image/svg+xml

Tlačítko menu
  • Návštěva
  • Interiér
  • Stavba
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné

Pro tuto stavbu byla použita kombinace drevovláknité desky Udi a foukané celulózové izolace Climatizer Plus systému COMPRI®, www.ciur.cz

Jak izolovat stavbu?

40

Jak při rekonstrukci, tak u novostavby řešíme jedno důležité téma. Aby nám neunikalo z obydlí teplo a z peněženky peníze, musíme stavbu kvalitně izolovat tepelně i proti vlhkosti. 

NEBOJTE SE INVESTICE 

Zateplování domu stojí mnoho peněz u rekonstrukce i novostavby. Výhodou novostavby je, že můžete od počátku ovlivnit, z jakých materiálů a jakým způsobem bude izolace řešená. Starší objekty vás mohou potrápit kvůli zastaralým materiálům a některé i kvůli svému sklonu k vlhnutí. Pokud ale chcete v domě či bytě dlouho komfortně bydlet, nemalé investice se určitě vyplatí. Polovičatá řešení zde nejsou vhodná. Lepší je promyslet a udělat vše pořádně, protože chyby se tu špatně napravují. Jak budou izolace jednotlivých částí navazovat a čím budou řešeny, nejlépe ukáže vypracovaný projekt. 

www.isover.cz

NOHY DOMU V TEPLE 

Základy a sokl jsou takové nohy domu. A vyžadují i patřičnou péči. V první řadě dům dokonale odvlhčíme. Proti vzlínání zemní vlhkosti z boku základů se zdivo obkládá hydroizolační fólií, která díky svému tvaru drží ventilační mezeru od zdiva. Nutností je i kvalitní izolace soklu. Nejčastěji za použití desek z extrudovaného polystyrenu. Některé domy vyžadují i navrtání ventilačních otvorů. Když je hotovo, zpravidla je načase přistoupit k výměně oken. 

HŘEJIVÝ PLÁŠŤ 

Dalším krokem je velký úkol - fasáda. Jde to ale většinou rychle. Nejčastěji se používá kontaktní zateplení s pomocí polystyrenu, tuhé minerální vlny, tuhých desek z konopí nebo slaměných balíků. Pokud má stavba problémy s vlhnutím, je vhodnější zvolit systém řízeného odvětrávání fasády. K tomu se hodí všechny měkké vláknité izolace, které propouštějí vodní páru. Instalují se konstrukčním systémem, díky kterému vzniká mezi izolací a fasádou ventilační mezera (zajišťující odvod par).

Naprostou nutností je kvalitní obložení soklu domu.

POD ČEPICÍ 

Teplý vzduch stoupá vzhůru. To známe všichni. Logicky nám tedy vrchem domu může unikat spousta tepla. Možná to někoho překvapí, ale i teplá vodní pára, která v domácnosti vzniká vařením, praním i vydechováním osob a rostlin, může napáchat obrovské škody na nechráněné střešní konstrukci. Zejména dřevěné konstrukce mohou velmi trpět. Vnitřní strana střechy proto nezbytně potřebuje parozábranu. Samotná izolace se instaluje mezi krokve. Je potřebné ji doplnit i o další vrtstvy nad nebo pod krokve. Izolace nad krokvemi chrání i samotné krokve. 

www.ciur.cz

Pokud chceme v podkroví bydlet, je izolace velmi náročná. Technicky jednodušší je prostor využívat jinak a domu pomoci izolací podlahy půdy minerální vlnou, foukanou izolací, dřevovláknitými deskami, lnem, konopím, ale i slaměnými balíky. 

ZPÁTKY NA ZEM 

U vnitřních izolací nesmíte zapomenout ani na podlahu mezi sklepem a přízemím. Pokud tedy máte sklep, nejjednodušší je na jeho strop instalovat kontaktní zateplovací systém nebo sádrokartonový podhled s vrstvou měkké izolace. Podhled není vhodné utěsnit proti páře, která by nemohla volně procházet. Nemáte-li sklep, musíte odstranit původní podlahy a instalovat kompletně nové izolační souvrství včetně hydroizolace. K tomuto kroku přistoupíte poté, co budete mít hotovou hydroizolaci kolmých stěn. 

www.ytong.cz

  • Pokud není možné při rekonstrukci zateplit dům kompletně najednou, je možné tuto akci rozložit do etap. Kvalitní provedení každé fáze je ale nutné.
  • Nemůžete-li izolovat fasádu najednou, jako první pořádně odizolujte severní stěnu a ostatní později, než abyste něco museli ošidit 

08. 01. 2019 Text: redakce , Foto: archiv redakce

Diskuze 0

Newsletter

Související články

Pojďte to konečně vysušit. Zdravý dům je suchý dům

Pojďte to konečně vysušit. Zdravý dům je suchý dům

Tepelněizolační parametry PŘEKLADU HELUZ FAMILY 3in1 nosný byly vylepšeny použitím grafitového polystyrénu

Myslete na roletové a žaluziové překlady pro venkovní stínění a ušetříte

Postavte si vlastní dům (foto: iStock)

Postavte si vlastní dům



Právě v prodeji

Jediné originální Bydlení na českém trhu

Vychází od roku 1979




Předplaťte si naše časopisy


© 2018 - 2021 BYDLENÍ Kontakt

RSS Tisk GDPR