Jak praví stará moudrost, pukliny, vypoukliny, díry a všelijak pokřivené rohy nejsou závadami, nýbrž přirozenými vlastnostmi stěn. Přesto není na škodu získat občas jistotu, že se nad nimi přece jen dá poměrně snadno zvítězit.
Vítejte na palubě
S boomem, který v posledních letech zažívají severský styl a další přírodní inspirace, zvítězily i na stěnách dřevěné obklady poskládané do plastických špalíkových mozaik, parketových vzorů a samozřejmě také ve formě klasicky vertikálně nebo horizontálně položených palubek. Kromě zabydlené atmosféry přinášejí do interiéru i řadu praktických výhod, jako je skvělá zvuková izolace nebo příjemné mikroklima, které přírodní dřevo přirozeně vytváří. Pokud si chcete dřevěný obklad pořídit do městského bytu, použijte jej jen jako akcent na jedné stěně. Kombinujte jej s podlahou z jiného materiálu (například z marmolea, vinylu nebo dlažby) a odlehčete jej světlou neutrální výmalbou.
Foto: archiv redakce
Co dokáže stěrka
Znovuobjevená krása industriálních prostorů vyzdvihla na přední příčky oblíbených povrchů stěrky všeho druhu. Cementové stěrky se zpracovávají jako lité či stěrkované plochy v lesklém i matném provedení. Jsou dostupné v nepřeberné škále odstínů a jejich struktura se odvíjí od způsobu zpracování. Při lité aplikaci je vzhled tahů umírněnější a plocha je hladší, stěrkované plochy jsou strukturovanější. Chcete-li tento povrch využít v koupelně, je třeba jej k dosažení voděodolnosti přelakovat. To neplatí u epoxidových stěrek, které jsou voděodolné i bez dodatečných úprav. Navíc se dají aplikovat přímo na stávající dlažbu nebo obklad, což je určitě skvělá zpráva pro ty, které čeká náročná rekonstrukce.
Foto: archiv redakce
Ze stavby na povrch
Industriální inspirace přivedla na scénu interiérového designu materiály, které ještě donedávna dřímaly pod povrchem nábytku, v konstrukcích staveb a v technickém zázemí budov. Ze stavebního truhlářství si architekti a designéři vypůjčili OSB a dřevovláknité desky, které s pomocí barevných nátěrů proměnili v rafinované obklady. Skvěle vypadá například akulit, dřevovláknitá deska s děrovanou strukturou, kterou můžete využít i jako nástěnku.
Foto: archiv redakce