Často si neuvědomujeme, že osvětlení interiéru je důležitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Promyšlenou kombinací hlavního, doplňkového a náladového osvětlení lze dosáhnout celkové příjemné atmosféry domova, a tím i výrazného vlivu na naši psychiku…
Osvětlení obývacího pokoje
Ať už si čas s rodinou a domácí pohodu užíváte povídáním, sledováním televize, hraním her nebo pouze odpočinkem s knihou nebo časopisem, neobejdete se bez osvětlení. Důležité je vědět, že každá z těchto činností si žádá jiné osvětlení. Náš zrak je zvyklý vnímat přirozené bílé světlo s modrou složkou, tedy zářivky nebo LED osvětlení, které je velmi podobné světlu slunce v poledne a převažuje po většinu dne.
Foto: archiv redakce
Naopak večer, kdy chceme relaxovat a chystáme se ke spánku, bychom měli používat pouze zdroje světla se žlutou složkou, které modrou složku neobsahují, což jsou klasické žárovky, případně mihotající světlo svíčky. Tehdy započne tvorba hormonu zvaného melatonin, který z těla odstraňuje volné radikály a usnadňuje spánek. Kromě centrálního osvětlení se poohlédněte po čtecí lampě a několika náladových svítidlech. Zajímavým prvkem je další osvětlení v podobě podsvícení sádrokartonových podhledů nebo polic, která v místnosti vytváří příjemná zákoutí, aniž by byl patrný původ světla.
Osvětlení kuchyně a jídelny
Práce s nožem při přípravě pokrmu vyžaduje vyšší hladinu osvětlení než ostatní domácí činnosti. Zdroj světla musí být umístěný tak, aby osvětloval to, na čem pracujeme. Ideální je osvětlení umístěné na spodní straně závěsných skříněk, co nejblíže k přední hraně skříňky. Je dobré vědět, že světlo zářivky vytváří méně stínů. Pro osvětlení pracovní kuchyňské desky se doporučuje 250 až 300 luxů. Jídelní stůl je vhodné osvětlit závěsným svítidlem, jehož spodní okraj by měl být minimálně 60 cm nad deskou stolu. Mělo by vydávat co nejpřirozenější světlo, které nebude měnit vzhled a barvu podávaného jídla. Pokud plánujete např. romantickou večeři, je vhodné svítidlo se stmíváním, které umožní podle příležitosti měnit atmosféru. Doporučená intenzita světla při stolování je asi 150 luxů. Příjemným komfortem je osvětlení potravinové skříně, zásuvek i horních skříněk kuchyňské sestavy, které nám pomůže lépe se orientovat.
Foto: archiv redakce
Osvětlení koupelny
V koupelně nesmí chybět centrální svítidlo a ideálně dvě světla po stranách zrcadla nebo ještě lépe svítidla zabudovaná po celém obvodu zrcadla. Tak se nestane, že by světlo vytvářelo na obličeji stíny, což by ženám ztěžovalo líčení a mužům holení.
Foto: archiv redakce
Svítidla v místnosti se zvýšenou vlhkostí musí mít vyšší hodnotu krytí i (proti vnikání předmětu) a p (proti vnikání vody) v závislosti na vzdálenosti od zdroje vody. Vybírejte svítidla označená ip44. Než se ráno rozkoukáte, je ideální rozsvítit svítidlo se žlutým světlem a až poté zářivkové nebo LED světlo. V tu chvíli modrá spektrální složka odstraní zbytek melatoninu z těla a z koupelny vyjdete jako znovuzrození. Večer, kdy přicházíte unavení z práce, byste už zářivkové nebo LED světlo u zrcadla neměli rozsvěcovat, protože melatonin, který potřebujete, byste z těla odstranili.
Osvětlení ložnice
Ložnice si o důvěrnou a náladovou atmosféru doslova říká. Výběr svítidel se odvíjí od toho, jestli ložnici využíváme pouze na spaní nebo v ní sledujeme televizi, čteme si, pracujeme a oblékáme se. Stejně jako v ostatních místnostech bytu by v ložnici nemělo chybět přímé centrální osvětlení, které zajistí, že se v ní můžete bezpečně pohybovat, a posvítí vám třeba právě při vybírání oblečení.
Foto: archiv redakce
Ideálně se zdrojem světla, které nebude zkreslovat barvy oblečení. Ke čtení je vhodné osvětlení, které i v případě, že změníte polohu, zajistí dostatečnou zrakovou pohodu. Ideálně polohovatelná lampa na čtení s neprůhledným stínidlem nebude oslňovat vašeho partnera a zároveň bude vrhat světlo na knihu, nikoli na polštář, světlo tak nebude dráždit unavené oči. Poklidnou a intimní atmosféru podtrhne tlumené, spíše náladové osvětlení v teplých barvách, chromoterapeutická svítidla měnící barvy, svítidla s možností stmívání nebo světelné profily instalované na podlaze nebo na stěně nad postelí za okrajem sádrokartonového podhledu.