Máte-li chuť na změnu, nastal ten pravý čas! Ať už malovat musíte, nebo vás omrzel pohled na stále stejné stěny...
BARVY, INSPIRACE A HRÁTKY
Než se pustíte do práce
Odpovězte si na otázku, zda budete malovat už zabydlený interiér či zcela prázdný, do kterého nábytek, doplňky a další zařizovací předměty budete pořizovat až po vymalování. Druhá varianta je lepší v tom, že si můžete vybrat takovou barvu, která je vám příjemná i v prázdné místnosti, a k ní už pak doladit ostatní. V případě, že byt je už zcela nebo částečně zařízený, budete muset zohlednit barevnost podlahy, nábytku, textilií i ostatního interiérového vybavení. Pokud jsou v neutrálních barvách, budou si s novou výmalbou rozumět, naopak vybavení ve výrazných odstínech bude výchozím bodem pro sestavení palety barev pro novou výmalbu.
Foto: archiv redakce
Která barva je ta moje?
Zpravidla budete vybírat takové odstíny, které ve vás vyvolávají příjemné pocity a jen tak vás neomrzí. Problém může nastat ve chvíli, kdy se na barvě neshodnete třeba s partnerem, a tak budete muset hledat kompromis. Pokud si s výběrem barev vůbec nevíte rady, zkuste se rozhlédnout kolem a inspirovat se nápady ostatních, např. na návštěvě u známých, v restauraci nebo jiném veřejném prostoru, kde se právě díky barvám na stěnách cítíte příjemně. Inspiraci najdete také v časopisech nebo na internetu. Stále však mějte na paměti i to, jaký nábytek a další zařízení už doma máte.
Vsaďte na jistotu
Pokud si chcete být opravdu jistí, že s barvami, které jste vybrali, nešlápnete vedle, případně se rozhodujete mezi několika odstíny či barvami, dejte si čas na vyzkoušení barev přímo doma. Můžete buď zajít do prodejny s barvami pro vzorníky a vybrané favority doma přiložit ke stěnám a nábytku, čímž se vám podaří zúžit výběr na minimum. Případně si nakupte vzorky barev a naneste je na kousek kartonu nebo přímo na stěnu a počkejte několik dní, jak na vás budou barvy působit. Zároveň tak vyzkoušíte, zda spolu vybrané barvy a zařízení interiéru ladí. Pokud zařízení budete teprve kupovat, budou se vám vzorky hodit, až budete vybírat pohovku nebo koberec.
Foto: archiv redakce
Jsou pravidla důležitá?
V místnosti vymalované borůvkově fialovým odstínem budete žít vy, ne vaše kamarádka nebo prodavač z obchodu, proto se řiďte pouze svým citem. Na druhou stranu není od věci znát několik základních pravidel:
- S výběrem barvy vám pomůže funkce místnosti a atmosféra, jaké v ní chcete docílit.
- Do místností určených k relaxaci a odpočinku patří studené barvy, které vzbudí pocit uklidnění, naopak pohodlí a pohostinnost navodí teplé odstíny.
- Při volbě doplňkových barev zvažte, zda mají s hlavní barvou kontrastovat nebo ji decentně doplňovat.
- Na stěnu vystavenou přímým slunečním paprskům zvolte sytější odstín vybrané barvy, protože silný jas jí ubere na intenzitě a mohla by působit vybledle.
Hrátky s prostorem a barvami
Konceptů jak ladit barvy je hned několik: použít jen jednu barvu, kombinovat barvy tón v tónu nebo využít jejich kontrast. Promyšleným barevným konceptem můžete prostor také opticky modelovat. Použitím světlé barvy lze například zvýšit strop, tmavší barva ho naopak opticky sníží. Barevné boční (protilehlé) stěny místnost zúží, barevný strop a zadní stěna pokoj zkrátí a zároveň rozšíří. Teplé světlé barvy prospějí místnosti situované na sever, dokážou totiž nahradit nedostatek slunečního světla.
Foto: archiv redakce
Svět bílých odstínů
Nechcete se pouštět do odvážnějších barev, raději byste vymalovali bíle, ale bílá ve vás vyvolává pocit prázdnoty, případně pocit, že vůči nábytku a zařizovacím předmětům působí bílé stěny příliš ostře? Řešení existuje! Bílou barvu můžete zjemnit přidáním kapky další barvy z teplého nebo studeného spektra barev, čímž vznikne tzv. lomená barva, které se také říká off white. Výhodou je, že až do chvíle, než ke stěně přiložíte bílý papír, na první pohled nepoznáte, že nemáte vymalováno čistě bílé.
