Předsíň se zdá být nejméně důležitou částí bytu vzhledem k tomu, že skrze ni vlastně jen procházíme. Ale nenechme se zmást! Ve skutečnosti právě ona utváří první dojem z celého interiéru už při pootevření dveří.
NA MÍRU POTŘEBÁM
Předsíně nebo vstupní chodby většiny bytů bývají prostorově velmi úsporné. Jak to tedy udělat, aby se do nich vešlo vše, co má, a zároveň nepůsobily přehlceně? Pokud zde potřebujete uložit více než jen aktuálně nošenou obuv a svršky, zvolte vestavěné skříně od podlahy ke stropu s korpusy ve světlých odstínech. Pomohou také velké zrcadlové plochy a světlá výmalba stěn. Máte-li rádi tapety, vyhněte se těm s velkými vzory.
Foto: archiv redakce
Důležité je světlo, ideální je přitom to denní. Kromě okna ho do chodby mohou přivést skleněné dveře nebo rovnou celé příčky oddělující hlavní obytný prostor místo klasické zdi. Zásadní je dobře vyřešené umělé osvětlení, ať už v podobě stropních, nástěnných nebo vestavěných svítidel, popř. jejich kombinací. Zrcadlo by mělo být schopné zabrat celou postavu i prostor, a stojíme-li před ním, světlo by mělo přicházet shora, zpředu nebo ze strany.
ZÁKLAD PLNÝ SOLITÉRŮ
V případě, že vstupní prostor vašeho bytu netvoří jen úzká nudle, popř. můžete-li si dovolit využívat ho pouze pro ukládání sezonních věcí, protože na všechny ostatní boty, bundy, kabáty a další nezbytnosti máte místo jinde v bytě (např. v komoře nebo šatních skříních), dopřejte si kreativnější sestavu nebo ještě lépe si vytvořte svou vlastní z nejrůznějších věšáčků a věšáků, stojanů, polic, boxů, volně stojících i nástěnných zrcadel atd.
Foto: archiv redakce
Právě nošené oděvy a obuv je stejně nejvhodnější nechat větrat na věšáku a v otevřeném botníku, skříň tedy v předsíni nepotřebujete žádnou. Raději ji doplňte zajímavým solitérem v podobě křesílka, židle nebo stoličky. Při vybavování předsíně myslete také na ty nejmenší členy domácnosti. Děti by měly mít vlastní věšáčky v přiměřené výšce. Vyberete-li dostatečně barevné a hravé, uděláte dětem radost a zároveň prostor příjemně oživíte.
NÁSTĚNNÉ KOMPOZICE
Věšáčky a háčky můžete vybírat z mnoha typů různých rozměrů, tvarů i barev podle účelu a prostorových možností. Ty nápaditější mohou působit jako nástěnné objekty, které oživí i tu nejnudnější chodbu. Připevnit je lze do různých výškových úrovní.
Foto: archiv redakce
ZRCADLO, ZRCADLO
Pro dobrý pocit je vhodné překontrolovat svůj vzhled těsně před odchodem z bytu. Na to bohatě postačí i menší zrcadlo. Pokud však zároveň potřebujete opticky zvětšit malý prostor předsíně, zvolte raději zrcadlo o výšce alespoň 140 cm.
NA STOJÁKA
Základem pro přehledné ukládání oblečení je samozřejmě prostorná skříň, aktuálně nošené svršky je však ideální mít snadno po ruce, tedy na věšáku. Stejně jako deštník pro uplakané počasí.
STÁLE NA OČÍCH
Každá věc má mít své místo a pro klíče to platí (minimálně) dvojnásob. Třeba zrovna speciální háčky zabrání vystresovanému pobíhání po bytě při hledání klíčů na poslední chvíli. Umístěny by měly být v bezprostřední blízkosti dveří a ve výšce očí.
Foto: archiv redakce
BOTY NEJEN DO ROBOTY
Nízké otevřené botníky slouží stejně jako volně stojící věšáky k ukládání aktuálně nošené obuvi. V případě vyššího botníku je lepší zvolit uzavřený (nejoblíbenější jsou výklopné boxy), protože v nejfrekventovanější střední výškové zóně není vhodné upozorňovat na obuv.
Foto: archiv redakce