V obývacím pokoji, kde se schází celá rodina a tráví v něm spoustu času, často hraje důležitou roli. V případě, že nevisí na stěně, přichází na řadu televizní nábytek. Přinášíme vám několik tipů, jak vybrat ten správný kousek do vašeho obývací pokoje, a připomeneme si důležitou ergonomii.
Velikost a umístění
Zvažte velikost obývacího pokoje a umístění televize. Důležitým aspektem je i rozměr a poloha televize, protože výrazně ovlivní, jaký typ televizního nábytku bude tím pravým. Potřebujete-li ušetřit místo, zvolte spíše závěsný nábytek. Nezabírá podlahovou plochu a v prostoru působí vizuálně odlehčeným dojmem. Větší prostor snese i robustnější nábytek s úložným prostorem nebo televizní stěnu.
Styl a design
Už dávno není pravda, že televizní nábytek by měl ladit s celkovým stylem obývacího pokoje, zejména pokud vyznáváte svérázný eklektismus, který kombinuje různé styly. Platí, že dřevo přidává do interiéru pocitové teplo a útulnost, kov nebo sklo ho zase opticky příjemně odlehčí. Navíc většina televizního nábytku má otvory pro umístění kabelů, tudíž je vyřešen i případný estetický problém.
Foto: Westwing Collection
Úložný prostor
Většina televizního nábytku poskytuje dostatek úložného prostoru pro další zařízení a příslušenství, případně pro knihy apod. Dobře si promyslete, kolik úložného prostoru potřebujete, a podle toho vyberte nábytek s odpovídajícím množstvím polic a zásuvek
Foto: Ikea
Ergonomie
Seděli jste někdy v kině v první řadě? Pak jste si možná místo zážitku z filmu užili spíš ztuhlý krk, obraz a zvuk také nic moc. Doma to v případě, že zvolíte pro umístění televize špatnou vzdálenost a výšku, může být podobné.
Obecně platí, že čím větší televize, tím dál by měla být umístěna od pohovky, přičemž je ale nasnadě myslet na to, že pro dokonalý prožitek ze sledování televize a také kvůli tomu, abyste se vyhnuli únavě očí, je nutné sladit úhlopříčku s rozlišením a velikostí místnosti, do které chcete televizi umístit.
Foto: HK LivingOptimální vzdálenost
S výškou umístění televize je to celkem jednoduché. Ideální výška je taková, kdy je střed obrazovky maximálně ve výšce očí, spíš o pár centimetrů níž, aby hlava i oči byly lehce sklopené. Zejména pokud koukáte na filmy s titulky. Pokud budete mít hlavu zakloněnou, vaše krční páteř a okohybné svaly, které tím zbytečně namáháte, vám nepoděkují.
V případě správné vzdálenosti sezení od televize je potřeba brát v potaz to, jaké má televize rozlišení. Obecně platí, že čím větší je obraz, tím větší by měla být pozorovací vzdálenost, optimálně 2,3 až 3x větší, než je úhlopříčka televize. U obrazovek s rozlišením 4K můžete sedět o něco blíž než u Full HD.
Foto: Westwing
Světelné podmínky
Odborníci se shodují v tom, že to nejhorší, co můžete vašim očím udělat, je to, že budete sledovat televizi při absolutní tmě. Ideálním řešením je tlumené a rozptýlené světlo, které se odráží od stropu nebo stěny, a vytváří tak optimální podmínky, které pomáhají únavu očí snižovat. Stojací lampa umístěná za televizí nejenže zlepší ostrost pozorovaného obrazu, ale nebude oslňovat ani vás, ani obrazovku. Oblíbeným řešením jsou i LED pásky nainstalované na zadní stranu TV.