Máloco připomene člověku víc westernovou atmosféru, než právě stropní ventilátor. Tyto spotřebiče jsou na světě nějaký ten pátek a ve své podstatě se příliš nezměnily už od dob, kdy jeden chytrý vědec připevnil vrtuli k motoru od šicího stroje. Od té doby se staly symbolem luxusu, jaký si mohl dovolit pouze ten, kdo si mohl dovolit elektřinu.
Moderní doba umožnila stropní ventilátory využívat jako spotřebiče denní potřeby a cenově je zpřístupnila široké veřejnosti. Od té doby se staly stálicí i na českém trhu, kde je ročně nakoupí desetitisíce Čechů. Zdobí jak domácnosti, tak kanceláře a veřejné prostory, stejně jako výrobní haly. Jejich popularita je oprávněná - mohou to být užitkové, nebo vysoce elegantní přístroje, které se snadno stanou designovou dominantou místnosti. Nebo mohou nenápadně splynout s pozadím a ustoupit jiným prvkům v místnosti. Zkrátka barvám, vzorům a tvarům se zde opravdu nekladou meze a návrháři si na stovkách modelů umí opravdu vyhrát.
Foto: archiv redakceOblíbené jsou jak imitace dřeva v klasických, řekněme až historických tvarech, nebo futuristické průhledné lopatky z pryskyřice. Velmi dobře vypadají téměř všechny minimalistické a industriální modely. Pro milovníky letectví se jistě najde i model, který připomíná vrtuli letounů.
Stropní ventilátory jsou přitom velmi spolehlivé a úsporné stroje. K roztočení vrtule spotřebují pouze pár Wattů za hodinu. Více než polovina modelů má ve výbavě dálkové ovládání, kterým se dá větrák ovládat přes celou místnost. A instalace je také jednoduchá, zvládne ji téměř každý.
K designovým účelům využijete třeba oboustranné lopatky, kdy každá strana lopatek vrtule má jinou barvu (např. čistě bílou, nebo imitaci dřeva). Zdola z místnosti vždy uvidíte pouze jednu barvu, podle potřeb ji ale můžete otočit a ventilátoru tak zcela změnit vizáž. Praktické využití najde třeba zpětný chod pro úsporu topení v zimě, anebo osvětlení. S tím lze vytvořit lustr a ventilátor 2v1 a to ocení zejména ti, kteří mají v interiéru málo světla, nebo nedostatek místa.
Foto: archiv redakceStropní ventilátory sice nejsou tak účinné jako klimatizace, nicméně poskytují pocit ochlazení v letních dusných dnech a jejich pořizovací náklady jsou nízké. Pomáhají nejen osvěžovat, ale i vylepšovat kvalitu vzduchu a rozložení teploty v místnosti. Lopatky jsou lehce zešikmené a přímo pod sebou vytváří vzdušný vír, který stahuje vzduch dolů do místnosti a tím vytváří příjemný vánek. Chod ventilátoru můžete otočit také proti směru běžného chodu a vytahovat vzduch nahoru od podlahy a zpět podél stěn od stropu dolů. Tento již zmíněný reverzní (neboli zpětný) chod pomáhá bojovat s teplotními kapsami u stropu a je hojně využíván obyvately domů s vysokými stropy. Vtip spočívá v tom, že stropní větráky na reverzní chod nemají tu moc odebrat vzduchu teplo-ochlazují pouze pocitově. Nepřijdete tak o drahocenné teplo, ale podaří se vám ho stáhnout od stropu zpět dolů a dokonale rozložit po místnosti.