Zásadní roli při výběru LED žárovek a zářivek by měla hrát teplota chromatičnosti neboli teplota barvy světla. Jen tak se podaří navodit tu správnou dynamiku přesně podle momentální nálady a aktuálních potřeb. Nebo jednoduše stačí vnímat a respektovat změnu teploty chromatičnosti světla během denního cyklu. Možná vám to zní na první dobrou příliš složitě, ale vězte, že tomu tak není.
Teplota chromatičnosti
Je jedním z nejdůležitějších parametrů světelného zdroje. Tato fyzikální veličina se vyjadřuje v kelvinech (K) a určuje spektrum tzv. bílého světla, respektive jeho barevný odstín, který světelný zdroj vyzařuje. Obecně platí, že čím vyšší hodnota kelvinů, tím studenější/bělejší světlo, které člověk může vnímat až do modra. Pro zjednodušení si představte třeba světlo hořící svíčky, které se jeví jako teplé a žluté a je ideální k navození intimní atmosféry. Odpovídá asi 1 500 kelvinům. Zatímco světlo zatažené oblohy, které se jeví jako namodralé, odpovídá teplotě kolem 7 000 kelvinů.
Foto: Home Sweet Home
Proč tolik záleží na výběru teploty bílé?
Jednoduše proto, že náš mozek podle teploty bílé barvy vnímá, kdy má být aktivní a nejproduktivnější (denní studené světlo) a kdy si už si může dovolit aktivitu snížit, jít do útlumu a pomalu se připravovat ke spánku (teplé bílé světlo).
Jak se označuje barva světla u žárovek?
Pevně stanovená univerzální hranice mezi teplotami neexistuje, ale v zásadě se můžeme setkat se třemi základními typy světla.
Foto: LedvanceTeplota barvy světla slunce v denních fázích a světla vybraných světelných zdrojů
1 200–1 800 K | 3 000–3 300 K | 6 500–7 000 K |
světlo svíčky, pozdní západ slunce |
halogenová žárovka | denní světlo při zatažené až zamračené obloze |
2 600–2 800 K | 4 000–5 000 K | 7 500–10 000 K |
běžná vláknová žárovka, východ a západ slunce |
běžná zářivka | studená LED světla, LCD obrazovky, jasná polední obloha |
5 000–6 000 K |
||
obvyklé denní světlo za jasného dne |
Teplé bílé světlo
Označuje se jako Warm White (WW) a s hodnotou mezi 2 700–3 500 kelvinů se blíží klasické vláknové žárovce, které podle normy EU není od roku 2018 povoleno vyrábět. Takto označená žárovka vyzařuje příjemnou žluto-
oranžovou barvou připomínající plamen ohně nebo východ či západ slunce, čímž vytváří pocit pohody a bezpečí. Je ideálním volbou do místností určených k relaxaci a odpočinku, které využíváme zejména ve večerních hodinách, jako je obývací pokoj a ložnice. Často se objevují i v dětských pokojích a jídelnách. Teplé bílé světlo umí místnost pocitově zahřát, ale pamatujte, že unavuje oči, a proto není vhodné třeba ke čtení a podobným činnostem, které vyžadují větší soustředění. Často se s ním můžete setkat třeba v kavárnách, lobby barech apod.
Foto: Philips
Denní/neutrální bílé světlo
Označuje se jako Neutral White (NW) a často se mu říká přirozené denní světlo s hodnotou mezi 4 500–6 500 kelvinů. Naše oko ho vnímá jako bílé až lehce namodralé, tudíž je jasnější a tolik neunavuje oči. Naopak pomáhá překonat únavu, podporuje aktivitu a koncentraci, a proto je ideální volbou do pracoven a studentských pokojů. Oblíbené je i v koupelnách u osvětlení zrcadel, zejména pokud se žena líčí, protože hlavní výhodou neutrálního světla je to, že osvětlené předměty, tedy i tvář, zabarvuje jen minimálně a make-up pak vypadá na denním světle stejně jako v koupelně před zrcadlem. Z podobného důvodu se hodí i k osvětlení předsíní a pracovních ploch v kuchyni, na kterých připravujeme jídlo. Často se s ním můžete setkat také v obchodech, v showroomech či galeriích.
Tip Bílé až lehce namodralé světlo vytváří zejména v kombinaci s pastelovými barvami dojem čistoty. Pozor jen, pokud tíhnete k tradičnímu nebo selskému stylu, v takovém interiéru může tato chladnější barva světla působit až nepřirozeně.
Studené bílé světlo
Označuje se jako Cool White (CW) a často se mu říká chladné světlo, působí totiž až mrazivě a nepřirozeně. Světlo s hodnotami nad 7 000 kelvinů byste si do interiéru nejspíš nevybrali, ale pravdou je, že každý vnímá barvy jinak, a pokud z něj máte dobrý pocit, nemusíte se rozpakovat použít ho třeba k práci s počítačem, do sklepa, garáže nebo dílny. Více než pro domácí použití se hodí zejména do laboratoří, zdravotnických zařízení apod.
Tip Takto hodně studené světlo lze lehce potlačit teplými žlutými odstíny třeba v podobě výmalby nebo sluníčkově žluté knihovny v pracovně.
Teplota barvy světla má značný vliv na naši náladu a na pohodlí v dané místnosti
Foto: Philips