Pokud byste se jakéhokoliv architekta zeptali, jestli existuje univerzální design vhodný pro půdní vestavby, nejspíš vám doporučí skandinávský styl. Příjemná kombinace bílé barvy s přírodním dřevem je přímo stvořená pro návrh kuchyně v podkrovním bytě. Přečtěte si argumenty a praktické rady odborníků, které usnadní vaření ve zkosené místnosti i vám. Zjistěte, jakou linku staví pod střechou profesionálové.
Proč je skandinávský styl ta pravá volba do bytu na půdě?
Obytná podkroví se vyznačují vzdušnými, prosvětlenými pokoji a leckdy i přiznaným trámovím. Oblíbenou podlahovou krytinou bývá v suchých půdních vestavbách dřevo nebo jeho imitace. Je-li doplněné bílou výmalbou, pak tento barevný mix přímo vybízí k návrhu kuchyně ve skandinávském stylu, jehož základem je také kombinace bílé a dřeva.
Dost místa a úložných prostor nabízí návrh kuchyně do U
Půdní vestavby klamou tělem. Přestože podlahová plocha dosahuje v metrech čtverečních úctyhodných rozměrů, bývá kvůli zkoseným příčkám problém s dostatkem nábytku. Designéři si tu musí dát z návrhem kuchyně a zbývajících místností podobně jako při zařizování úsporných panelákových bytů opravdu záležet.
Ideálním řešením bývají kuchyňské linky ve tvaru písmene U, což umožňuje využití každého volného místečka včetně koutů. Podél zkosené zdi logicky stavíme skříňky a šuplíky končící v místě zešikmení. Rovné stěny naopak využíváme po celé délce od podlahy po strop. Právě sem většinou polohujeme lednici, vestavnou troubu a také myčku a dřez, abychom mohli při mytí nádobí pohodlně a hlavně rovně stát. Volně do prostoru pak bývá zvykem zalomit jakýsi ostrůvek s varnou deskou. Ze strany viditelné z kuchyně v něm hospodyňky uvítají další úložné prostory. Z opačné strany lze tuto část linky použít třeba jako stůl, není-li dost místa na samostatný jídelní kout. Návrh kuchyně do U je z hlediska jejího optimálního rozvržení prostě ideální.
Malebné výklenky opatřete poličkami
Členitý a lomený půdní interiér se ničím jiným než nábytkem na míru v podstatě zařídit nedá. Tím se podkrovní domácnosti automaticky prodražují. Nejdřív si musíme zaplatit návrh kuchyně a ostatních pokojů, aby nám podle nich zhotovil jednotlivé kusy nábytku šikovný truhlář. Atypické prostory vyžadují zkrátka atypická řešení.
Na druhou stranu můžeme ušetřit, když si během výstavby příček rozmyslíme na vhodných místech výklenky. V rámci skandinávského stylu je pak stačí vymalovat tak jako stěny bílou barvou a poté do nich nainstalovat dřevěné police. Díky tomu dokonale splynou se zbytkem interiéru a přitom vyjdou levněji, než stejně velká komoda.
Milujete pestrobarevné doplňky? Skandinávský styl je snese.
Návrh kuchyně, kde střídáme pouze bílé a dřevěné prvky, nám po realizaci poskytuje absolutní svobodu, co se barvy drobného vybavení týče. Když si koupíme bílé talíře a rádoby dřevěné misky na salát z bambusu, zůstane vše i nadále plně designové. Skandinávský styl má ale pozoruhodnou vlastnost, pročež si ho oblíbili i mimořádně kreativní lidé, kteří rádi mění vzhled svého obydlí. Lze ho totiž ladit například podle ročních období do jarní zelené, letní žluté nebo do vánoční červené. Stačí, když si v těchto barvách nakoupíme utěrky, chňapky, sedáky na židle, ubrousky a prostírání. Na druhou stranu bychom to s barvami neměli přehánět. Pokud tedy netoužíme po cirkusové manéži, zůstáváme vždy u jednoho odstínu.
Jak si naplánujete vaše vysněné podkrovní bydlení teď? Zaujala vás představa budoucnosti, kde se vracíte do sněhobílé domácnosti vybavené hřejivým dřevem? Objednáte si návrh prostorné kuchyně do U ve skandinávském stylu nebo se pustíte do sestavování nábytku na vlastní pěst? Ať tak či onak, držíme vám palce, ať najdete talentované designéry a truhláře. Přejeme hodně