O tom, že odchod do důchodu může odstartovat další příjemnou etapu života spojenou s aktivním užíváním volna v pěkném a vkusném prostředí, nás přesvědčila paní Maria. Ona totiž „jede na plný plyn“.
Setkat se s krásnou optimistickou dámou ve zralém věku a povídat si o tom, jak „nestíhá“, bylo pohlazením na duši. Přidanou hodnotou bylo posezení v jejím zrekonstruovaném a nově zařízeném domku, který před šesti lety zdědila po rodičích. Celý život žila s rodinou poměrně stísněně v paneláku, takže rekonstrukci domku chtěla pojmout tak, aby měla kolem sebe vzdušný prostor a vzhledem k věku i minimum bariér.
Foto: Jiří HurtK tomu bylo ovšem nutno dispozici domku změnit k nepoznání. A tak se hodně bouralo a přistavovalo, až vzniklo přízemní bezbariérové bydlení pro Mariu a podkrovní byt k pronajímání. Hlavní obytnou místnost tvoří pokoj s velkým francouzským oknem, jímž se dá vejít na velkou terasu s venkovním posezením. Do pokoje si Maria dopřála větší sedačku s pohodlně vysokými opěráky.
Foto: Jiří Hurt
Oříškem prý bylo sehnat vysoký konferenční stolek, u nějž by se dalo stolovat, luštit křížovky a číst. Po dvou letech uspěla na Aukru. Potíž s vysokým stropem, vyřešila krásnými designovými lustry, které sehnala levně a skvěle se hodí i k tapetě. Na obývací pokoj volně navazuje kuchyň s jídelnou. Kuchyň je nová, vyrobená truhlářem na zakázku podle majitelčina návrhu. Otevřený přízemní prostor ještě zabydlují a prohřívají krbová kamna. Přes chodbu se vchází do ložnice a do velkorysé koupelny se sprchovým koutem, vanou, toaletou s bidetem i rafinovaně ukrytou pračkou.
Foto: Jiří Hurt
„Zařizování jsem si opravdu užila. Prolistovala jsem desítky časopisů, které mi byly velkou inspirací. Bavilo mě i shánění pěkných, ale hlavně levných věcí,“ konstatuje paní Maria.
Slovo designéra
Doladit interiér pomáhala Marii její dcera Gábina, která se živí interiérovým designem. „Maminka je profesí strojařka a pracovala ve Výzkumném ústavu pozemních staveb, kde se rýsovaly panely a řešily se stavební materiály, takže k tomu, aby si sama vymyslela dispozici domu, měla předpoklady. Pak se návrh samozřejmě předal projektantovi, ale základ byl vymyšlený. I k zařizování měla vždycky vlohy – pamatuju si, jak doma neustále kreslila čtverečky na papír, které pak přesouvala a následně podle toho přemisťovala nábytek. V jejím novém domě jsem jí byla ale jen nápomocná, co se týká barevného ladění a shánění kontaktů na firmy, plus konzultantkou, zda toto ano, či ne.
Foto: Jiří Hurt
Základ barevnému ladění interiéru daly oranžové obkládačky použité v kuchyni. Bylo totiž potřeba doplnit, ale hlavně oživit převážně hnědé zařízení a došeda tónovanou výmalbu v pokoji. Řekly jsme si, že oranžová je sice těžko kombinovatelná, ale o to víc tam „zahraje“. K ní jsme ještě vybraly druhou výraznou barvu – tyrkysovou. Dominantou je v pokoji elegantní tapeta s motivem, který se opakuje na lustrech. Je to detail, který se opravdu povedl. Co se týká nábytku, vycházely jsme z moderní kuchyně, kterou si maminka navrhla, a dále z retro kousků nábytku, které byly původní. K nim jsme na Aukru dokoupily další pěkné solitéry a sladily je s moderní sedačkou a obývákovou stěnou. Myslím, že se nám společně s maminkou povedlo vykouzlit velmi příjemné a pohodlné bydlení.“
Interiérová designérka
Gábina Hámová
- je majitelkou studia Ad Hoc design, kde navrhuje a vytváří interiéry pro klienty
- učí historický vývoj interiéru na škole Intermezzo
- www.ad-hoc.cz