Milá redakce,
více než 15 let žiji ve Vídni, ale do Česka jezdím za rodinou celkem často. Při každé návštěvě kupuji nejen pro sebe, ale i pro mé dvě dcery české knížky a časopisy. V jednom z vašich čísel Bydlení mě zaujal tip na knížku Dejte dětem pokoj, a protože jsem už delší dobu přemýšlela nad tím, jak svým dvěma dcerám proměnit stávající dětský pokoj, neváhala jsem a knížku si koupila. Nápady a realizace designérky Andrey Vokřálové mě zaujaly natolik, že jsem jí napsala a pozvala ji na návštěvu k nám do Vídně.
Ve stávajícím dětském pokoji, který obývají dcery ve věku 9 a 5 let bylo potřeba vytvořit lůžko ideálně s úložným prostorem a přidat alespoň rošt do patrové části pokoje, kde nyní přebývá starší Susan. K jednomu rostoucímu psacímu stolu měl přibýt ještě jeden pro mladší Elisabeth, která půjde brzo do školy. Do proměny jsem nechala mluvit i dcery, které si přály lezeckou stěnu, nástěnné hodiny, pěkné osvětlení, prostornou knihovnu a měkoučký koberec. Z navržených barev od bílé přes decentně růžovou a tyrkysovou v kombinaci se dřevem, tak jak je navrhla designérka, jsou holky nadšené.
Ema D., Vídeň
Jeden dětský pokoj, dvě holčičky, mezi kterými je čtyřletý věkový rozdíl a jejichž potřeby se různí, takže každá vyžaduje svůj vlastní prostor na hru i školní povinnosti, ale také trochu soukromí.
Dispozice dětského pokoje byla v podstatě daná. Zvýšenou postel a šatní skříň šlo umístit pouze ke stěně u dveří, stoly pod okno a lezeckou stěnu, po které budou děvčata moci vylézt na vestavné patro, na protější stranu postele. Více světla designérka docílila umístěním bodovek do dna vestavného patra a přidáním stropního osvětlení. Postel je jedním z největších a nejdůležitějších kusů nábytku v pokoji, proto si designérka pohrávala s možností dvojlůžka ve spodní části pokoje a ponechání horní části ke hraní.
U konečné verze je jedno širší lůžko s úložným prostorem na oblečení a hračky dole a druhé lůžko nahoře. Vedle zvýšené postele je společná šatna na zavěšení oblečení, uzavřená posuvným zrcadlovým křídlem. Bonus pro děti je v tomto případě tajná skrýš na hračky, která se nachází skoro pod celým spodním lůžkem a vchází se do ní šatnou. Boční zarážka ve tvaru stromů je pojata jako dekorace a funkční prvek zároveň, který může zároveň sloužit jako věšák. Motiv stromů se opakuje na protější straně na lezecké stěně, kde je ponechán základ překližky ve tvaru stromů a zbytek plochy namalován otěruvzdornou barvou.
Lezecká stěna kopíruje tvar stěny a dosahuje až do výšky stropu. Celou šířku stěny nad psací deskou zdobí magnetická nástěnka na všechny druhy magnetů, na kterou lze i kreslit. Centrální osvětlení oživují stínidla ve tvaru balonků, u pracovních lamp s USB portem lze regulovat intenzitu světla a osvětlení u lůžek je řešeno bodovými lampičkami. Postel je vyrobena z bílého lamina v kombinaci s masivem, zábrana postele a stromy jsou z překližky.
Interiérová designérka
MgA. Andrea Vokřálová
- studovala na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě design skla, poté na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze
- designem interiéru, nábytku a skla se zabývá už dlouhá léta
- spolupracovala na proměnách interiérů s Českou televizí v pořadu Bydlení je hra
- od roku 2009 pracuje pod svou značkou Andys design
- v roce 2015 se začala více věnovat produktovému designu a výrobě magnetických tabulí pod značkou Kids Wall Decorations
- www.andysdesing.cz