Osmý ročník mezinárodní soutěže Diploma Selection, v rámci níž festival Designblok ve spolupráci s organizací EUNIC Cluster ČR oceňuje tvorbu nejtalentovanějších evropských diplomantů v oboru produktového a módního designu, má své vítěze. V sobotu 8. října je v rámci slavnostního večera v kapli Sacre Coeur vyhlásila odborná porota složená z mezinárodních kurátorů, galeristů, redaktorů a dalších profesionálů.
Letošní porota Diploma Selection přivítala dlouholeté členy jako například proslulého kreativního ředitele Giulia Cappelliniho nebo slavnou milánskou galeristku Rossanu Orlandi, ale také celou řadu nových tváří z různých koutů světa a odvětví. Pozvání do Prahy přijala například Annalisa Rosso, spoluzakladatelka studia Mr. Lawrence působící v organizačním týmu festivalu Salone del Mobile, Matthias Schneider z módního domu Louis Vuitton, Luca Casarotto Romer z klenotnického domu Bulgari nebo módní ředitel ukrajinské Vogue Venya Brykalin.
Třicítka prezentovaných finalistů letos vzešla z rekordního počtu 171 přihlášek ze 47 škol a 13 zemí včetně řady diplomantů z českých univerzit.
Foto: archiv redakce
Vítězové v kategorii produktového designu
Na prvním místě se umístil Matthias Gschwendtner absolvent berlínské Universität der Künste. Případová studie s názvem Nové zdroje (New Sources)využívající zbytkových materiálů z dřevařského průmyslu pro výrobu nábytku do domácnosti za pomoci propojení 3D skenování, počítačového designu a robotické výroby. Neopracované březové větve jsou nejprve 3D naskenovány a poté virtuálně zpracovány algoritmy, které neustále přepočítávají všechny výrobní údaje pro každou jednotlivou část daného kusu nábytku. Vzhledem k nepravidelnosti materiálu se každý objekt stává jedinečným kusem, přestože je vyráběn sériově.
Foto: archiv redakce
Druhé místo patří Johanu Pertlovi z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Jeho diplomová práce Monumentality řeší eponymní pojem. To, jak lidé monumentalitu vnímají a také aplikací jejich prvků do skulpturálního designu. Dva objekty tvoří kombinace taveného křišťálového skla a červeného mramoru. Tyto konstelace mají za cíl vzbudit v divákovi emoce spojené s pocity ohrožení a nerovnováhy. Zároveň je pomocí těchto objektů zkoumána hranice funkčnosti. Vzhledem k použití hrubého lomového kamene dochází k jistému momentu unikátnosti.
Foto: archiv redakce
Třetí místo získala diplomová práce Volta absolventky Universität der Künste Berlin Marie Radke, věnována předmětu každodenního života – zásuvce. Vzhledem ke koronavirové krizi a s ní spojenému tlaku na digitalizaci nabyla práce v režimu home office na významu. Zatímco improvizovaná řešení několika zásuvek pod stolem nebo pohovkou nás nutí neustále se ohýbat a natahovat se, Volta napájení značně usnadňuje a stává se tak projektem s potenciálem sériové výroby.
Foto: archiv redakce
Vítězové v kategorii móda
Mezinárodní módní porotu nejvíce zaujala přehlídka Caoimhe Dowling z Královské dánské akademie umění. Kolekce Turning Blue autorka koncipovala jako zamyšlení se nad tím, jak se společnost po pandemii cítila a jak v cynismu a deziluzi hledat příležitosti ke změnám. „Zabývala jsem se historickými hnutími jako Kibbo Kift či punkem a hledala inspiraci, jak bychom se mohli vyhrabat z trosek a znovu navázat na staré hodnoty, které jsme ztratili. Uprostřed materialistické a rozpojené společnosti jsem chtěla využít přírodu a tradiční řemeslné postupy k rozvrácení normy. Dosáhla jsem toho tak, že jsem upravila krejčovské postupy u klasických vzorů, jako je tradiční rybí kost a broderie anglaise, abych tak reflektovala náš současný kontext a snila o nadějnější budoucnosti,“ popsala vítěznou kolekci Dowling.
Foto: archiv redakce
Druhé místo obsadila kolekce Charging The Self Matyldy Kwiatkowské z varšavské Akademie umění. Její kolekce vypráví příběh o imaginárním místě, kde můžeme zažít hluboký klid, harmonii, spokojenost a naplnění, kde budeme spontánní a volní.
Foto: archiv redakce
Třetí místo získal Denzel Veerkamp z nizozemské Willem de Kooning Academy. Kolekce The Rebound Parley je ukázkou kritického pohledu na osobní zkušenost „míšence“ v postkoloniálním Nizozemí spolu s manifestací nesouhlasu s destruktivním módním průmyslem. Na protest proti špatnému nakládání s textilem je kolekce vyrobena čistě z materiálů sesbíraných od spotřebitelů, a to ve spolupráci s Leger des Heils (Armádou spásy).
Foto: archiv redakce
Vítězové obou kategorií získávají finanční odměnu ve výši 1 000 eur a možnost samostatné prezentace na příštím ročníku festivalu.
„Módní kolekce opakovaně reflektovaly důležité ekologické otázky i uplynulá léta spojená s pandemií. Ta donutila designéry zastavit se a hledat inspiraci uvnitř vlastního světa. Autoři často čerpali z osobních příběhů a fantazií a kolekce tak byly ryze intimní, fantaskní, dokonce i eskapistické. Za celou porotu děkuji především organizátorům festivalu Designblok, že se díky jejich snažení mohli sejít tvůrci z různých kultur a prostředí pod jednou střechou, čímž umožnili demonstrovat sílu kulturní interakce i nadějné budoucnosti,“ dodává k soutěži módní ředitel Vogue UA Venya Brykalin. www.designblok.cz