Genius loci Žižkova si podmanil Petru i Oldřicha natolik, že se zde rozhodli usadit. Kousek za rohem na Švehlově koleji se tu jako studenti seznámili. Potom bydleli nedaleko odtud ve společném podnájmu a nyní už žijí ve vlastním zrekonstruovaném bytě.
Zvažovali i bydlení v rodinném domku a návrat domů na Moravu, odkud oba pocházejí, ale práce je drží v Praze. Hledali starší byt s terasou či balkonem, který by měl v domě výtah a nacházel se v blízkosti parku. Do jejich života už totiž neoddělitelně patří dva jezevčíci. Byt 2 + 1 vnímají spíš jako startovací, ale zvažovali i jeho možnou úpravu, když přijdou dětí.
Foto: Lukáš Hausenblas
Nevylučují však ani jeho možný prodej, nepochybně jde o rozumnou finanční investici. „Původně jsem nechtěla tento byt ani vidět, byl v hrozném stavu, ihned jsem ho zavrhla. Manžel mě ale přesvědčil, abych se šla na byt podívat. Sotva jsem překročila práh, věděla jsem, že jsem doma. Cítila jsem se jako u mojí babičky,“ vzpomíná Petra. Hřejivý pocit umocnil i výhled z oken do vnitrobloku plného zeleně. Paní, která zde bydlela mnoho let, se nepouštěla do žádných zásadních úprav. Zůstala zachována původní špaletová okna i s kováním, také dveře, částečně parkety a podlaha z teraca.
Foto: Lukáš Hausenblas
Právě tyto prvky zachránily bytu duši a kouzlo, které mladé manžele tolik přitahovalo. S pomocí architektky Pavly Kosové ho dokázali proměnit v útulné a přívětivé prostředí, které hned za dveřmi člověka příjemně zklidní.
Zformování představy
O svém novém domově měli majitelé poměrně detailní představu. Vlastnili už některé kusy nábytku, například křeslo od Jindřich Halabaly, dokonce i obrazy, které si sami koupili. Toužili po bílé rustikální kuchyni, vysoké a velké posteli a vše si představovali i v konkrétních barvách. Ovšem jak skloubit tolik konkrétních a stylově nesourodých prvků? Petra se o bydlení zajímala dlouho. Už v patnácti letech si svůj pokoj u rodičů zařídila sama a nezalekla se ani rekonstrukce pokoje na studentské koleji.
Foto: Lukáš Hausenblas
Nyní denně sledovala internet, až narazila na byt realizovaný architektkou Pavlou Kosovou, který vystihoval vše, co si manželé přáli, a harmonicky slučoval prvky starší s moderními. Neváhala a napsala architektce obsáhlý mail: „Chtěli bychom, aby byl nový interiér dynamický, praktický a vydržel nám dlouho. Aby měl nádech starých časů, ale byl rozbitý moderními prvky. Rádi bychom byt ladili do neutrálních barev, ale vyřádili se na výrazných barevných doplňcích. Rádi mícháme styly a s chutí využijeme bazarové kousky.“ A tak se stalo. Dispozičně byt zůstal prakticky beze změny, stavební úpravy jsou ve výsledku téměř neviditelné. Nové jsou však rozvody elektřiny, vody i kanalizace.
Foto: Lukáš Hausenblas
Stejně tak štuky a vytápění s kotlem netradičně umístěným ve skříni v obývacím pokoji. „S výsledkem jsme velmi spokojení a moc rádi, že jsme využili služby paní architektky. Nejednou nás překvapila velmi kreativním nápadem, díky kterému jsme lépe využili prostor a dosáhli většího komfortu,“ vyjadřuje svůj dík Petra.
AUTORKA: Ing. arch. Pavla Kosová
Po praxi v několika pražských ateliérech a také ve firmě LMN Architects v USA v roce 2010 založila Studio 29. Ve své práci má ráda jednoduchá, chytrá a přitom krásná řešení. Jejím cílem není prosadit své vize: každý projekt se snaží ušít na míru konkrétnímu klientovi, jeho životnímu stylu a vkusu. Pod značkou Retronaut (www.retronaut.cz) se spolu s manželem věnují repasím křesel z 50. až 70. let.
www.studio29.cz