Neobývaný byt v domě z 20. let čekal na své znovuzrození celých dlouhých devět let. Rekonstrukci bytu zadala majitelka na klíč interiérové designérce Veronice Haroldové, která byt dispozičně pročistila, kompletně obnovila všechny povrchy a interiérům dodala jednotný styl.
Malý, bohatě prosvětlený byt poblíž poděbradské kolonády je cenným dědictvím po prarodičích a tedy prostor s dlouhou pamětí a bohatou rodinnou historií. Ačkoliv zadáním byla kompletní rekonstrukce s rozumnými náklady zohledňujícími plánovaný pronájem, architektka uchopila celý proces obnovy velmi citlivě, protože chápala investici z velké části jako citovou záležitost a rehabilitaci rodinné minulosti.
Foto: Vojtěch Herout
První fází návrhu byly nezbytné dispoziční úpravy. Malý byt kategorie 1 + 1 rozděloval 42 m2 neefektivně mezi šest místností: předsíň, WC, komoru, koupelnu, kuchyň a pokoj. Po rozsáhlém bourání se dispozice vyčistila a otevřela dennímu světlu. Nově vznikly pouhé tři místnosti: původní předsíň prosvětlená ze dvou stran nadedveřními světlíky, velkorysá koupelna s toaletou a obytná místnost s kuchyňským koutem.
Kompletní obnova
Léta neobývaný byt byl zpustlý a neutěšený. Navzdory snaze zachovat původní konstrukce se to vzhledem k jejich špatnému stavu nepodařilo - vyjma vchodových dveří. Rekonstrukce kromě nových podlah zahrnovala také vyrovnání stěn a jejich novou povrchovou úpravu, sádrokartonové podhledy, výměnu oken a dveří, nové rozvody vody, kanalizace, topení a elektroinstalace.
Foto: Vojtěch Herout
Z plánované repase oken sešlo kvůli shnilým rámům, takže stará okna byla vyměněna za nová, dřevěná s původním členěním. Kvůli snížení nákladů byly nové rámové dveře z masivu zakoupeny v hobbymarketu Hornbach a opatřeny matným bílým lakem, stejně jako repasované vchodové dveře. Protože jejich tloušťka je atypická a dnes do nich nejde sehnat kukátko, vyrobil ho šikovný pan stavitel ze starého budíku. Ostatní dveře i okna dostaly stylové retro kování odkazující do 20. let.
Styl a barevnost
Lehce melancholickou atmosféru „babičkovského“ bytu se architektka rozhodla připomenout retro dlažbou, která evokuje drobné geometrické dekory dlažeb z 20. let. Jemný, decentně barevný vzor nepravidelně rozházených dlaždic zdobí podlahu v předsíni a koupelně, stěnu za vanou i nad kuchyňskou linkou. Z jeho něžné barevnosti vychází výmalba a ladění celého bytu: růžovou s nádechem cihlové vyvažuje šedá a bleděmodrá, lesk a třpyt dodávají interiéru měděné dekorace.
Foto: Vojtěch Herout
Zajímavým prvkem bytu jsou originální barevné lustry, které nechala designérka vyrobit interiéru na míru. Cihlové stínidlo v předsíni navozuje svým příjemně teplým světlem přívětivou atmosféru, která zve dál stejně jako průhled na lustr stejné barvy, který visí nad konferenčním stolkem v obývacím pokoji. Svítidlo nad jídelním stolem pak tvoří tři malá stínidla různých barev, která jsou zavěšená v různých výškách.
Nábytek za málo
Z důvodu finančních úspor je nábytek do celého bytu pořízený v obchodním domě Ikea. Základ tvoří skříňky s bílými dvířky ve vysokém lesku, které pomáhají odlehčit i objemnější korpusy šatních skříní a současně opticky zvětšují nepříliš velké prostory. Aby bílá nepůsobila chladně, zatepluje ji nadčasově elegantní dubové dřevo. Dubová plovoucí podlaha s masivní dřevěnou vrstvou prochází celým obytným prostorem bez ohledu na jeho členitost a nepravidelnost, vizuálně ho sjednocuje a zvětšuje. Luxusní nádech dodaly bytu dubové dýhované desky (původně desky psacích stolů) pořízené ve výprodeji za zlomek ceny. Neobyčejně výhodně získaný ušlechtilý materiál využila designérka beze zbytku: dubové desky tvoří obklad stěny v předsíni i za manželským lůžkem, horní desku televizní skříňky nebo kontrastní pole nábytkové sestavy na čelní stěně. Z odřezků vznikly mělké poličky v koupelně.
Foto: Vojtěch Herout
SLOVO INTERIÉROVÉ DESIGNÉRKY
Veronika Haroldová, www.haroldova.cz
„Zakázka byla zcela unikátní absolutní důvěrou, kterou ve mě klientka vložila. Výjimečné bylo také dlouholeté sepětí rodiny s bytem, které jsem se snažila v návrhu zohlednit a zachovat lehce melancholickou atmosféru bytu. Zakázku kompletní rekonstrukce jsem realizovala tzv. na klíč, tedy od návrhu architektonické studie a výběrového řízení na dodavatele přes dozor na stavbě, organizaci dodávek vybavení až po osobní pečlivé doladění všech detailů včetně bytového textilu a dekorativních doplňků. Majitelka na závěr pouze převzala klíče a podepsala nájemní smlouvu - zájemci o pronájem se totiž našli pár dní před dokončením bytu!“