Hledáte jedinečné a ekologické osvětlení? Michaela Doležalová pod značkou Jasna navrhuje a vyrábí svítidla z recyklovatelného papíru, která vnesou do vašeho domova či kavárny kus jedinečnosti. A pokud si vyberete lampu z kolekce DIY nebo DIY Creative, můžete se stát spoluautory své vlastní lampy, která může být tím posledním světlem, které před spaním zhasínáte...
Jak vznikla myšlenka na značku Jasna? Ovlivnilo vaše studium na UMPRUM DNA značky?
Jasna je „covidový“ projekt, který vznikl v době, kdy jsem trávila více času doma na vesnici. Práce se sklem, mé dosavadní řemeslo, v ten moment nedávala smysl. Toužila jsem po něčem jednoduchém, co by potěšilo a spojilo lidi. Navrhla jsem první střihy lustrů a k nim přidala tištěné i video návody. V závěru roku 2020 se zrodila Jasna a s ní i DIY kolekce.
Studium na UMPRUM a zkušenosti z umělecké grafické školy Václava Hollara mě určitě ovlivnily. Na Hollarce jsme měli, mimo jiné, předmět tvarování papíru, které se později stalo klíčovým prvkem mých lustrů. Na UMPRUM jsem pak prohloubila své teoretické znalosti a rozšířila si obzory v oblasti designu a umění.
Foto: archiv značkyCo vás na papíru uchvátilo a jakých vlastností si na něm ceníte?
Ve srovnání se sklem, s kterým jsem pracovala před tím, je papír mnohem prostší, lehčí a snáze skladovatelný. Navíc – papír je do jisté míry ekologičtější, což mi taky dává dobrý pocit. Co mě na papíru nejvíce baví, je jeho flexibilita. Díky ní můžu v ateliéru kdykoliv sáhnout po kusu papíru a pustit se do experimentování. Výsledek se dostavuje okamžitě a s ním i uspokojení z tvoření. Rychlost procesu je pro mě důležitá, a papír mi tohle umožňuje. Fascinuje mě ta proměna – z plochého papíru se rodí 3D objekt. To mám ráda už od dětství.
Zkrotit papír a proměnit ho v originální lampu asi nebude jen tak?
Pro zpracování grafických papírů používám tzv. razicí stroje. Raznice jsou speciálně navrženy podle mých návrhů a vytvářejí v papíru linky pro ohýbání a výseky, které se potom stávají řezy. Tímto způsobem zpracování papíru Jasna začínala. Každý typ papíru si vyžaduje specifický přístup a techniku zpracování a objekty z ručního papíru mají zase jiný výrobní postup.
Foto: archiv značky
Jak se liší váš proces zpracování papíru od tradičních metod a co přináší za benefity?
Pro výrobu ručního papíru používám 3D tištěná síta, která mají již vystouplé drážky určené pro vznik ohybu papíru. Tato technika umožňuje vytvořit papír s přesně definovanými ohyby, aniž by bylo nutné používat tradiční bigovací stroj, a otevírá nové možnosti využití ručního papíru, který je tak připravený ke skládání. V místě těchto drážek papír uschne v tenčí vrstvě a přesně v těchto místech se po vyschnutí papír ohýbá.
Jak tato nová metoda ovlivňuje design vašich produktů?
3D tištěná síta, která vyvíjím, rozšiřují možnosti nejen ohýbání papíru, ale také výběru vstupního materiálu.
Díky nim mohu využívat sezónní přírodniny nebo recyklované materiály jako vstupní suroviny. Umožňuje mi to experimentovat s různými texturami, barvami a vlastnostmi papíru, což se pak promítá do konečného designu produktu. Tato inovativní metoda mi také umožňuje přizpůsobit design každého produktu konkrétní potřebě nebo požadavku.
Foto: archiv značkySpolupracujete s lokálními řemeslníky a tiskárnami. Čeho si na nich nejvíce ceníte?
