Romantická atmosféra rakouského jezera Neusiedler tradičně láká výletníky charakteristickým vzhledem krajiny s původními převážně zemědělskými stavbami svébytného panonského stylu.
Historická Panonie zahrnovala západní polovinu dnešního Maďarska, Burgenland a část Vídeňské pánve v Rakousku a zasahovala i do dnešního Srbska, Slovinska a Chorvatska. Původně byla řídce osídlená, býval to totiž kraj bažin a hlubokých lesů. Římané však krajinu postupně zúrodnili vysušením bažin, kácením lesů a výstavbou silnic.
Foto: archiv redakce
Díky tomu zde záhy vznikla půvabná krajina a ještě v období římské říše se tu začalo dařit zemědělství. To přilákalo množství nových obyvatel, a tak se Panonie změnila v hustě obydlenou a prosperující zemědělskou oblast. V současné době se jedná o oblíbenou rekreační destinaci s mnoha chráněnými krajinnými oblastmi.
Foto: archiv redakce
S úctou k tradici
Rodinný dům ve Weidenu am See byl původně postaven jako stáj na pozemku, kde se dříve nacházelo více budov. Ty byly v 60. letech zbourány a přízemí stáje se díky rekonstrukci proměnilo v obytný prostor. Pozemek má podélnou dispozici, která je pro tento rakouský region typická. Budova je odsazena od uzavřené zástavby na straně do ulice. V roce 2009 prošel dům kompletní rekonstrukcí. Horní podlaží bylo vybudováno v prostoru stávající střechy a vnější zařízení byla kompletně přizpůsobena nové podobě stavby.
Foto: archiv redakce
Nutné byly asanační úpravy a odstranění nevhodných konstrukčních zásahů z minulých let. Citlivými úpravami vytvořil architekt Stefan Ehrenberger komfortní a vzdušný dům, který respektuje charakter místních staveb. Zachování či obnovení charakteristických prvků stavby bylo při rekonstrukci opravdu zásadní. Podařilo se díky tomu dosáhnout nenásilné kombinace současného technického komfortu a tradičních tvarů. Čtvercová okna v přízemí byla nahrazena špaletovými okny v regionálním stylu. Ta jsou součástí nové členěné podoby průčelí podle vzoru panonských obytných domů. Objekt byl také přestavěn do původního tvaru, přičemž silné kamenné zdivo v přízemí bylo zachováno.
Foto: archiv redakce
Zdařilá symbióza
V přízemí domu se nachází kuchyňský prostor s přímým vstupem na západní terasu a obývací pokoj s otevřeným krbem. Dřevěné schodiště vede do galerie nad vzdušnou jídelní zónou. Zajímavým řešením a dominantou interiéru je dvoupodlažní pás oken, která prosvětlují prostor a z obou úrovní umožňují výhled do zahrady. Přechod z obytné části do zahrady je díky tomuto modernímu prvku plynulý. Logicky tu našla své místo i pergola poskytující pohodlné místo k posezení.
Foto: archiv redakce
V horním podlaží se nalézá také koupelna a na východ orientovaná ložnice. Nově osazená střešní okna přirozeně a stejnoměrně přivádějí denní světlo do všech místností. Zároveň elegantně akcentují konkrétní zóny – vstup na schodiště a galerii. Dispozice interiéru, jež se oproti exteriéru odklání od tradičního vzhledu, byla projektována v moderním, ale zároveň nadčasovém stylu. Pro materiály, které v interiéru převažují, jsou charakteristické tlumené neutrální barvy a jednoduché linie. Díky tomu dochází k optickému zvětšení vnitřního prostoru a celek tak působí čistě a harmonicky.
Technické údaje
Dispoziční řešení: 4 + kk
Podlahová plocha: 110 m2
Výplně otvorů: okna Velux
Architekt: Stefan Ehrenberger