Starosti o to, jak konkrétní kus prádla vyprat a usušit, už můžete hodit za hlavu. Moderní pračky a sušičky jsou vybavené programy a senzory, které za vás tento problém vyřeší. Stačí, když zadáte, o jaký materiál jde, a spotřebič sám zvolí vhodnou teplotu i dobu praní či sušení.
Chytré praní
Moderní automatické pračky jsou vybavené několika programy na praní různých druhů textilií a prádla včetně outdorového oblečení a bot. Kromě toho mají rozmanité funkce, které například při zachování kvality zkrátí dobu praní, poradí si lépe s odolnými skvrnami nebo zvýší dávku vody při máchání. Některé jsou vybavené i speciální automatikou, která dokáže z namočeného prádla zjistit intenzitu zašpinění a podle výsledku sama zvolí vhodný program a potřebnou dávku pracího prostředku.
Foto: archiv redakce
Při výběru takového spotřebiče si už nemusíte dělat starosti, na kolik kilogramů prádla je určený. Výrobcem udávaná hodnota totiž představuje maximální kapacitu, v pračce je však možné vyprat i malé množství prádla, kterému se přizpůsobí provoz i spotřeba energie a pracích prostředků. Důležitým kritériem by měla při výběru být energetická třída. Spotřebiče s označením A už dnes nepatří mezi úsporné. Jsou to ty, které mají u A dva nebo i tři plusy.
Úsporné sušení
Sušičky prádla se stále více stávají doplňkem praček i v domácnostech, kde je možné sušit prádlo celoročně na šňůrách. Kromě toho, že se usuší mnohem rychleji, si podle odborníků uchovává déle původní kvalitu i barevnost. Při použití programu vhodného pro konkrétní materiál, je prádlo příjemně načechrané, snáze se žehlí a některé se dokonce ani žehlit nemusí.
Foto: archiv redakce
Během sušicícho cyklu se odstraní z prádla drobné částečky, které se uvolňují z textilních vláken a usazují ve švech a záhybeh. Osoby se sklonem k alergiím ocení, že se na prádle neusazuje prach ani pyly. Prádlo je navíc jemné a hebké i bez použití aviváže. Ve speciálním koši lze v sušičce sušit i obuv, ideální je na sušení lůžkovin včetně péřových polštářů a dek. Původní problém vysoké spotřeby elektrické energie odstranila technologie tepelného čerpadla, kterým je již většina nových typů vybavená, takže se mohou pochlubit stejnými energetickými třídami jako pračky.
Efektivní žehlení
Díky přesným regulátorům teploty, odlehčeným modelům a funkci páry už je dnes žehlení činností, kterou zvládnou i méně talentovaní. Dříve však šlo o poměrně náročnou domácí práci, při které se musely těžké žehličky nahřívat nad plamenem, přičemž bylo třeba odhadnout správný bod zahřátí, aby se prádlo vyžehlilo, ale nespálilo. První elektrické žehličky s možností regulace teploty se objevily před necelými sto roky a první parní modely v polovině minulého století.
Foto: archiv redakce
Současné žehličky dokážou kromě napařování i kropení, odvápňování nádrže a trysek a v případě delší nečinnosti se samy vypnou. Samozřejmostí jsou kvalitní nepřilnavé plochy. Žehlení na profesionální úrovni poskytují žehličky s napařovacími stanicemi. Jejich výhodou je, že vydávají mnohem více páry, takže je žehlení efektivnější a navíc je samotná žehlička lehčí a nezanáší se vodním kamenem. Za nevýhody lze označit vyšší cenu, pomalejší uvedení do provozu a komplikovanější manipulaci.