Stále populárnější práce z domova vyžaduje přísnou disciplínu. Abychom získali chuť do díla, musíme věnovat pozornost vhodnému prostředí.
V POHODLÍ DOMOVA
Pokud si myslíte, že bude skvělé pracovat na své oblíbené pohovce nebo že si uděláte improvizovanou pracovnu z jídelního stolu, může se vám to velice vymstít. Vleklé problémy se zády nebo migrény pocházející od krční páteře nestojí za ušetřené peníze, které pak budete muset stejně investovat do rehabilitace.
Foto: archiv redakce
Po psychické stránce je také velice důležité mít na pracovní záležitosti vyčleněný prostor. Jinak vám budou domov a práce splývat a to může vést k pocitům stálé vyčerpanosti a stresu. Jak si tedy co nejlépe zařídit domácí pracovnu a čemu je třeba věnovat pozornost?
Ergonomický neznamená zdravýErgonomická židle padne na tělo jako ulitá, ale to neznamená, že bude bez negativního vlivu na pohybový aparát. V podstatě zafixuje tělo v jedné poloze. Zdravotní židle je ergonomická a nabízí funkce, které jsou určené přímo pro vaše zdraví a mohou zlepšit stav těla. Alternativou jsou balanční podsedáky či míčová židle. Lepší než nic. Sezením na samotném velkém míči toho mnoho nespravíte.Používejte míč raději ke cvičení. To pomůže vždy. |
NÁBYTEK
Vhodný nábytek je pro ergonomickou pracovnu základem. Sezení páteř extrémně zatěžuje. Navíc máme tendenci všemožně se hrbit a kroutit, což má vliv nejen na páteř, ale i na trávicí soustavu. Je tedy zásadní mít správnou výšku stolu a dobrou židli. Obecné zásady, podle kterých vybrat vhodnou židli, jsme shrnuli v boxu.
Foto: archiv redakce
Ostatní parametry se řídí podle tělesných proporcí a hmotnosti. Fyzioterapeut Bc. Martin Trávník z Centra zdravých zad říká: „Platí, že by nám židle měla umožnit, aby pánev byla trochu výše než kolena. Chodidla by se měla dotýkat celou plochou podlahy. Stůl by měl být vysoký tak, abychom při psaní na klávesnici mohli mít ohnuté ruce volně položené na područkách nebo desce stolu. Ramena by se nám neměla vysouvat vzhůru. Abychom se nedívali na monitor příliš zblízka, měl by být stůl dostatečně široký, abychom mohli monitor umístit minimálně 30 centimetrů od očí. Monitor by také neměl být příliš vysoko, ale ani nízko.“
DOPLŇKY
Práci nám může usnadnit řada doplňků. Samozřejmostí jsou praktické pořadače, organizéry a stojany na psací potřeby. Představme si další užitečné věci, které jsou nenápadné, ale důležité. Pokud pracujete dlouhé hodiny na počítači, může na vás číhat syndrom karpálního tunelu.
Foto: archiv redakce
Rozhodně si pořiďte vhodnou podložku pod myš i klávesnici s oporou zápěstí. Ideální jsou podložky s gelovým polštářkem. Milovníci přírodních materiálů můžou zvolit výrobky naplněné pohankovými slupkami. Předejdete otlakům i trvalému poškození zápěstí.
SVĚTLO
Psací stůl by měl být správně orientovaný ke zdroji přirozeného i umělého světla. Levák by měl mít zdroj po pravé straně a pravák z levé strany. Přirozené denní světlo je nejlepší, ale pokud nemáme vhodné podmínky, nahradíme jej dostatečným zdrojem světla umělého. V zimních měsících se bez lampičky na stole neobejdeme.
Foto: archiv redakce
Dejte ale pozor na příliš silnou či slabou žárovku. Nevhodné jsou také světelné zdroje s příliš úzkým světelným spektrem. Samozřejmě i sluníčko nás může potrápit, a to nejen v létě. Pokud máte problém, že se vám po část dne opírají paprsky do očí nebo svítí na monitor, musíte vybavit okna žaluziemi nebo roletou.