Za posledních 20 let urazily kuchyňské odsavače par dlouhou cestu. Zvýšil se jejich výkon, snížila se hlučnost a staly se esteticky plnohodnotnou součástí interiérů. Z hlediska provozu jsou v nabídce dva typy – s odtahem a s recirkulací.
EFEKTIVNÍ ODTAH
Pokud to technické zázemí kuchyně umožní, doporučují odborníci digestoře s odtahem, které jsou v porovnání s recirkulačními typy efektivnější, méně hlučné a v případě používání plynové varné desky i bezpečnější.
Nasáté páry a pachy se z kuchyně odvádějí odtahovým potrubím přes komín nebo skrz zeď ven. Kromě výkonu, který je třeba přizpůsobit velikosti větraného prostoru, se při výběru zajímejte i o hlučnost. Efektivnější a méně hlučné jsou modely vybavené štěrbinovým sáním.
BEZ VZDUCHOTECHNIKY
Pokud potřebujete čistit vzduch v prostoru, kde není dostupný komín, větrací šachta nebo jeho dispoziční řešení neumožňuje snadnou instalaci potrubí skrz zeď ven, je pro vás vhodnou volbou recirkulační digestoř.
Výhodou těchto typů je možnost instalace na jakémkoli místě. Princip spočívá v intenzivní filtraci vzduchu s pomocí uhlíkového filtru. Aktivní filtr absorbuje pachové složky i páru a přefiltrovaný vzduch vrací zpět do místnosti. I když není recirkulace tak účinná a je u ní třeba počítat s nutností pravidelné výměny filtrů, v zimním období je z hlediska tepelných ztrát, ke kterým dochází u odtahových typů výměnou vzduchu, ekonomičtější.
Z toho důvodu je také mnoho odtahových digestoří doplněno funkcí recirkulace. Kromě vestavných a podstavných typů jsou v nabídce i ostrůvkové stropní nebo efektní závěsné typy, které vypadají „pouze“ jako zajímavé svítidlo.