Obklady z lícových cihel jsou oblíbené již po staletí. Jsou výrazným prvkem zejména anglické a holandské architektury. Cihlový obklad se hodí na fasádu, stěny v interiéru nebo jako obklad krbu.
SLUŠIVÁ CIHLA
Fasádě obložené cihlami nebo cihelnými pásky sluší téměř jakákoliv kombinace barev. Krásně si rozumí s bílými okny, ale hezké jsou i kombinace s různými odstíny dřeva nebo barevným lakem. Stejně dobře se snese i s mnoha odstíny a druhy střešní krytiny. Velmi pěkně působí dobře sladěné cihlové obložení se žulou, pískovcem a mnoha dalšími.
Částečné obložení fasádu ozdobí a umí například typový dům proměnit v osobitou stavbu. Cihlový obklad se může opakovat v interiéru a být tak výrazným charakteristickým prvkem domu.
LÍCOVKY A PÁSKY
Pravé lícové cihly se dnes používají již méně a většinou na menší plochy, jako je obložení oken nebo dveří. Často se z nich staví sloupy, které vytvářejí zajímavý efekt venku i v interiéru. Nesmíme zapomínat ani na podezdívku a sloupky plotů či různé zídky a krby. Obvyklejší volbou pro fasádní obklady jsou keramické nebo betonové cihlové pásky v mnoha různých variantách, texturách a barvách.
S obkladovými pásky se lépe pracuje a jsou výrazně lehčí. Při použití vhodné technologie je možné je lepit i na zdivo s dodatečným zateplením. Zejména keramické cihelné pásky pak v takovém případě tvoří součást izolačního systému.
ABY ZŮSTALA KRÁSNÁ
Fasády z lícových cihel jsou v podstatě bezúdržbové a dlouhověké. Samozřejmě je může znečistit bahno, mechy a plísně a v neposlední řadě exhalace v ovzduší. V takovém případě se dá zdivo či obklad jednoduše očistit tlakovým přístrojem bez jakékoliv chemie v použité vodě.
Pokud se díky příliš mokrému zdění nebo nedostatečné ochraně před deštěm objeví výkvěty minerálních solí, je nutné odstranit příčinu a zajistit, aby zdivo dále nadměrně nevlhlo. Výkvěty je možné odstranit i vodou s octem nebo slabým roztokem kyseliny solné. Více exponovaná místa, například komín, je pak dobré ošetřit vhodnou impregnací, jichž je na trhu mnoho druhů.