image/svg+xml

Tlačítko menu
  • Návštěva
  • Interiér
  • Stavba
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné

Stolování: zázrak jménem čaj

Stolování: zázrak jménem čaj

41

Zahřeje, osvěží i povzbudí… Nápoj z rozmanitě velkých a různě zpracovaných lístků rostliny, která měnila dějiny a urychlovala technický pokrok. Ano, řeč je o čaji. 

ZAPEKLITÁ HISTORIE 

První zmínky o čaji sahají až do 3 tisíciletí př. n. l. do severní Číny. Podle jedné z legend odhalil lahodnou chuť čaje císař Šen-nung náhodou. Muži známému pro jeho zálibu v léčivé síle bylin, za kterými se vydával do hor, spadly do kotlíku s vroucí vodou suché lístky čajovníku a udělaly z vody chutný a voňavý nápoj. Do zbytku impéria se ale pití čaje rozšířilo až v kolem 4. století n. l. a opravdového rozkvětu se dočkalo za vlády císařské dynastie Tchang vládnoucí od počátku 7. století. Čajem se začaly platit daně a stal se předmětem výměnného obchodu a vývozním artiklem. Až do 14. století příprava čaje procházela různými proměnami, až se za vlády dynastie Ming začaly čajové lístky spařovat a louhovat tak, jak to děláme i dnes. Do Evropy dovezli čaj v 16. století Portugalci, ale rozšířili ho až o sto let později Holanďané. Britové, kteří jsou považování za nejtypičtější konzumenty čaje, se do čajového obchodu zapojili až v 2. polovině 17. století. Aby se čaj dostal na britský stůl co nejchutnější a nejvoňavější, musel být z Číny převezen co nejrychleji a pěkně za čerstva. Bylo proto potřeba udělat velký vývojový skok v lodní dopravě a vyrobit rychlejších čtyřstěžňové plachetnice, tzv. klipery. Za velkou louží pak čaj způsobil i politické zemětřesení, když se v roce 1773 rozhodli v Bostonu vyjádřit Británii odpor a skupina padesáti mužů převlečených za indiány shodila 342 beden čaje přivezených britskou společností do moře.

SYPANÝ ČAJ 

O sypaném čaji se říká, že je kvalitnější než ten porcovaný. Názory však nejsou jednotné a podle studie provedené v Ústavu vegetabilních potravin a rostlinné produkce Veterinární a farmaceutické univerzity Brno tomu tak vždy není. Musíte však hledat takové, kde se do nálevových sáčků nesype čajový prach.

Stolování: zázrak jménem čaj

Abyste dosáhli co nejlepší chuti nápoje, musíte věnovat pozornost tomu, jak dlouho a jakým způsobem čaj skladujete a dodržovat dobu louhování. K přípravě sypaného čaje tedy potřebujete sítko nebo filtr, který dobře zadrží čajové lístky a zároveň umožní dokonalé vylouhování čaje. Pak musí sítko ze hry, tedy z čaje ven, pokud ovšem nevlastníte některý z produktů s filtrem s patentovaným systémem kontroly louhování, který umožňuje ukončit louhování pouhým otočením víčka.

PORCOVANÝ ČAJ 

Použití nálevového sáčku je pro mnohé z nás jednodušší a nápoj může přesto mít stejně dokonalou chuť i vůni jako u sypaného čaje. Na tvaru sáčku, jehož historie sahá až do roku 1903, prý příliš nezáleží. Co hraje roli, je ale materiál, ze kterého je sáček vyroben. V hodnocení se umisťují nejvýše ty hedvábné ve tvaru pyramidy.

Stolování: zázrak jménem čaj

Nijak neovlivňují chuť a jejich výhodou je i to, že do nich vidíte a pouhým okem už můžete zkontrolovat, že čaj v nich použitý je opravdu kvalitní. A proč se vlastně začal čaj porcovat? Důvodem bylo právě znečištění čaje a fakt, že k opravdu kvalitnímu čaji neměl přístup téměř nikdo. Čaj se tedy musel kvůli prachu z písku a kamínků filtrovat. Postupně sáčky ztratily svoji roli filtru, ale jejich obliba přetrvala právě kvůli pohodlí, které poskytují. 

Zdroj: Bydlení

25. 01. 2018 Text: redakce , Foto: archiv redakce

Diskuze 0

Newsletter

Související články

Truhlík BERBERIS (Plastia) ve dvou šířkách: 60 cm za doporučenou cenu 515 Kč a 80 cm za 620 Kč.

Jak probudit jaro?

Ithaca and Berkeley, www.gardentrading.co.uk

5 znamení, že máte zkažené víno

Mrazivé a pochmurné zimní dny brzy vystřídá slunce a rozkvetlá příroda. Dřív, než se tak stane, vneste už teď do svých domovů pozitivní energii, kterou jaro přináší a nechte ji trvale působit po celý rok.

Přivolejte si jaro do svých domovů



Právě v prodeji

Jediné originální Bydlení na českém trhu

Vychází od roku 1979




Předplaťte si naše časopisy


© 2018 - 2021 BYDLENÍ Kontakt

RSS Tisk GDPR