Pamatujete si, jak vás v dětství poštípali komáři a maminka nebo babička vám svědivé štípance namazala příjemně chladivým gelem z aloe? Nejen aloe má hojivé účinky. Rostlin, které mohou nahradit lékárničku, je mnohem víc.
ALOE VERA
Vzhledem může připomínat kaktus, ale bát se jí rozhodně nemusíte. Právě naopak! Aloe se využívá hlavně kvůli svým dužnatým listům. List tvoří pokožka (slupka) – zelená část na povrchu listů, pod kterou se ukrývá zázračná léčivá čirá gelovitá tekutina, která může nahradit téměř celou domácí lékárničku. Platí, že čím starší rostlina, tím má gelu více a snáze se z listu dostane. Pozor, abyste společně s gelem nepoužili i slupku, která obsahuje hořký a pro pokožku dráždivý latex, a proto se nevyužívá.
Foto: archiv redakce
Aloe kromě toho, že pomáhá při hojení povrchových poranění, kožních onemocnění různého původu, jako například akné nebo opar, léčí také lupenku a působí jako lokální anestetikum. Požít ji lze tedy proti svědění při štípnutí hmyzem nebo spáleninách, protože dokáže postižené místo částečně znecitlivět a navíc příjemně chladí. Dužinu lze užívat také vnitřně. Můžeme ji vymačkat, rozmixovat nebo použít odšťavňovač. Šťáva je skvělou prevencí proti virovým či bakteriálním onemocněním a pročišťuje trávicí systém.
Aloe potřebuje dobře propustný písčitý substrát, má ráda menší zálivku, rozptýlené světlo, v létě vyžaduje letnění, které jí můžete dopřát umístěním za okno, ale pozor, aby nebyla přes poledne na přímém slunci. Aloe vytváří odnože, které je možné při velikosti 10 cm odloupnout a zasadit jako nové rostlinky, které lze darovat jako netradiční dárek! Pravá aloe by měla mít přízemní růžici a na listech ostny pouze po okrajích.
EUKALYPTUS
Známý také pod názvem blahovičník (citronový s dlouhými úzkými listy a Gunnův s drobnými kulatými lístky) vylučuje desinfekčně působící vonné silice, které ničí bakterie a pomáhají léčit záněty horních cest dýchacích a pomáhají i při astmatu.
Foto: archiv redakceListy se dají dobře usušit a použít k inhalaci. Vonné silice z eukalyptu se používají také při aromaterapii. Potřebuje vyšší vlhkost vzduchu, kterou dodá třeba zvlhčovač na topení.
ANGÍNOVNÍK
Jak už název napovídá, tato rostlina s dekorativními květy pomáhá při nachlazení, angíně, zahlenění či zánětu dýchacích cest. Využívají se konečky mladých čerstvých listů nebo odvar z oddenku. Žvýkání kousku listu se doporučuje maximálně půl minuty 6x denně a poté vyplivnout. Z lístků lze připravit také kloktadlo. Odvar z oddenku pomáhá při nemoci ledvin a močových cest. Vyžaduje světlé stanoviště a pravidelný přísun vody. Pozor! Může způsobit alergickou reakci.
Foto: archiv redakce
JIAOGULAN
„Pětilistý ženšen“, elixír mládí, je popínavá rostlina, jež působí jako antioxidant, který podporuje obranyschopnost organismu. Účinné látky má v sobě podobné jako bájný kořen ženšen. Navíc pomáhá i při snižování cholesterolu v krvi a harmonizaci trávicího systému. Ze sušených i čerstvých lístků lze připravit nálev, který lze dochutit mátou nebo zeleným čajem. Vyžaduje světlé místo a stále vlhký substrát.
Foto: archiv redakceBŘEČŤAN
Patříte mezi alergiky nebo astmatiky? Pak byste si měli domů, ideál ně do ložnice, pořídit břečťan, který umí během několika hodin ze vzduchu odstranit až 94 % nečistot, tudíž může pomáhat při chronických nemocech dýchacích cest. Z mladých listů lze připravit čaj proti kašli, koupel proti plísni nohou, hemoroidům nebo lupům. Na internetu lze najít i návod na výrobu masážního oleje proti celulitidě.
Foto: archiv redakce
JASMÍN
Rostlina s nádhernými bílými květy má schopnost nejen provonět zahradu, ale pyšnit se může i léčivou silou, a to i jako pokojová rostlina. Pokud teď v zimních měsících podléháte úzkosti a špatné náladě, vůně kvetoucího jasmínu vás napětí zbaví. Vůně jasmínu také pomáhá k vyšší kvalitě spánku, což dokazuje i to, že právě květy s výraznou sladkou vůní byly pro své relaxační a afrodiziakální vlastnosti užívány už ve starověku.Foto: archiv redakce
RÝMOVNÍK
Svou vůní po meduňce, mátě a kafru pomáhá při otravné rýmičce a ucpaném nosu. Nejúčinnější je inhalace z rozmačkaných listů.
Foto: archiv redakce
Jako odvar (1 list na 1 hrneček) pomáhá při vysokém tlaku a cholesterolu, případně desinfikuje drobné ranky. Využití najde i v kuchyni všude tam, kde lze použít šalvěj. Rostlina má ráda světlé místo a dařit se jí bude v dobře propustné půdě, nesnáší totiž přemokření.