Dekorační stěrky otevírají netušené možnosti jak zvýšit kvalitu i exkluzivitu interiéru. Pomocí stěrek dosáhnete úžasných barev i struktur povrchů, například v podobě imitace přírodního kamene, dřeva, betonu, granitu, a to s nespočtem plastických efektů a neuvěřitelnou odolností.
KRÁSA I ODOLNOST
To, že kromě výmalby existují i jiné možnosti úpravy stěn, věděli již naši předkové ve starověku. Šlo o techniky, založené na vápenné štukové omítce – proslaveným je benátský nebo marocký štuk. Nevýhodou tradičních štukových technik oproti moderním stěrkám je především pracnost a nákladnost – obsahovaly ušlechtilé přírodní suroviny a nanášely se v mnoha vrstvách.
Foto: archiv redakce
Dnešní výrobci vyvinuli řadu nových materiálů, které jsou cenově dostupnější, mají minimální tloušťku a vynikající technické vlastnosti. Zpravidla jde o cementové, epoxidové či vápenné stěrkové hmoty obsahující nejrůznější plniva (pryskyřice, mramor, jíl, vápenec, křemen, metalický prach, pigmenty a vosky).
Foto: archiv redakce
MODERNÍ UŠLECHTILÉ POVRCHY
Betonové, epoxidové a hlazené stěrky nabízejí mnohem větší otěruvzdornost, voděodolnost a celkovou robustnost. Oproti benátskému štuku se vyznačují naprostou vodotěsností a velikou tvrdostí. Jejich výhodou je i fakt, že se mohou aplikovat na stěnu, podlahu i do bazénu či sprchového koutu. Oproti tomu klasický benátský štuk je 1 mm silná vrstva, která se může lehce poškrábat.
Foto: archiv redakce
Pokud je stěrka polita něčím agresivním (víno, šampon, mýdlo atd.), mohou se na povrchu vytvořit mapy a je nutno jej opravit. Benátský štuk se nehodí do koupelen či za kuchyňskou linku bez použití laku. Bohužel použití laku způsobí vysoký lesk a celkový vzhled pak připomíná plast.