Čistá voda by měla být základem našeho pitného režimu. Ne ta ochucená, žádné čaje, káva ani jiné nápoje. Základem je voda. Tu navíc přijímáme i v dalších jídlech či již zmíněných nápojích. Na její kvalitě tak záleží naše zdraví. Víte, jakou vodu pijete a zda by nebylo vhodné ji upravit? Pro zlepšení její kvality lze použít domácí filtr na vodu.
Jak je to s pitnou vodou v České republice a jakou vodu vlastně pijeme?
Norma dnes počítá se spotřebou vody zhruba 40 litrů denně na osobu včetně osobní hygieny. Pokud však máme doma velkou rohovou vanu či velkou komfortní sprchu, dokážeme vody spotřebovat dva až třikrát tolik. A skutečně je spotřeba podle Českého statistického úřadu kolem 133 litrů na hlavu, což u čtyřčlenné rodiny představuje 532 litrů denně. Téměř výhradně se používá voda pitná. V České republice má více než 90 % lidí přístup k vodě z veřejného vodovodu. Tato voda je upravovaná, ale rozhodně není 100% čistá a i u kohoutkové vody je mnohdy vhodná úprava. Obsahuje totiž chlor, ale i jiné chemikálie a nečistoty, které lze díky domácímu filtru odstranit a kvalitu vody z kohoutku zcela zásadně zlepšit.
Naprostou samozřejmostí by měl být domácí filtr na vodu v případě, že máme vodu studnovou. Kopané studny, a to i ty hlubší, jsou problematické a voda bývá kontaminovaná biologicky a mnohdy též chemicky kvůli zemědělskému hospodaření. Do kopaných studní proniká rovněž voda dešťová a povrchová. Voda z kopané studny navíc nemá nikdy ty správné fyzikální vlastnosti. Často jde o vodu tzv. tvrdou, která je nevhodná a ovlivňuje negativně třeba životnost spotřebičů.
Nejkvalitnější vodou je voda z hlubokých vrtaných studní. Nové studny se dnes většinou vrtají. Voda v této studni je vždy skutečně podzemní vodou. Přesto při přesunu vody z vrtu přes zásobník či vodovodní potrubí může opět docházet ke kontaminaci. Proto je i v tomto případě namístě vodu filtrovat.
A jak je na tom balená voda? Mnozí specialisté na kvalitu vody vám dnes řeknou, že často nejhůř ze všech. Mnohdy jde o vodu, kterou jenom někdo načepoval z kohoutku. Avšak k tomu ji nechal obvykle pěkně dlouhou dobu odstát v plastové lahvi. Jde tedy o vodu, která není čerstvá, mnohdy byla střídavě vystavena slunečnímu záření a chladu. Navíc bylo prokázáno, že se z PET lahví do vody uvolňují mikroplasty, které pak spolu s vodou pijeme. K tomu všemu lze pití vody z plastových lahví přirovnat k největšímu ekologickému barbarství vůbec.
Prověřte si, jakou máte doma kvalitu vody
Pokud máte kohoutkovou vodu z obecního vodovodu, můžete místní vodárnu požádat o sdělení informace o jejím složení a kvalitě. Máte na to nárok zdarma. Důležité je si však uvědomit, že jde o hodnoty měřené na vstupu do vodovodního potrubí či na odběrném kontrolním místě. Není to zcela stejná voda, jaká teče z vašeho kohoutku. Její kvalita se pravděpodobně po cestě zhoršila.
U studnové vody si můžete nechat udělat na vlastní náklady rozbor vody. Cena je poměrně vysoká (1200 Kč – krácený rozbor pro kopanou studnu, 5800 Kč – úplný rozbor bez pesticidů, plus 2600 Kč za pesticidy dle předpokládaných rizik v dané oblasti). Zde je dobré vědět, že kvalita vody ve vaší studni se může měnit podle ročního období, či dokonce být v každém měsíci jiná. Je to zejména případ studní kopaných.
Obecně z rozboru vody zjistíte, jestli máte vodu znečištěnou chemicky (léky, nadbytek chloru, různé dezinfekce, dusičnany apod.), organicky (bakterie a viry) či mechanicky (rez, mikroplasty, písek apod.).
Chcete čistější vodu? Vyberte si správný filtr
Jak vybrat domácí filtr na vodu? Každá voda si žádá jiný filtr. Dodavatel filtru by měl vědět, jestli plánujete filtrovat vodu z veřejného vodovodu nebo ze studny, znát znečištění vaší vody (mechanické, organické i chemické) a plánovaný objem filtrované vody. Zde se rozlišuje zejména to, zda plánujete filtrovat vodu v rámci celého objektu, nebo jen z některého kohoutku či kohoutků. Podle toho se rozlišují tzv. filtry na vstupu, které jsou často součástí domácí vodárny, nebo filtry bateriové, které vodu filtrují pouze pro konkrétní kohoutek. Pokud máte poměrně vysokou kvalitu vody, můžete ji vylepšit pouhou filtrační konvicí.
Účinná úprava vody by měla kombinovat mechanickou a uhlíkovou filtraci
Mechanická a uhlíková filtrace obvykle řeší většinu problémů s kvalitou vody. Mechanická filtrace je důležitá zejména u vody ze studní. Aby nedocházelo k zanášení potrubí, včetně teplovodního, a k ničení baterií a spotřebičů, je důležité pomocí sítka odchytávat mechanické nečistoty a do vodovodní sítě je vůbec nepropustit.
Uhlíkový filtr pak pomocí aktivního uhlí zvyšuje kvalitu vody zachytáváním chemických nečistot, zápachu, průmyslových hnojiv, zbytků léčiv apod. Ale nebojte se, vodu neochudí o minerální látky, které by zdravá voda měla obsahovat.Pokud existuje riziko kontaminace studny mikroorganismy, což bývá pravděpodobné u vody ze studní, používá se ještě tzv. kapilární filtr nebo jiná forma dezinfekce.
Speciálními filtry jsou filtry na vápník, železo a mangan, které řeší případy tvrdé a železité vody. Znečištění dusitany a dusičnany v zemědělských oblastech pak řeší filtry s anexovou náplní.
Setkat se můžete i s nabídkou membránových filtrací, s tzv. reverzní osmózou. Často se prezentují jako skvělý prostředek na čištění vody. Tato metoda však vytvoří destilovanou vodu a ta na pití vhodná není. Hodí se pouze pro použití v průmyslu a do spotřebičů, nikoliv ke konzumaci.
Základem filtru na vodu je filtrační vložka
Právě filtrační vložka má vlastnosti, díky kterým zachytává mechanické, chemické či organické prvky znečištění. Filtrační vložky se vkládají do filtru, pravidelně se čistí či mění. Mechanické filtry se odlišují tím, jak malé nečistoty zachytávají. Pak jsou filtrační vložky s aktivním uhlím a kapilární filtry. Je zapotřebí též rozlišovat, pro jakou teplotu jsou filtry a filtrační vložky určeny. Tedy jestli jsou vhodné pouze pro studenou, mírně teplou, teplou nebo vodu o teplotě až 80 °C.
Nezapomeňte o domácí filtr na vodu dobře pečovat
Namontováním vhodného filtru se vaše voda kvalitativně zlepší, odstraní se z ní problematické příměsi, avšak nedemineralizuje se. O filtr se však musíte starat dle doporučení výrobce a pravidelně jej čistit a měnit filtrační vložku. Jinak může přímo z něj docházet naopak ke kontaminaci vody. Seriózní dodavatel filtru na vodu vám dá přesné instrukce a návod, jak o filtr pečovat.