Patří k nejstarším rostlinám na Zemi. Existuje jich asi 40 tisíc druhů a lze je pěstovat venku v zahradě i v interiéru. Dopřejete-li jim vhodné podmínky, bude se jim dařit velmi dobře, aniž by vyžadovaly přílišnou péči. Jako bonus vyčistí vzduch a vytvoří v interiéru zdravou vzdušnou vlhkost.
Stanoviště
Kapradiny obecně preferují světlé místo. Čím jasnější světlo, tím rychleji porostou. Pozor na odpolední přímé sluneční paprsky, mohou spálit listy. Vystavení rannímu slunci nevadí. Kapradinám nevyhovuje ani umístění u radiátoru nebo krbu. V měsících, kdy není tolik světla, jim můžete dopřát umělé osvětlení. Ideální stanoviště nabízí místnosti s vyšší vlhkostí, například kuchyň nebo koupelna s oknem. Chraňte je před náhlými změnami teploty a chladným průvanem.
Péče
Květináč s drenážními otvory by měl být o něco větší než kořenový bal. Kvalitní univerzální směs zeminy pro pokojové rostliny je naprosto dostatečná. Pokud je v místnosti sušší vzduch, můžete kapradinu umístit na misku s oblázky a vodou, bude se postupně odpařovat. Květináč by neměl stát přímo ve vodě a pozor na přemokření, může vést k zahnívání kořenů. Pokud naopak necháte zeminu příliš dlouho suchou, může rostlina začít opadávat nebo hnědnout okraje listů. Během vegetace dopřejte kapradině univerzální tekuté hnojivo.
Množení
Kapradiny se množí pomocí výtrusů, které se obvykle nacházejí na spodní straně listu – podél žilek, na okrajích listů, na konci listu nebo roztroušeně. Ve chvíli, kdy jsou obaly výtrusů zralé, roztrhnou se a pokud spadnou na vlhká místa, začnou růst.
Tipy
Kapradiny vypadají božsky ve skleněných nádobách, případně můžete vytvořit kapradinové terárium. Potřebovat budete zeminu, mech, vodu, kameny, dřevěné uhlí a samozřejmě kapradiny. Návod najdete na internetu.
Pokud bojujete s prostorem, kapradiny vypadají krásně i v závěsných nádobách, případně je můžete pěstovat v mechové kouli (kokedamy), buď zavěšené, nebo na talířku. Parožnatku (Platycerium) a sleziník (Asplenium) lze pěstovat jako epifyty bez půdy, upevněné na kusu dřeva, rašeliníku, jedlové kůře apod.
Nejčastěji v interiéru pěstované kapradiny:
Sleziníky (Asplenium), Žebrovice (Blechnum), Plášťovky (Didymochlaena, Netíky (Adianthum), Parožnatky (Platycerium), Zaječí tlapky (Davallia)