Pořízení domu je jedním z milníků a zpravidla největší investicí v životě. Jaké máme možnosti a jaká jsou úskalí na cestě k novému domovu?
NELEHKÁ VOLBA
Možností je mnoho. Buď si postavíte dům svépomocí, necháte si jej postavit na klíč, koupíte si již postavený dům nebo se pustíte do rozsáhlé rekonstrukce staršího objektu. Oblíbené domy na klíč jsou jednoduchou a pohodlnou cestou k vysněnému obydlí.
Foto: archiv redakce
Výhodou výstavby na klíč je, že se nemusíte stresovat, trávit denně hodiny na stavbě a studiem hromady informací. Na vás je většinou jen výběr domu, rozhodnutí o dispozičním řešení, výběr stavebního materiálu, zařizovacích předmětů a kontrola navrženého projektu. Veškeré další činnosti a zodpovědnost přechází na vámi zvolenou stavební firmu.
Foto: archiv redakce
Seriózní firma vám umožní sledovat a ovlivňovat i průběh výstavby. V mnoha případech ale jen pokud jde o detaily, nějaké větší změny oproti smlouvě nejsou později většinou možné. Mnozí ocení také předem jasnou a garantovanou dobu výstavby.
VLASTNÍMA RUKAMA
Obecně se říká, že stavba svépomocí vyjde levněji než stavba, kterou realizuje odborná stavební firma. Může to tak být, ale vše záleží na pečlivosti příprav. Finanční rozvaha je zásadní, ale je nutné zohlednit celou řadu dalších skutečností. Například i to, kolik času vám stavba domu zabere, a také, zda máte dostatek stavebních zkušeností a znalostí. Rozhodnete-li se do toho opřít vlastními silami, nejprve se připravte na pěkný administrativní kolotoč.
Foto: archiv redakceMusíte si nechat vypracovat projekt, projektovou dokumentaci, vyřídit stavební povolení, nechat vytvořit detailní položkový rozpočet a teprve pak začít stavět. Jenže ani tím to nekončí. Bude na vás i celá řada dalších rozhodnutí. Člověk, který by zvládl vše, včetně instalací rozvodů vody, elektřiny či provedení klempířských a pokladačských prací, bude pravděpodobně opravdu vzácným úkazem. Je třeba také připomenout, že například montáž odběrného plynového zařízení smí zajišťovat výhradně osoby s oprávněním od organizací státního odborného dozoru a montéři s osvědčením odborné způsobilosti. Jak rychle budete bydlet v novém domě a kolik vás to bude stát? Vše záleží na tom, jak si práci zorganizujete, za jaké ceny dokážete nakoupit materiál a budete-li mít šťastnou ruku při výběru pomocníků.
Foto: archiv redakce
Z ČEHO STAVĚT?
Velký obdiv patří našim dědům a otcům, kteří dokázali vlastníma rukama postavit dům z klasických plných cihel, později z převratné novinky – betonových tvárnic. V dnešní době by si na stavbě radostí pískali. Na výběr jsou systémy, ze kterých to jde skoro samo. Ve zkratce můžeme říci, že nejvhodnější pro hrubou stavbu svépomocí jsou cihly nebo pórobetonové tvárnice. Budova postavená ze stavebních komponentů jednoho výrobce dosahuje lepších tepelněizolačních parametrů.
Foto: archiv redakce
Díky komplexnosti stavebního systému je zajištěná eliminace tepelných mostů a jednoduchá realizace detailů na stavbě. Předchází se chybám a následným poruchám konstrukce, jejichž odstranění bývá složité a finančně náročné. Mnoho svépomocných stavebníků volí pórobetonové tvárnice. Mají dobré vlastnosti, jsou lehké, snadno se řežou a zasekávání rozvodů jde hladce. Nejsou ale často vhodné pro jakékoliv prostředí. Do vlhkých oblastí nebo drsného klimatu se budou lépe hodit pálené cihly. Stále oblíbenější cihlové bloky vyplněné polystyrenem či minerální vatou mají lepší tepelněizolační vlastnosti. Staví se z nich stejně snadno, ale řezání a zasekávání vyžaduje preciznější práci. Připravit se musíte na větší investici, ale pokud stavíte domov pro několik dalších generací, jsou určitě správnou volbou.