Nejen krásným světlem svítícím přes dekorativní listy vás palma může potěšit i doma v obýváku. Ovšem je potřeba vědět, že ne všechny druhy se hodí pro pěstování v bytech.
NÁDHERNÉ LISTY
Podle tvarů listů se palmy rozlišují na zpeřené a vějířovité. Dlouhé listy zpeřených palem mají lístky seřazeny vpravo a vlevo od hlavního žebra. Vějířovité palmy mají okrouhlé, od okrajů hluboce, často až ke středu vykrajované listy. Každý list má silný řapík.
POZOR NA UHNÍVÁNÍ
Značně velká plocha listů palmy vypařuje hodně vody, proto musíte zalévat často, ovšem má to jedno velké ale! Kořenový bal musí být pouze mírně vlhký, proto je nutné zalévat méně a často. Jinak se může stát, že tlustý výhon, kterému se také říká srdce palmy, začne uhnívat. Drenážní vrstvu, která zabrání tomu, aby kořeny stály ve vodě, můžeme vytvořit kamínky na dně květináče.
Foto: archiv redakce
CO NAPOVÍ LISTY
Žloutnutí listů je prvním signálem, že palma trpí suchem a je potřeba neprodleně substrát důkladně prolít vodou a poté přebytečnou vodu z misky vylít. Naopak při nadměrné zálivce se na listech objevují hnědé skvrny a začínají hnít kořeny. Příčinou hnědnutí špiček listů může být příliš suchý vzduch, což lze vyřešit pravidelným rosením listů.
IDEÁLNÍ STANOVIŠTĚ
Většině palem se bude skvěle dařit v místnosti s normálním pokojovou teplotou, ale logicky snesou i vyšší, jiné je zase potřeba pravidelně rosit měkkou vodou. Jsou i druhy, např. datlovníky (Phoenix), Chamaerops nebo Washingtonia, kterým nevadí nízké teploty. Od dubna do srpna můžeme palmy (jako většinu pokojových rostlin) pohnojit minerálním tekutým hnojivem, které může být i v podobě prášku, tablety nebo tyčinek. Pamatujte si, že hnojivo nesmí přijít do styku s listy ani se srdcem palmy. Rostliny pěstované v interiérech mají nejraději rozptýlené světlo, nikoli přímé slunce. Jsou ale i druhy palem, kterým letnění vyhovuje (např. rodům Phoenix, Chamaerops a Cocos). Při letnění však platí, že palmu nejdříve umístíme do polostínu a až později na přímé slunce.
Foto: archiv redakce
Některé druhy pralesního původu (např. rody Areca, Chamaedorea, Howea a Rhapis) přímé slunce nesnesou vůbec. Co ovšem palmy vůbec nemají rády, jsou průvan a chlad odspodu, což lze vyřešit třeba pojízdnou podložkou, která zároveň usnadní manipulaci s větší rostlinou.
ČAS NA PŘESAZENÍ
Palmy přesazujeme až tehdy, když se rostlina nevejde do květináče, podobně jako je tomu u sukulentů a kaktusů. Důležité je vybrat vyšší květináč s dostatkem prostoru pro dlouhé kořeny. Co se substrátu týká, můžete zakoupit už přímo namíchaný speciální substrát pro palmy.
Naprostá většina palem se dobře vyrovná s krátkodobým suchem, ale nesnese přelití!