Na dovolené ve Středomoří jste se zamilovali do překrásných olivovníků s pokrouceným až bizarním kmenem? Máme pro vás dobrou zprávu. Jedinečnou atmosféru, kterou kolem sebe tyto stálezelené stromy šíří, si můžete užít i na vaší terase nebo balkoně.
Cenu určuje počet větví
Kouzlo olivovníku tkví v kombinaci sukovitého trupu a typických stříbrno-zelených listů, které zůstávají na rostlině po celý rok. Nejznámějším a nejpěstovanějším druhem je oliva evropská (Olea europia). Existují stovky odrůd, které se liší produkcí oliv, typem růstu a nároky na prostředí. Jako zahradní rostlina se nejčastěji pěstuje odrůda „Lessini“, která toleruje i zimní podmínky.
Foto: archiv redakce
Při nákupu olivovníku vybírejte takovou rostlinu, která má kmen a korunu v rovnováze. Čím starší a rozvětvenější strom, tím vyšší bude jeho cena. Záleží na vás a vašich prostorových a finančních možnostech, zda sáhnete po menším stolním stromku v květináči (velmi populární a v našich podmínkách ideální je pěstovat olivovník jako bonsaj), nebo vysokém štíhlém stromě. Jisté je to, že ať zvolíte jakoukoli variantu, bude se v místnosti nebo na terase či balkoně určitě krásně vyjímat.
Symbol hojnosti
Podle řecké mytologie darovala bohyně Pallas Athéna městu Athény moudrost v podobě olivovníku. Obyvatelé jako poděkování za cenný dar po bohyni pojmenovali své město. Olivová větev symbolizuje hojnost a štěstí a ve starověkých civilizacích byla často obětována bohům.
Láskyplná péče
Olivovník miluje slunné stanoviště, které je společně s lehčí dobře propustnou písčitohlinitou půdou a kvalitní drenážní vrstvou optimální pro jeho růst. Co opravdu nemá rád a dá vám to najevo stočenými listy, je přemokření a vlhký vzduch, proto ho během vegetačního období zalévejte mírně, v zimě pak jen tolik, aby půda úplně nevyschla.
Foto: archiv redakce
Pokud venkovní teplota klesne pod –5 °C, je potřeba rostliny chránit chvojím nebo rounem. Olivovníky v nádobách je nutné přemístit do prostorů s teplotou kolem 10 °C. V období sezóny od března do září můžete olivovník přihnojovat.
Jedinečná atmosféra
Pokud budete olivovník pěstovat v nádobě, dejte si na jejím výběru záležet. Typickým středomořským prvkem je terakota, která byla v období starověku využívána k výrobě sošek, keramiky, cihel... Právě terakotové květináče se svou typickou hnědooranžovou barvou dodají olivovníku tu správnou středomořskou vizáž. Nádherně bude vypadat, pokud olivovník obklopíte dalšími rostlinami, které se běžně ve středomořských oblastech vyskytují, například levandulí.
Foto: archiv redakce
Kdy se dočkáte plodů?
Pořídíte-li oboupohlavní rostlinu nebo dvě rostliny různých odrůd, malých plodů se můžete dočkat už za zhruba šest let. Pokud se tak opravdu stane, berte to jako úspěch, protože na většině olivovníků se pořádné plody objeví až po padesáti letech po vysazení. Určitě nepočítejte s tím, že byste si vyrobili salát z vlastní úrody, ale těšte se samotnou krásou olivovníku.