Čerství novomanželé Martina a Petr si pochvalují spolupráci s architektem a přiznávají, že bez jeho pomoci by na řešení, která architekt vymyslel na míru bytu v dezolátním stavu, nikdy sami nepřišli.
Paní Martina prozradila, že byt sice koupili nedávno, ale ona ho zná celý život, protože v něm žili přátelé rodiny. Když původní majitel zemřel, byt zdědily jeho děti a rozhodly se ho prodat. Tenkrát neváhala ani chvilku. Byt 3 + 1 z roku 1963 v původním stavu s přítelem koupili v únoru a v květnu už se stěhovali do nového.
Foto: Lukáš Hausenblas
Původní představa o tom, že pouze vymalují a vymění kuchyňskou sestavu, vzala za své ve chvíli, kdy do bytu vstoupil Ing. arch. Jaroslav Steiner. Jeho verdikt byl nekompromisní – kompletní rekonstrukce nutná. Architekt připravil několik návrhů, které postupně upravoval podle jejich připomínek. Kromě tří nosných stěn, z nichž z jedné odstranili pouze část, všechny ostatní příčky zbourali, celkem tehdy odvezli tři kontejnery suti a odpadu. Následně bylo nutné srovnat podlahu v celém bytě do jedné výšky, protože v původním stavu měla každá místnost podlahu v jiné výšce. Nefunkční komín využili k protažení kabelů od internetu apod. Rekonstrukci měl v režii Petr společně s otcem Martiny.
Foto: Lukáš Hausenblas
Se stavebními pracemi jim pomáhal zedník a instalatér, jinak celou rekonstrukci každý den po práci a o víkendech zvládli společnými silami. Když vybourali zděné jádro, zjistili, že stoupačky jsou teď uprostřed chodby a je nutné je o kousek posunout. Původní záměr zazdít je úplně jim architekt rozmluvil a přišel se zajímavým řešením: ukrýt je za drátěný plot, který zbyl rodičům Martiny z oplocování pozemku. Vzhledem k tomu, že velikost původní koupelny 1,20 x 1,20 m byla nevyhovující, bylo potřeba najít pro ni více místa. Rozhodli se tedy ubrat část z kuchyně, což nebylo tak jednoduché, protože v místě, kde měla stát příčka, se nacházelo trojité okno. Řešení postavit mezi druhou a třetí částí okna slabší stěnu z ytongu se ukázalo jako skvělé, protože koupelna tak získala okno a tedy i dostatek denního světla.
Foto: Lukáš Hausenblas
Do koupelny se vchází přes kuchyň, což není úplně ideální řešení, ale díky němu ušetřili cenné centimetry a získali prostor pro šatnu. K bytu patří sklep v přízemí domu umístěný přímo pod koupelnou, proto padl odvážný návrh na shoz prádla ústící do zrekonstruovaného a vykachlíčkovaného sklepa, kde je zároveň pračka, bojler a druhá lednice, kterou majitelé využívají při posezení venku na předzahrádce. Tu osázeli rajčaty, rybízem a ozdobili levandulovým záhonem. Kuchyň navrhl architekt tak, aby splňovala veškerá ergonomická pravidla. Na míru ji stejně jako vestavné skříně a skříňku v koupelně vyrobili místní truhláři.