Důležitá je pro mě spolupráce s papírníkem Michalem Gorcem, který má bohaté zkušenosti s výrobou ručního papíru. Konzultujeme vývoj 3D tištěných sít a vyvíjíme papír, který splňuje mé specifické požadavky. Spolupracuji i s konstruktérem Jonášem Stoklasou a v minulém roce mi byla přidělena podpora pro začínající podnikatele pracující se 3D tiskem od Pruša Labu. Díky tomu vzniklo několik variant sít, což jeho vývoj výrazně posunulo.
Kde je můžeme naživo obdivovat?
Nedávno jsem dokončila rozsáhlou instalaci padesáti světelných objektů v nově otevřené restauraci od Zátiší Group s názvem Pop-up. Další z mých instalací je například v kavárně Periferie v Praze. Seskupení lampiónů zazářilo také ve výloze Papelote, La Papier nebo Xao. Vytvořila jsem tematické lampiony pro zimní Festival Mini a kulturní prostor Zvěřinec ve Zlíně. Mou stopu najdete třeba i v prodejně Bohemia Papier.
Foto: archiv značkyJaké emoce a pocity chcete vzbudit u svých zákazníků?
Lampiony z papíru vnášejí do interiéru pocit tepla. Kromě otevřených lamp často navrhuji uzavřené, které vytvářejí intimní atmosféru s tlumeným světlem, která navozuje pocit bezpečí a pohody.
Dopřáváte kreativitu i vašim zákazníkům, a to prostřednictvím workshopů.
Workshopy dělám moc ráda, i když z nich mám na začátku vždycky trochu trému. Ale ta spokojenost účastníků na konci? To je moje odměna! Je to úžasný pocit, moci je provázet na jejich tvůrčí cestě. Jejich nadšení mě nabíjí energií a inspiruje k další tvorbě.
„Spolupráce s lokálními řemeslníky a tiskárnami je pro mě klíčová, podporuji tím mimo jiné místní ekonomiku a komunitu.“
Jak vnímáte téma ekologie a udržitelnosti?
Vytvářím recyklovatelné lampy z papíru, ručního i grafického, s vědomím jejich dočasnosti. Ruční papír je kompostovatelný, grafický recyklovatelný. Vytvářím objekty, které mohou (ale nemusejí) sloužit krátkodobým potřebám uživatele. To ocení restaurace, kavárny nebo výlohy obchodů. Ale i v domovech se potřeby mění. Stěhujeme se, měníme účely místností. Papírové lampy se proměňují s námi, snadno se instalují a demontují.
Foto: archiv značkyUdržitelnost je základem mé tvorby. Díky 3D tištěným sítům spojuji výrobní kroky a otevírám se novým možnostem s přírodními materiály. Toto myšlení je součástí mé značky, ale bojím se nadužívání pojmu „eko“ pro marketing. Vím, že mé lampy obsahují i neekologické komponenty, a neustále hledám cesty k dalšímu zlepšování.
Co vás motivuje k dalšímu rozvoji značky Jasna? A jaká je podle vás budoucnost papíru v oblasti designu a výroby?
Přicházející výzvy mě inspirují k růstu. Nyní navrhuji i dekorace z papíru, které neosvětlují, a neustále zkoumám nové výrobní procesy a materiály. Vidím kreativní potenciál skrze integraci digitálních technologií. Ty se dají využít pro práci s přírodními a lokálními materiály. Nyní navazuji spolupráci s květinářstvími a pěstiteli bylinek, od kterých plánuji odebírat přírodní odpady pro další využití.
Foto: archiv značkyJasna
Michaela Doležalová zakladatelka značky Jasna, www.jasna.store
Na otázku, kam by umístila svítidlo Jasna, kdyby si mohla vybrat jakýkoli prostor na světě, odpověděla – „Vybrala bych si obrovský skleník s rostlinami, protože ve chvíli, kdy poslední paprsky slunce dopadají dovnitř a zarostlá džungle se začíná proměňovat do tmavých odstínů tmy, se lampiony rozzáří a osvětlí prostor mezi rostlinami. V takovém prostředí si dokážu představit skromnou hostinu s chlazenými nápoji a ambientní hudbou.“