Mít střechu nad hlavou patří mezi základní životní jistoty. Střecha je korunou domu a výrazně ovlivňuje nejen komfort bydlení, ale i životnost budovy a její energetickou náročnost. Výběr správné střešní krytiny je proto zásadní.
ÚKOL VELKÝCH ROZMĚRŮ
Dokončení hrubé stavby a její zastřešení je slavnostní okamžik. Můžeme počítat s tím, že správně provedená střecha vydrží celá desetiletí a bude vyžadovat minimální údržbu. Pokud rekonstruujeme starší objekt, většinou musíme dostat do formy i střechu. Jak ale zvolíme nejvhodnější variantu pro náš dům? A můžeme si vybrat opravdu jen podle svého vkusu, nebo existují nějaká omezení?
Foto: archiv redakce
V první řadě je třeba se informovat na místním úřadě, jaké jsou konkrétní podmínky v daném místě (viz box) a pak můžeme vybírat správnou krytinu. Je třeba zohlednit nadmořskou výšku a místní klima. Na horách musíme počítat s působením sněhu a větru, ve vlhké nížině nebo v oblastech se znečištěným ovzduším by mohla nevhodná krytina rychle degradovat. Výběr také určuje typ a sklon střechy. Je například zřejmé, že na plochou střechu jsou klasické tašky naprosto nevhodné. Významnou roli hraje také záměr využití podkroví a orientace stavby vůči světovým stranám.
PÁLENÁ
Keramické střešní tašky se řadí k těžkým krytinám, které kladou zvýšené nároky na kvalitu střešní vazby. Vyrábí se z přírodních komponentů, hlíny, jílu a vody, vypalují se za vysokých teplot a mají výborné tepelně i zvukově izolační vlastnosti. Cihlově červená barva je daná výpalem, ale existuje i řada barevných variant a povrchových úprav. Životnost krytiny je 80 až 100 let.
Foto: archiv redakce
PLECHOVÁ
Hliník a ocel jsou oblíbené materiály, zejména když je potřeba lehčí střecha. Falcované tašky patří k nejlehčím, ale také nejstabilnějším materiálům Falcované šindele spojují osvědčený kosočtvercový tvar s vlastnostmi high-tech materiálu. Falcovaná šablona představuje klempířskou techniku zajišťující perfektní integraci komponentů do střešního systému. Používají se i svitky a plechy pro vytváření štítů, úžlabí či lemů komínů.
Foto: archiv redakce
PŘÍRODNÍ
Tyto materiály také najdou své využití. Například břidlice má výborné tepelné a protihlukové vlastnosti. Vyznačuje se dlouhou životností a elegancí. Spíše na rekreační objekty a venkovská stavení se hodí slaměné a rákosové došky nebo dřevěné šindele. Dobře provedená došková střecha vydrží až 40 let. Šindele mají výborné tepelně izolační vlastnosti.
Foto: archiv redakce
BETONOVÁ
Betonové střešní tašky jsou vyráběny z písku, vody, portlandského cementu a pigmentů oxidu železa. Jsou zcela recyklovatelné a výroba je ekologicky šetrná. Betonová krytina je pevná, trvanlivá a mrazuvzdorná. V průběhu let se pevnost krytiny zvyšuje. Kvalita krytiny je závislá na kvalitě vstupních surovin a dodržení výrobní technologie. Životnost může přesáhnout i 100 let.
Foto: archiv redakce
KOMPOZITNÍ
Vláknocement, bitumen a plast, jako jsou například Eternit, Cembrit, asfaltové šindele nebo plastová krytina, vynikají nízkou hmotností a dlouhou životností. Plastové krytiny se vyrábějí recyklací nebo z nových materiálů, jako je PVC, polyester, polyetylen…Výhodou je také nižší cena. Šablony imitují břidlici, dřevěné došky apod. Výhodou kompozitních krytin je jejich nízká hmotnost a velká odolnost proti vlivům počasí.
Foto: archiv redakce
INFORMACE
- výměna krytiny za krytinu ze stejného materiálu a přibližně stejné barvy nevyžaduje stavební povolení ani ohlášení
- výměna krytiny za krytinu z jiného materiálu nebo barvy musí být předem posouzena příslušným stavebním úřadem, případně bude vyžadovat ohlášení stavebnímu úřadu.Při opravě nemusíte žádat o povolení. Pokud budete opravovat i krov, musíte mít stavební povolení, případně ohlášení
- pokud chcete změnit půdu na obytné prostory, budete potřebovat povolení. Vše upravuje zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu