Byt v novostavbě nedaleko centra Prahy dokonale splňuje nároky na funkčnost a prostřednictvím přírodních materiálů i vlastního kousku zeleně přináší do života čtyřčlenné rodiny atmosféru, ve které se dobře žije.
Romana s Alešem žili několik let v zahraničí. Po návratu se zabydleli ve starším činžovním domě na pražském Smíchově, který si rychle oblíbili především pro jeho skvělou dostupnost, a představa domku na okraji Prahy je proto nelákala dokonce ani po narození dětí, kdy jim začal scházet otevřejnější prostor s možností vyběhnout na čerstvý vzduch.
Foto: archiv redakce
S radostí tak dali přednost developerskému projektu ve stejné městské části a v dosahu MHD. „Máme k dispozici nejen velkou terasu, ale i zahradu, kam můžeme děti beze strachu vypustit,“ vysvětluje Romana a dodává, že vzhledem k atypické dispozici bytu se při řešení jeho interiéru rozhodli oslovit odborníka. Během dlouhého prohlížení webových stránek je pak zaujala práce Kristiny Prokšové a to především pro její schopnost citlivě do prostoru zanést dostatek přírodních materiálů, které si Romana s Alešem přáli mít co nejvíce zastoupené také v jejich novém domově.
Útulný minimalismus
Mezi další požadavky majitelů, se kterými musela designérka od začátku počítat, patřil důraz na jednoduchost řešení a zachování vzdušnosti interiéru, který však mě být zároveň dostatečně útulný i praktický pro rodinu s malými dětmi. Vzhledem k tomu, že šlo o novostavbu, nebyly nutné žádné stavební úpravy a navíc bylo možné vyřešit vývody ke kuchyňské lince i osvětlení až podle konkrétního návrhu. V bytě již byly hotové obklady, dveře a hlavně podlaha.
Foto: archiv redakce
„Barevnost a materiály jsem volila v návaznosti na stávající podlahu. Málokdo si uvědomuje skutečnost, že podlaha je jedním z hlavních prvků, který určuje další ráz celého interiéru, a je třeba ji brát v potaz,“ popisuje Kristina Prokšová, jak dospěla ke kontrastní kombinaci tmavého dřeva s bílými povrchy nábytku vyrobeného převážně na míru. Velmi si přitom váží toho, že při realizaci měla v podstatě volnou ruku - všechny její nápady majitelé odsouhlasili.
Strom v pokoji
Designérka nejdříve zpracovala tři půdorysné varianty řešení obývací části, ze kterých si Romana s Alešem mohli vybrat. Jednou z nich byla také kuchyň otevřená do prostoru, ta však nakonec nevyhrála a majitelé ocenili část pro vaření oddělenou od té obývací. Sloup procházející hlavní obytnou částí musela designérka prakticky začlenit do ergonomie místnosti, to se jí podařilo vestavbou vysokých skříní, které jsou dobře využity v kuchyňské části pro vaření a pro ukládání i v té obývací, kde je knihovna a malá vinotéka. Nejvýraznějším prvkem je zde pak kmen stromu.
Foto: archiv redakce
Jedná se o autorský originál, který v truhlářské dílně vytvořila sama designérka. Hnědé neutrální odstíny přírodních barev můžou majitelé oživit barvami na textilu a dalších doplňcích, které lze snadno kdykoliv měnit podle nálady. Bydlení si mladá rodina užívá. „Říká se, že využití služeb designéra je drahá záležitost, ale naše zkušenost je opačná! Paní Kristina s námi probrala naše požadavky a při jejich zpracování využila své kontakty a různé tipy a vychytávky, který bychom my nikdy nevymysleli,“ potvrzuje Romana slovy, které lze chápat zároveň jako dobré doporučení.
Foto: archiv redakce
DESIGNÉRKA
Kristina Prokšová, KP Interiors
Majitelé ode mě nejprve dostali několik variant řešení půdorysu prostoru, od kterých se vždy odvíjí celá ergonomie a využití bytu. Současně vznikala koláž barevnosti a materiálů, které bychom mohli použít. Právě koláže pro mě bývají vodítkem, jakým směrem se vydat, když nemám jiné podklady. Klienti si pocitově vyberou, která koláž jim nejvíce vyhovuje, a já pak přesně vím, kam směřovat, www.kp-interiors.cz