Nevěřila bych, že ten malý a po většinu času spící uzlíček, které jsme si přivezli nedávno z porodnice, dokáže za několik měsíců během chvíle doslova převrátit celou domácnost vzhůru nohama. A to doslova. Stal se z něj totiž velký průzkumník a kaskadér, který neváhá sjíždět ze sedačky na Tatře 148.
NEKONEČNÉ HRANÍ
Vzhledem k tomu, že batole nejvíce času tráví na podlaze, měla by být teplá, měkká, samozřejmě čistá a ideálně odolná vůči pastelkám nebo rozlitému čaji. Hřejivou podlahu zajistí podlahové topení, ale pokud ho nemáte, skvělou volbou jsou vinylové podlahy, které nestudí a jsou příjemné a měkké na došlap, tedy ideální pro bosé dětské nožky a kolena, nebo přírodní podlahová krytina Marmoleum.
Foto: archiv redakce
Proti chladu od podlahy ochrání i kusové koberce s oblíbenými motivy, vyobrazenou autodráhou nebo pěnové koberce nejčastěji poskládané jako puzzle. Kvůli bezpečnosti je důležité, aby takový koberec byl opatřený protiskluzovou vrstvou nebo podložkou.
SLADKÝ SPÁNEK
Alfou a omegou je postýlka s kvalitní matrací, která se časem jednoduchou montáží může, ale nemusí proměnit na postel. Pokud máte doma horolezce, který se za každou cenu snaží dostat z postýlky ven nebo ji jednoduše ignoruje a raději spí v posteli s rodiči, je ideální začít vyhlížet postel a připravovat batole na přesun, který může usnadnit postel, která batole zaujme.
Foto: archiv redakce
V posledních době jsou oblíbené postele připomínající domeček s okýnkem či komínem nebo s 3D vyrytými obrázky apod. Důležité je, aby postel byla pro dítě bezpečná výškou, ale i přidanými bočnicemi nebo měkkými mantinely.
NA TRIČKA A STAVEBNICE
Kromě postýlky nebo postele patří do dětského pokoje skříň, případně komoda na oblečení a úložné prostory na hračky. Většina dětí dělá spíš nepořádek a vytahuje oblečení a hračky na jednu hromadu, což je normální, ale zároveň je na čase je začít postupně učit vše ukládat na své místo. Skvělým pomocníkem k ukládání oblečení mohou být obrázky jednotlivých kusů oblečení nalepené na zásuvkách.
Foto: archiv redakce
Na hračky jsou vhodné úložné koše a pojízdné kontejnery nebo v případě panenek, plyšáků a autíček malé poličky umístěné tak, aby na ně dítě bez problémů dosáhlo. Chybět nesmí ani stabilní stoleček a židlička pro první kreslení nebo na malou svačinku a knihovnička, která může být spojená se sedátkem.
ZÁKLADY STOLOVÁNÍ
V batolecím věku už je potřeba se mít na pozoru, jak se před dětmi chováme a co děláme, protože nás začínají napodobovat. Rozhodně se vyplatí jít dobrým příkladem a z jídla vytvořit příjemný rituál pokud možno celé rodiny. S udělováním prvních lekcí stolování to nebude tak žhavé, protože batole sice ještě neumí držet lžíci či vidličku tak, jak má, jídlo bude všude kolem, ale dobrá zpráva je, že to nebude trvat věčně. Důležité v tuhle chvíli je dítě zaujmout třeba vlastním nádobím s oblíbenými postavičkami, které mu navíc dokonale padne do ručičky a nebude klouzat po stole. Navíc pokud je batole nejedlík, touha osvobodit obrázek na dně talířku možná jeho apetit povzbudí. Nezapomeňte přihlížet ke kvalitě a pamatovat si, že testy nezávadnosti, nové technologie a v neposlední řadě krásný design nejsou zadarmo.
Foto: archiv redakce
VLASTNÍ ŽIDLIČKA
Jídelní židlička musí být v první řadě dostatečně stabilní a bezpečná. Pokud bude navíc skladná a omyvatelná, tím líp, protože mýt ji budete i několikrát denně. Sedací část židličky, stejně jako zádová opěrka by měly být co nejpohodlnější, ale zároveň nastavené tak, aby dítě sedělo s rovnými zády. Nastavitelná podnožka umožní, aby lýtka se stehny vždy svírala pravý úhel a celá plocha chodit spočívala na podnožce. Tříbodové bezpečnostní pásy s pojistkou proti odepnutí dítětem jsou nutností.
CHCI POMÁHAT
Vařit a přitom mít dítě stále na očích nemusí být nutně sci-fi, pokud investujete do tzv. učicí věže, ve které bude dítě v bezpečí a může vám pomáhat míchat a přesypávat či solit jídlo. Musíte se připravit, že ne vždy se dítě trefí a kolem bude nejspíš spoušť, ale důležitý je společně strávený čas, kdy si dítě zároveň rozvíjí motoriku a upevňuje sebevědomí. Věž můžete koupit hotovou nebo ji šikovný tatínek či dědeček může podle návodu na internetu vyrobit sám.
Foto: archiv redakce
- BEZPEČNÝ NÁBYTEK
Rabování obsahu skříní a zásuvek je velká zábava, nábytek musí být dobře připevněný ke stěně. Nebezpečné jsou také ostré rohy, ale i špatně dotažené úchyty a šrouby. Nábytek s nebezpečným obsahem je nutné zajistit bezpečnostními zarážkami, které navíc zabrání i bolestivému skřípnutí prstíků.
- BEZPEČNÁ SVÍTIDLA A ZÁSUVKY
Zvídavé prstíky rády prozkoumávají nejen elektrické zásuvky, nákup chráničů do zásuvek je nutností. LED žárovky nedosahují nebezpečných teplot jako halogenové. Nejen kabely od svítidel mohou být velmi nebezpečné, proto musejí být dobře upevněny a zabezpečeny. Pozor na volně stojící televizor nebo jinou elektroniku, které na sebe dítě může strhnout.
- BEZPEČNÁ KOUPELNA
Vyplatí se investovat do termostatické baterie, protiskluzové podložky, ale třeba i do silikonového chrániče na baterii. V koupelně je navíc plno věcí, které dětem do rukou opravdu nepatří, počínaje nůžkami přes léky až po čisticí prostředky, a patří mimo jejich dosah, léky ideálně pod zámek.
- BEZPEČNÁ OKNA A DVEŘE
Okna i dveře musí být opatřeny bezpečnostním uzávěrem, který je nedovolí otevřít. Bezpečnostní řetízek na vchodových dveřích je nutností ve chvíli, kdy je dítě umí samo otevřít. Bezpečnostní zábrana schodiště a později protiskluzové pásky na schody jsou nezbytné.
- BEZPEČNÁ KUCHYNĚ
Batolata nejvíce přitahuje obsah zásuvek a skříněk a později i všechno, co se děje na sporáku a na kuchyňské lince. Když k největším lákadlům, jako jsou nože, škrabky a všechny elektrické přístroje, přidáme horké pánve a hrnce, čisticí prostředky, igelitové sáčky, máme pěknou sbírku nebezpečných předmětů. Alfou a omegou je dobře naplánovaná kuchyň spolu se zabezpečením zásuvek a kabelů, ale i pořízení ochrany kolem varné desky.