NÁKUP, PŘÍPRAVA A POSTUPY
Kolik barvy koupit?
Na obalu barvy nebo v jejím technickém listu výrobce uvádí výměru natíraných ploch a údaje o tom, kolik metrů plochy lze vymalovat jedním litrem dané barvy (tzv. vydatnost). Na základě těchto údajů si vypočtete množství barvy, které budete potřebovat. Pokud si s výpočtem nejste jistí, nechte si poradit přímo v prodejně.
Foto: archiv redakce
Druhy barev
Požadavek na otěruvzdornost za sucha splňují i ty nejzákladnější nabízené barvy, kvalitnější nátěry lze dokonce omývat. Nejlevnější barvy obsahují minimum disperzní složky a jsou vhodné do technických místností. Lehce otřít zašpiněná místa umožňují barvy s 10% podílem disperze. Zcela omyvatelnou variantu představují plně disperzní barvy prodávané pod názvem vinylové nebo akrylátové, se kterými si k dokonalému vzhledu barvy vystačíte s jedním nátěrem. Nehodí se do místností s nadměrnou vlhkostí v konstrukci (např. sklepy), protože omyvatelná vrstva nepropouští páry a zdi zůstávají vlhké.
Před malováním
Drobnější nábytek, obrazy, textilie a dekorace vynoste z místnosti ven, velké kusy nábytku přesuňte doprostřed místnosti a překryjte zakrývací fólií. Podlahu pokryjte vlnitou lepenkou nebo savou textilií. Chcete-li eliminovat zbytečné zacákání zárubní, rámů oken, vypínačů a zásuvek, bude třeba je zakrýt krycí páskou. Svítidla zavažte do igelitových sáčků.
Foto: archiv redakce
Příprava povrchu
První, co nás před samotným malováním asi napadne, je otázka, zda budeme muset starý nátěr škrábat. Je tedy třeba zhodnotit stav původního nátěru testem kvality: pokud na namočeném válečku nebo po přiložení lepicí pásky ulpí část nátěru, budete muset starou malbu za mokra oškrábat a poté stěnu omýt mýdlovou barvou. Účinný je také dotykový test – po přiložení mokrého prstu by neměla malba příliš ztmavnout.
Sádrujeme, tmelíme a penetrujeme
Je-li původní malba v dobrém stavu, postačí jen opravit trhlinky a nerovnosti pomocí sádry nebo tmelu. Funkčním výplňovým materiálem je akrylátový tmel, který lze použít okamžitě po otevření. Jeho výhodou je to, že tuhne pomaleji, tudíž máte čas poškození v klidu opravit. Na hlubší místa je ideální vápenocementová omítka, která se při tvrdnutí nesmršťuje a nevznikají tak trhlinky. Opravené stěny je nutné následně ošetřit penetrací, která zpevní různorodé povrchy, sjednotí savost podkladu a zároveň zvýší přilnavost dalších nátěrů.
Náčiní na činy
Začátečníci nebo méně zruční by měli sáhnout po válečku, se kterým lze rovnoměrně nanášet barvu na velké rovné plochy, aniž by vznikaly viditelné stopy po jednotlivých tazích. Pro natírání rohů místností, prostorů kolem zásuvek a vypínačů, menších ploch a ploch se strukturovaným povrchem se hodí kvalitní štětec. Štětce nebo válečky před použitím navlhčete, bude se s nimi lépe pracovat.
Foto: archiv redakce
Postup malování
Malování by mělo probíhat po směru hodinových ručiček a z rohu. Začínáme shora dolů, tedy stropem, a teprve potom vymalujeme stěny. Nejdříve pomocí štětce natřeme rohy místnosti, prostor kolem zásuvek, vypínačů apod. a teprve pak na plochy použijeme váleček. Pokud plánujeme malovat několika odstíny, které se napojují v rohu nebo u stropu, je ideální počkat, až sousední nátěr zaschne. Další vrstvu barvy nanášíme na zaschnutý nátěr.
Skryté nedokonalosti
Jemné praskliny a nerovnosti lze opticky zamaskovat využitím speciálních malířských technik, jako je např. tupování, šumrování, batikování, nebo válečkovou technikou. Postupy najdete na internetu. Pamatujte na to, že žádná dekorační technika nezakryje nevyplněné praskliny, špinavé skvrny ani mastná místa.