Teploty atakují tropickou třicítku a doma je horko k zalknutí… To je klasický každoroční scénář snad ve většině českých domácností. Velkou pomocí proti horku i slunečním paprskům může být vhodné stínění. Z jakých druhů můžete vybírat a jaké jsou jejich výhody?
Volba konkrétního druhu stínění se řídí v prvé řadě vkusem a požadavky majitele a také rozsáhlostí plánovaných stavebních prací. Pokud se chystáte na kompletní rekonstrukci staršího domu, je ideální přistoupit k výběru ještě před tím, než se pustíte do stavebních prací. U novostaveb je dobré se konkrétním řešení rozhodnout ještě před dokončením projektu. „Určitě není nezbytné omezovat se jen na jeden druh stínění pro celý dům. Jednotlivé typy můžete klidně kombinovat. Ideální je například v místnostech s denní aktivitou využít venkovní žaluzie a do ložnice dát roletu, která ji zcela zatemní a dokáže utlumit i hluky zvenčí,“ radí David Šejvl, manažer divize stínění značky VEKRA, největšího českého výrobce oken.
Interiérové stínění
Nejrychlejší cestou, jak zamezit slunečním paprskům a horku, aby se dostaly do interiéru, je vnitřní stínění. Je ale třeba počítat s tím, že v porovnání s vnější stínicí technikou má ta vnitřní slabší stínicí a izolační efekt. „Nejběžnějším typem jsou horizontální žaluzie, u nichž můžeme díky nastavitelným lamelám regulovat průchod světla do místnosti. Dalšími možnostmi jsou vnitřní rolety, japonské stěny nebo žaluzie typu plisé a duette. Poslední jmenovaný druh poskytuje v kategorii vnitřního stínění nejlepší izolaci. Skládá se z dvojitého plisé uprostřed s dutinou. Tento typ je i velmi variabilní, jelikož se dá stahovat horní i dolní profil,“ říká David Šejvl z VEKRY. Na výběr je navíc široká škála barev i designů, takže stínění můžete povýšit na stylový interiérový doplněk. Instalaci je ale lepší nechat na profesionální firmě, protože neodbornou montáží by se mohla okna poškodit.
Foto: VEKRA
Exteriérové stínění
Vnější rolety či žaluzie představují praktický způsob, jak interiér chránit nejen před sluncem, ale také jak izolovat horký vzduch zvenčí. „Venkovní stínění zachytí teplé sluneční paprsky ještě před oknem a nedovolí jim proniknout do interiéru. Pomůže tak doma udržet příjemnou teplotu po celý den. Kromě toho chrání před nežádoucími pohledy zvenčí a v zimě také před mrazem. Navíc se může stát i designovým fasádním prvkem a jeho barvu lze samozřejmě sladit s okny,“ vysvětluje David Šejvl z VEKRY. Ideální je pořídit si vnější stínění zároveň s novými okny, protože se vše zvládne tak říkajíc při jedné práci, ale venkovní žaluzie nebo rolety můžete mít samozřejmě i dodatečně. Ovládání se pak většinou řeší dnes již elektromotorem buď pomocí vypínače na zdi, dálkovým ovládáním nebo pomocí aplikace v mobilním telefonu. Jaké jsou nejčastější druhy?
Foto: VEKRA
- Venkovní žaluzie
Nejběžnějším typem exteriérového stínění jsou venkovní žaluzie, které mají podobně jako ty vnitřní polohovatelné lamely, takže s nimi můžete pohodlně usměrňovat světlo proudící zvenčí. Lamely jsou navíc opatřeny gumovou páskou, která snižuje případný hluk ve větru. „Speciálním podtypem jsou žaluzie VEKRA KOMFORT, které se upevňují na okenní rám. Nezasahují tak do stěny kolem okna a nedojde tedy ani k narušení fasády. Montáž je díky tomu rychlá a nevyžaduje žádné nákladné stavební úpravy," popisuje David Šejvl z VEKRY.
- Venkovní rolety
Venkovní rolety interiér zcela zastíní, ochrání ho před horkem i mrazem a navíc výrazně pomáhají tlumit venkovní hluk. Jejich přidanou hodnotou je navíc to, že v zavřeném stavu jsou překážkou pro případné zloděje a poskytují tak navíc i zvýšenou ochranu majetku.
- Screenové clony
Méně známou a také designovou variantou pro ochranu před slunečními paprsky jsou screenové rolety. „Pro jejich výrobu se používá technická tkanina, která je vysoce odolná proti povětrnostním vlivům. Screenové rolety jsou ideální zejména pro denní zastínění, protože i když jsou stažené, je výborně vidět ven, ale dovnitř nepropustí přímé slunce ani teplo,“ říká David Šejvl z VEKRY. Díky těmto vlastnostem mohou plnit i funkci také sítě proti hmyzu. Vzhledem ke svým rozměrovým možnostem jsou navíc vhodné i pro velkoformátová okna.
- Markýza
Markýza je vhodné řešení, jak vytvořit na terase příjemný stín a současně zabránit slunečním paprskům, aby ohřívaly interiér domu. Díky speciální impregnované látce zvládne i lehčí přeháňku, ale při prudkém dešti je třeba ji zatáhnout.
Stínění je v každém případě ideální pořizovat zároveň s okny, protože jednotlivé práce na sebe navazují. Jeden dodavatel navíc bude držet záruku jak za okna, tak za stínění.
Více na www.vekra.cz.