Hledáte zelené pokojové rostliny, které osvěží interiér či zimní zahradu svým vzhledem i vůní, a navíc je ve vánočním období můžete lehce obléct do svátečního? Pak vsaďte na teplomilné pokojové jehličnany.
VŮNĚ VÁNOC
K nejznámějším jehličnanům vhodným do interiéru patří pokojový cypřiš (Cupressus macrocarpa). Důvodů je hned několik. Velmi dobře se tvaruje a díky obsahu vonných silic příjemně provodní a pročistí vzduch v místnosti. Krásně se vyjímá nejen v květináči, ale i ve válcovité skleněné nádobě.
Foto: archiv redakce
Dalším oblíbeným interiérovým jehličnanem je půvabná a nenáročná borovice pinie (Pinus pinea), ze které lze navíc tvarovat velmi pěkné bonsaje. Oba tyto jehličnany po dobu, kdy slouží jako vánoční dekorace, zvládnou pokojovou teplotu, kdy je potřeba je rosit, ale poté je ideální nechat je přezimovat na světlém a chladnějším stanovišti s teplotou kolem 10 °C. V létě mají rády letnění venku.
VÁNOČNÍ STROMEK V KVĚTINÁČI
Bude mít váš vánoční stromeček letos podobu smrku nebo jedle v květináči? Důležité je uvědomit si, že tyto jehličnany v zimním období spí a probouzejí se pozvolna až s teplými jarními dny.
Foto: archiv redakce
Stejně pozvolné by mělo být přenesení stromku do vytápěné místnosti. Ideální je přenést ho už během listopadu z venku do chladnější chodby nebo zimní zahrady a po pár týdnech ho přemístit do předsíně a teprve těsně před Vánoci na několik dní do vytopeného pokoje, kde by ale neměl pobýt déle než týden.
Foto: archiv redakce
Blahočet ztepilý
Araucaria heterophylla
Jehličnan, který vypadá jako vystřižený z filmu Cesta do pravěku, je často označován jako pokojová jedle. Větve má uspořádané přeslenovitě v patrech, jehličky jsou poměrně měkké a krátké, mladé jsou světle zelené, starší tmavě zelené.
Foto: archiv redakce
Jako každý jehličnan má raději nižší teploty, ale v případě, že nestojí u zdroje tepla, např. u radiátoru, zvládne i pokojovou teplotu, kdy ale vyžaduje časté rosení a světlé stanoviště bez přímého slunce. V zimě omezíme zálivku.