V malé vesnici nedaleko velkého města bydlelo 92 dinosaurů… Takhle by mohl začínat příběh Lenky, kdyby byl pohádkou. Její život pohádku díky dvěma synům čas od času určitě připomíná, kouzelný je ale určitě její domov, který si sama navrhla. Jak jinak si vysvětlit, že se nám v patrovém domku kousek od Plzně tak líbilo.
Lenka se k navrhování interiérů dostala až na mateřské dovolené, kdy přemýšlela o tom, co by opravdu ráda dělala, až celodenní péče o děti skončí a roztomilí chlapečci půjdou do školky. Zjistila, že ji baví listovat časopisy o bydlení a vymýšlet, jak zařídit vlastní byt. V jejím případě nezůstalo u pouhého zjištění, ale došlo i na konkrétní činy, studium a sebezdokonalování.
Foto: archiv redakce
Dnes se Lenka návrhům interiérů věnuje naplno a soustředí se hlavně na dětské pokoje. Ve svém domě si ale vyzkoušela vše, včetně toho, jak překonat nedokonalosti stavebního návrhu a změnit, co lze, podle vlastních představ.
Maximálně využitý potenciál
Dům, který Lenka s manželem koupili ještě ne zcela hotový, měl své možnosti a omezení. V hlavní obytné místnosti byla ne právě logicky navržená nižší zídka, která vlastně snižovala možnost maximálního využití plochy kuchyně. Obklady v koupelně také nesplňovaly Lenčiny představy a ani barva dřevěného schodiště v horní části se příliš nepodařila. Zídka byla tedy vybourána, koupelna nově obložena a schodiště ještě jeho finální úprava čeká. Jinak ale dům rodině vyhovoval a Lenka z něj vytvořila vzdušný harmonický domov pro své tři muže, kteří se v něm cítí dobře, i když je bíle romantický.
Foto: archiv redakce
Lenka říká, že je to i tím, že je v něm dostatek místa na to, aby trávili čas všichni společně v prostorném obývacím pokoji spojeném s kuchyní a vybaveném i krásným starým jídelním stolem, na kterém je vždy něco dobrého a zdravého k snědku. Chlapečci se mohou ze své říše plné prehistorických příšer kdykoli přesunout k mámě a tátovi na velkou květovanou pohovku a užívat si třeba společné čtení či vyprávění, případně s dinosaury a spol. zabrat celou plochu světlé podlahy s dekorem dřeva a ponořit se do pravěkých zápasů.
Elegantně obnošený
Styl, který má Lenka ráda a který se snaží uplatňovat i v dětských pokojích, je útulný, vřelý, neokázalý a laskavě půvabný. Anglický výraz shabby chic by se dal přeložit jako elegantně obnošený. Jeho velkým spojencem je starý nábytek, kterému dal někdo šikovný jako třeba Lenka nový plášť. Je to styl, který je často plný vzpomínek a významů, který je laskavý k starým věcem i k novým generacím, protože zbavuje planetu poškrábaných stolků a křesel s potrhaným čalouněním a vrací jí nově nalakovaný natřený a přečalouněný nábytek.
Foto: archiv redakce
Lenka si doma pořídila takových věcí hned několik. Některé opravila, jiným dala novou funkci, ale všechny u ní našly své místo. Staré věci doplnila střídmě romantickým nábytkem z IKEA nebo z KIKA a dekorativními předměty, které dostala od rodiny nebo od přátel.V zařizování je pro Lenku důležité zachovat interiéru vzdušnost a světlost. Proto volila převážně bílou barvu a dům zbytečně nepřeplnila nábytkem ani přehršlí dekorací, které by jenom chytaly prach. Vše, co Lenka do svého domova zvolila, má svůj důvod a význam, třeba i emocionální, jako například nově zarámované staré rodinné fotografie na stěnách. K světlosti a vzdušnosti interiéru přispívá i velká dřevěná terasa.
Dinosauří komnata
Jonáš a Šimon, dva kouzelní chlapečci, z nichž ten starší sedmiletý zvládne většinu povinné i nepovinné konverzace i za svého mladšího čtyřletého bráchu, mají stejně kouzelný a ve veselých barvách vyvedený pokoj s patrovou postelí, lezeckou stěnou, která je dílem šikovného tatínka, policemi na knihy a úložnými boxy. Vymyslela ho a naplánovala jejich maminka a kluci jsou v něm podle vlastních slov opravdu spokojení.
Foto: archiv redakce