Pivoňka má velký talent okouzlit půvabným vzhledem a podmanivou vůní. Zdobí nejen naše zahrady, plní vázy našich domovů, ale oblíbená je i u nevěst. Aby také ne, když jejich krásné a voňavé květy symbolizují lásku a štěstí.
SKUTEČNÁ PASTVA PRO OČI
Nádherné pivoňky s jednoduchými, poloplnými nebo plnými květy v barevné škále začínající u romantické bílé přes růžovou jako cukrová vata až po krvavě rudou potěší oko nejen milovníka květin. Pivoňky lze rozdělit do dvou základních skupin, a to na dřevité a bylinné. Dřevité kvetou o měsíc dřív než bylinné a mohou se dožít i více než sta let, zatímco bylinné několik desítek let. Abychom se mohli těšit ze štědré nadílky sladce vonících květů, je potřeba vědět, že pivoňky potřebují kvalitní spíše sušší zahradní půdu bohatou na živiny, dostatek sluníčka a každoroční přihnojení. Pivoňka je rostlina dlouhověká, potřebuje zakořenit, proto se může stát, že první roky nemusí kvést.
POTĚŠENÍ VE VÁZE
Víte, že pivoňky jsou také nazývány květinami dvaceti dní? Právě tolik dní kvetou. Nejkrásnější květy mají pivoňky staré zhruba sedm let. Květy pivoněk se výborně hodí k řezu. Bohatá kytice ve váze potěší i déle než týden, pokud ji nejdříve ostrým nožem seříznete diagonálně stonky o cca pět centimetrů a dopřejete jí dostatek čerstvé vody pokojové teploty. Váza s kyticí by ovšem neměla stát na přímém slunci, v blízkosti topení nebo v průvanu. Ani blízkost mísy s ovocem, ze kterého se uvolňuje etylen, není pro kytici pivoněk ideální společník, neboť zkracuje její životnost.
TIP: Vysazujete-li pivoňku do svahu, vytvořte kolem ní tzv. zálivkovou mísu ze zeminy, aby voda při zalévání neodtékala po svahu pryč.
JAK PIVOŇKA KE JMÉNU PŘIŠLA
Paeon, žák slavného lékaře, vyléčil pomocí vzácné byliny (vědecký název Paeonia) slavného hrdinu Pluta. Učitel na lékařské úspěchy svého žáka žárlil a nechal ho zavraždit. Pluto, který byl Paenovi vděčný za vyléčení, jej mrtvého proměnil v onu léčivou rostlinu, která dodnes nese jeho jméno.
FOTO: BLUMENBÜRO HOLLAND