Říká milá Martina Boledovičová, zakladatelka nakladatelství Smart Press a maminka čtyř dětí, která sehrála klíčovou roli při vzniku mnoha inspirativních projektů a zajímavých knižních titulů. Navzdory předvánočnímu shonu si našla chvilku, aby si s námi povídala o knihách z krásné edice Tradinář.
Prozraďte našim čtenářům, kteří třeba ještě o krásných knihách z vaší edice Tradinář neslyšeli, co v sobě knihy a diáře z této edice ukrývají? A jak dlouho taková kniha vzniká?
Knihy o tradicích pojímáme trochu netradičně – snažíme se pochopit, proč některé tradice stále opakujeme, jaké svátky slavíme a jaký mají vlastně smysl i pro současnou dobu. Svátky, které v současné době máme v kalendáři, jsou svátky kola roku, církevní svátky, ale i svátky moderní, které se utvářejí přirozeně vývojem společnosti. Je toho poměrně hodně, ale téměř všechny svátky souvisejí s koloběhem přírody – jsou spojené s obživou a neztratily nikdy smysl. Zároveň nás tradice propojují i s ostatními lidmi, rodinou, sousedy, přáteli. Kromě známějších svátků (masopust, Velikonoce, posvícení, Dušičky, Vánoce) se věnujeme i těm méně známým, jako jsou například Hromnice, postní neděle s vynášením Morany, dožínky atd. S každým svátkem souvisí i přípravy, a tak jsou v knize i recepty a návody na tvoření i tipy, co dělat s dětmi. Knihy Vánoční Tradinář, TraDiář a Jarní Tradinář doplnila křesťanským příběhem farářka Martina Viktorie Kopecká. Knihy také prokládám osobními vsuvkami pamětníků i vlastními vzpomínkami. Kniha tedy vzniká postupně, ale reálně se jí intenzivně věnujeme dva až tři roky (tvoření rukopisu a fotografií), zpracování od předání rukopisu po expedici trvá asi čtyři měsíce.
Foto: Smartpress
Všechny knihy z edice Tradinář jste napsala vy ve spolupráci s úžasnými ženami Monikou Kindlovou a Martinou Viktorii Kopeckou. Proč zrovna tyto dvě ženy?
Obě mi přišly přirozeně do života. Když jsem dostala nápad na tvoření prvního Tradináře, dala jsem mu podtitul rodinný a tvořivý rok plný oslav a rituálů. Chtěla jsem vysvětlovat svým malým dětem smysluplné tradice a v průběhu roku s nimi žít, ale nestíhala jsem, vždy jsem byla jakoby pozadu a leccos jsem prošvihla. Monika měla blog (v současné době Instagram https://www.instagram.com/monika.kopecek/) U nás na kopečku a já si tam v období své mateřské přicházela pro inspiraci – líbily se mi její tipy, nápady, tvoření doma i na zahradě a v kuchyni během roku, proto jsem ji oslovila ke spolupráci. Monika měla tolik úžasných vychytaných receptů, že se do Tradináře všechny nevešly, a proto jsme vydali i knihu Naše domácí recepty a návody z kopečku.
Foto: Smartpress
Martinu Viktorii Kopeckou jsem oslovila po úspěchu prvního Tradináře (který je celoroční), protože jsem chtěla pokračovat vánočním obdobím a věděla jsem, že nedokážu popsat křesťanský příběh Vánoc. Martina v jednom rozhovoru pro Pravý domácí časopis řekla důležitou větu, že je hlas, že předává myšlenky, které vnímá jako důležité. Cítila jsem, že Smart Press, Tradinář, to má podobně. Oslovila jsem ji a Martině poslala knihu Tradinář, která ji velmi zaujala, a tak v covidovém období začala naše spolupráce. Vím, že neumím a neznám všechno, proto mi připadá důležité se propojovat s ostatními a vytvořit smysluplnou knihu. Spolupracuji také s etnografem Jiřím Mačudou.
Co byste popřála našim čtenářům, ale i sobě do nového roku?
Abychom neztratili naději na lepší budoucnost. Na jaře, hned po Vánocích, přibývá světla, přestože je ještě astronomická zima, kdy jsou ty největší mrazy. Zimním slunovratem teprve zima začíná, ale světlo probouzí postupně přírodu k zázraku, který se každý rok zopakuje. O tom bude Jarní Tradinář, který je právě v tisku. Kéž neztratíme propojení s přírodou, lidmi i sami se sebou.
Knihy z edice Tradinář jsou k dostání zde:
https://smartpress.cz/kategorie/knihy/edice-tradinar/