Stalo se téměř samozřejmostí, že k výbavě rodinného domu patří venkovní bazén. Také o další způsoby domácí relaxace je stále větší zájem. Jak tedy domácí wellness zařídit?
Co by nemělo chybět?
Zcela jistě neuděláte chybu, když si pořídíte domácí saunu. V současné době je nabídka typových kabin velká a jsou cenově dostupné. Výborná pro relaxaci je také vířivá vana nebo vířivka. Své domácí wellness můžete doplnit o masážní sprchu, která je méně náročná na údržbu a prostor než vířivka. Můžete vybudovat i vnitřní bazén. To je však finančně dost náročné. Proč ale nevyužít nafukovací nebo skládací bazén, který máte přes léto venku? Pokud máte dostatek místa, nic vám nebrání jej na zimu přesunout dovnitř.
Foto: archiv redakce
Před stavbou
Při zařizování domácího wellness se zřejmě neobejdete bez odborné firmy. Není možné jen tak postavit vířivku do sklepa. V každém případě je nutné zajistit dobré odvětrávání, vhodné vytápění, izolaci proti vlhkosti a rovnou podlahu s dostatečnou nosností a odolností vůči teplotním rozdílům. Nutností je také samostatně jištěný přívod elektřiny zvlášť pro saunu, zvlášť pro vířivku. V případě vířivky je nutné promyslet, jakým způsobem se bude napouštět a vypouštět. Důležité je také si předem spočítat, kolik lidí najednou bude wellness využívat a jak často. Prostor je určen pro relaxaci. Proto je třeba myslet i na estetiku. Co a kam umístíte, bude záležet na prostoru, který máte k dispozici. Rozvržení by mělo umožnit snadnou obsluhu a úklid. Například infrasauna je prostorově nenáročná na rozdíl od vířivky nebo bazénu. Pokud máte možnost, můžete se odvázat a pořídit venkovní vířivku, ve které můžete relaxovat i v zimě.
Vířivka
Investice do hydromasážních systémů není malá. Je proto dobré vše správně rozvrhnout. Nejjednodušší je vše naplánovat ještě v rámci stavby místnosti. Náročnější je úprava stávající koupelny nebo jiných prostor.
Foto: archiv redakce
Témeř určitě se vyplatí obrátit se na zkušeného dodavatele, který vypracuje tzv.stavební připravenost, v níž přehledně popíše všechny nutné úpravy, týkající se zejména přívodu elektřiny, vody a rozvržení odpadů. Vřivka umístěná uvnitř výrazně zvyšuje vlhkost v místnosti. Pokud se rozhodnete umístit vířivku ven, musíte se rozhodnout, zda bude instalovaná napevno nebo mobilní. V případě, že chcete vířivku mobilní, nezapomínejte na prostor pro manipulaci a hlavně odpovídající šířku dveří. Venkovní vířivka se umisťuje tak daleko od domu, abychom při přechodu dovnitř neprochladli. Případnou ochranu soukromí zajistí keře, různé typy zástěn nebo markýzy.
Infrasauna a finská sauna
Pokud dáváte přednost suchému saunování, postačí vám infrasauna. Infračervené záření prohřeje tělo až do hloubky 4 cm a je blahodárné v případě revmatických obtíží. Finská sauna nabízí i možnost saunování v páře, což je zase skvělý pomocník například pro alergiky.
Foto: archiv redakce
Finská sauna ale potřebuje o trochu pečlivější stavební přípravu. Saunu můžete zakoupit typovou nebo si ji nechat zhotovit na míru. Při správném provedení lze saunu vybudovat v podstatě kdekoliv. V domácím wellness ji můžete umístit do nejtemnějšího kouta a využít tak prostor, který by se k relaxaci jinak příliš nehodil.
Bazén
Nejobtížnějším úkolem je vybudovat vnitřní bazén. Pokud si chcete v bazénu i zaplavat, budete potřebovat opravdu hodně místa na velký model. Výstavba bazénu obloženého kachlíky je tou nejdražší variantou a je třeba počítat i s poměrně vysokými provozními náklady. Při současné nabídce je snadné a finančně dostupné pořídit standardní laminátový nebo fóliový bazén.
Foto: archiv redakce
Pokud však chcete bazén zapuštěný, musíte vzít v úvahu další stavební úpravy. Pro skromnější vodní radovánky můžete využít nafukovací nebo skládací nadzemní bazén, který máte přes léto v zahradě. Nejen venkovní bazén vyžaduje ohřev vody. Zde se dá jednoznačně doporučit instalace tepelného čerpadla na principu vzduch – vzduch. Vodu v pevně instalovaném vnitřním bazénu je možné ohřívat napojením na tepelné čerpadlo určené pro celý dům.