Pokud nepatříte mezi ty šťastné, co se pyšní vlastní šatnou, určitě jste vděčni za prostornou a dobře zorganizovanou skříň. Trochu jsme se proto porozhlédli a nakoukli skříním za fasádu.
ZAMĚŘENÍ
Prvním krokem při výběru skříně je rozměření místa. Šířku a výšku musíte samozřejmě přizpůsobit prostoru, obvyklá hloubka je 60 cm v případě, že je šatní tyč rovnoběžná se zády skříně, 45 cm pak potřebujete, pokud použijete tyč kolmou k zadní části.
NA MÍSTO
Skříň by neměla být v bezprostřední blízkosti radiátorů a naopak by měla stát v dostatečné vzdálenosti od dveří a oken, aby při jejich otvírání nedocházelo k nárazům. U vestavěných skříní je také potřeba počítat s nerovností zdi a nechat si na ně určitou rezervu.
OSVÍCENÁ SKŘÍŇ
Pokud se vám nepovede umístit skříň v místě, kam dobře dopadá světlo, je potřeba vnitřní prostor vybavit osvětlením. Těžko se budete orientovat v prostoru zaplněném různými druhy oblečení, aniž byste do něj pořádně viděli, a získáte snadno dojem, že nemáte co na sebe.
NA POVRCHU
Nejčastějšími materiály k výrobě šatních skříní jsou lamino, dýha, lakovaná MDF nebo masiv. Jádro lamina tvoří dřevotříska polepená laminovacím papírem zalitým melaminovou pryskyřicí. Jeho výhodou je tvrdý povrch, snadná údržba a výběr z mnoha dezénů. Dýha je tenká vrstva dřeva o tloušťce 0,3 až 5 mm nalepená na dřevotřískové desce. Dražším materiálem je masivní dřevo, které je náročnější na pravidelnou údržbu, ale snadno se opravuje a je trvanlivé. V případě MDF desek velmi záleží na kvalitě pigmentového laku, který se na dřevovláknité desky nanáší v několika vrstvách, mezi jednotlivými vrstvami se různě brousí a tak dosahuje vysokého lesku nebo matu.
CHYTRÁ STŘEVA
Aby byla skříň vysoce funkční, je dobré si důkladně promyslet její vnitřní uspořádání. Nabídka doplňků je široká a skříně lze vybavit různými typy zásuvek, oddělovačů do zásuvek, polic, drátěných programů a různých druhů krabic, které usnadní život, obzvlášť když je vnitřní prostor navíc ještě dostatečně osvětlen.