči. Důležité je dobré založení do půdy a ochrana před větrem. Uvádí se, že prvních 10 let se rostlina nemá přesazovat Na zimu musíme lehce přikrýt druhy, které zatahují. Pivoňky nejsou náchylné k chorobám.

FOTO: Blumenbüro HollandFoto: archiv redakce

Ozdoba zahrady

Nejrannější pivoňky vykvétají začátkem května. V jarní zahradě tak výrazně vyniknou. Vysazují se poblíž domu či volně. Díky velikosti listů a bohatosti květů se využívají k optickému zvětšení prostoru zahrady. Velice působivá je kombinace s magnolií.

Léčivá krása

Účinky pivoňky lékařské (P. officinalis) se využívaly už ve starém Řecku, například pro léčbu padoucnice či žilních problémů. Dodnes se přidává do čajových směsí mírnících kašel a křeče hladkého svalstva. Červené okvětní plátky se používaly jako barvivo.

18. 01. 2019 Text: redakce

Diskuze 0

Newsletter

Související články

Pestré Velikonoce s Pilotem!

Pestré Velikonoce s Pilotem!

Zužitkujte plata od vajec a vyrobte si vázu na květiny

Zužitkujte plata od vajec a vyrobte si vázu na květiny

upcyklovaný stolek z ramínek na šaty, který zvládne každý kutil

Hravý stolek z ramínek



Právě v prodeji

Jediné originální Bydlení na českém trhu

Vychází od roku 1979




Předplaťte si naše časopisy


© 2018 - 2023 BYDLENÍ Kontakt Autoři

RSS Tisk GDPR CMP