Mít své vlastní domácí fitness nemusí být doménou dispozičně velkorysého bydlení. Nabízíme vám několik tipů, jak i v malém bytě vymyslet plně funkční fitness zónu, nevydat se z peněz a přitom držet krok s dobou a s posledními trendy.
Rozložit a zase složit
Kouzlo levného, skladného a vysoce efektivního domácího fitness začíná na zemi. Do pořádné karimatky se nebojte investovat, bude totiž zdrojem vašeho pohodlí – jak dobře se vám na ní bude cvičit, tak moc se na pravidelné chvilky domácího fitness mučení budete těšit. Hlavními faktory kvality podložky jsou tloušťka, chcete-li síla podložky, tvrdost a velikost. Co však hraje zásadní roli ještě před samotným výběrem, jsou – účel, povrch a velikost, materiál a skladnost i přenostitelnost.
Foto: archiv redakce
Pro účely domácího praktikování jógy, pilates či jiných body & mind aktivit volte vyšší a měkčí podložku. K dynamickému cvičení jsou určeny podložky s protiskluzovým povrchem, dostatečnou výškou a vyšší hustotou materiálu pro tlumení dopadů. Zajímejte se také o údaj o savosti potu. Posledními trendy provedení jsou syntetický kaučuk NBR, který odolává jak vodě, tak i potu. Oblíbené jsou také ekologické podložky bez ftalátů a latexu. Jsou vhodné pro alergiky i pro děti a seniory. Pokud řešíte prostorové omezení, vybírejte z podložek skladných a ideálně s otvory pro možné zavěšení.
Zátěž není strašák
Cvičení se záteží, nebo jen s vlastní váhou těla? Co je zdravější a efektivnější? Stejně jako v každém odvětví, tak i v tom sportovním vládne mnoho mýtů a chimér, a to obzvlášť okolo otázky jak naložit se zátěží.
Foto: archiv redakce
Kapacity v tomto oboru by mi daly jistě za pravdu, že jde o dvě, od sebe jen těžko oddělitené „nádoby“, nicméně první krok k úspěšnému cvičení je poznat své tělo v pohybu s vlastní váhou, naučit se správně dýchat, zapojit střed těla a pánev ve správném postavení a naučit se ovládat pohyb rukou a nohou v sounáležitosti právě se zmíněným středem, nebo chcete-li „corem“, a pak teprve přidávat techniky s překonáváním menšího či většího odporu podle výkonnosti a osobních cílů.
Měřte a evidujte
Mít svůj systém a tréninkový plán je jedním z klíčů k dlouhodobě úspěšným výsledkům. Inspirujte se známými sportovci, kteří musí dnes a denně přijít na trénink bez zbytečného vymlouvání. Vůle, píle a přesnost neskutečně fungují. Obzvlášť pak, investujete-li do zátěžových testů a rukou odborníka, který vás naučí pracovat s vlastními genetickými předpoklady a aktuální výkonností. To se totiž nevylučuje s domácím cvičením.Měření tepové frekvence i domácí úsilí zefektivní.
Foto: archiv redakce
Investujte do sporttesterů nebo do tzv. chytrých pásků, které vám změří tepy, watty nebo třeba jen kroky. Stáhněte si sportovní aplikace, které vám umožní archivaci vašich tréninků a zpřehlední je v delším čase i umožní sdílení s ostatními, kteří jsou stejně odhodlaní a sobě a svému tělu věnují obdobné tréninkové úsilí. Pracujte systematicky, neklaďte si zbytečně nereálné cíle a naučte se chválit, odměňovat a v neposlední řadě odpočívat. Nezapomínejte, že vaše tělo se nemění v době fyzické námahy, ale v období, kdy odpočíváte a nabíráte nové síly. Regenerujte!