Řekli byste si těsto jako těsto. To je ale velký omyl. Nejlepší nekynuté těsto vykrajované do stovky tvarů k nám totiž přijíždí ze slunné Itálie a právě sluníčko hraje v kvalitě těstovin velkou roli. Podívejme se na pokrm, který už dávno zaplavil svět, zblízka.
Příprava
Domácí příprava těstovin může být opravdu zábava, protože český trh je na italskou kuchyni připraven jak kvalitními základními surovinami, tak správnými nástroji. Kvalitní suroviny jsou ale opravdu základ, protože na nich závisí výsledná chuť pokrmu a také to, zda budou správně uvařené. Můžete si tedy vyrobit těstoviny čerstvé i sušené, vaječné nebo bezvaječné. Čerstvé nesušené těstoviny jsou většinou vaječné z hladké pšeničné mouky bez přídavku vody nebo oleje, sušené jsou pak spíše vyrobené z vody a mouky z tvrdé pšenice. Není to ale pravidlem a také se nedá říct, že by jedny byly lepší než druhé, jen se k něčemu jinému hodí. Čerstvé mají jemnější chuť a doprovází je tedy jemnější omáčky, sušené si pak rozumí s drsnější chutí česneku a vyzrálého hovězího.
Vaření
Italský výraz al dente už u nás slyšel každý, a přesto se stále setkáváme s rozvařenými těstovinami. Přitom vaření není při zachování několika zásad taková věda. Důležité je dostatečné množství vody uvedené do prudkého varu předtím, než do ní vložíme těstoviny. Na každých 100 g těstovin počítejte 1 litr vody.
Těstoviny tedy vařte v menších dávkách nebo si pořiďte velký lehký hrnec, ideálně určený na vaření těstovin. Vodu osolte nejlépe mořskou solí ve chvíli, kdy se dostane do varu. Doba vaření závisí na druhu těstovin a je dobré těstoviny před dokončením ochutnat, aby nebyly nedovařené, ale stále kladly při skousnutí malinko odpor. Když těstoviny scedíte, rozhodně je neproplachujte studenou vodou, ale spíše pokapejte olivovým olejem a rozhodně hned servírujte.
Dochucení
Dobře uvařené kvalitní těstoviny si zaslouží impozantní doprovod. Není ale potřeba složitě kombinovat a vyprázdnit půl ledničky, ale spíše sladit dva nebo tři druhy potravin a dochutit pokrm třeba čerstvými bylinkami a čerstvě namletým pepřem. Tak jako byla důležitá kvalita u těstovin, je zásadní i kvalita ingrediencí použitých v omáčce.
Odborníci také upozorňují, že těstoviny nikdy nesmějí čekat na omáčku. Ideální je tedy, když jde obojí ruku v ruce, nebo když je omáčka připravená už když těstoviny cedíte. Receptů najdete spoustu, ale určitě se neobejdete bez extra panenského oleje, mořské soli, česneku, voňavých rajčátek a čerstvých bylinek, mezi nimiž bude kralovat svěží bazalka. V jednoduchosti a čerstvosti je síla rafinované chuti a tajemství úspěchu.
Servírování
Znáte ten pocit, když před vás v restauraci postaví pokrm plný vůní a barev, který láká svou svěžestí k okamžitému uchvácení jídla? A naopak pamatujete si nevzhlednou hrachovou kaši doprovázenou nanicovatým a občas puklým párkem, který nikdy nepoznal skutečné maso? Způsob, jakým je jídlo prezentováno, samozřejmě vytvoří první dojem a naladí organismus na slastný proces žvýkání a trávení pokrmu a také využívání zdraví prospěšných látek.
Dejte si proto záležet a servírujte horké těstoviny s lákavě barevnými ingrediencemi do misek a velkých hlubších těstovinových talířů se snítkou bylinek nejen pro ozdobu. Přidejte hezky tvarovanou lžíci a vidličku a nebojte se jídlo doprovodit sklenkou dobrého vína, které rozproudí krev a pohladí smysly.