Milionkrát osvědčená letní kráska, která díky záplavě nádherných květů promění vaše balkóny, terasy a zahrady v kvetoucí oázu, patří k létu stejně jako jahodová zmrzlina nebo snídaně pod širým nebem.
Maximální květinové potěšení
Pelargonie kvetou bohatě a téměř nepřetržitě, aniž by vyžadovaly velkou péči. Při výsadbě zakryjte dno květináče drenážní vrstvou například z keramzitu a poté ho naplňte do tří čtvrtin ideálně substrátem pro pelargonie. Přesazujete-li do truhlíků, dbejte na to, aby vzdálenost mezi kořenovými baly byla asi 20 cm. Nezapomeňte na zalévací okraj a rostlinu ihned po přesazení zalijte. Pokud přesazujete do samozavlažovacích truhlíků, prvních pár týdnů zalévejte rostliny shora, dokud nevytvoří nové kořeny. Ve chvíli, kdy přestanou hrozit noční mrazy, je možné je umístit natrvalo ven. Na slunných až polostinných balkónech a terasách pokvetou až do podzimu. Muškáty zvládají i horká období a vydrží i pár dní bez vody.
Nejčastěji je vysazujeme do truhlíků, ale pokud je vysadíte do samostatných květináčů, nabízí se umístit je do nápaditých skupin nebo jimi ozdobit schodiště. Muškáty lze krásně kombinovat s jinými letními květinami. Jako dočasní společníci jsou vhodné trvalky, které budou s muškáty sdílet stejnou vášeň pro slunné a polostinné místo. Zcela nevšední kombinaci vytvoříte v kombinaci s bylinkami, třeba s tymiánem či šalvějí, které zároveň poskytnou potravu pro včely a další hmyz.
Foto: Pelargonium for Europe
TIP REDAKCE
Vhodnou volbou květináče a barvy muškátu můžete na svém balkóně či terase vytvořit městkou, rustikální nebo středomořskou atmosféru.