Vzbuzují údiv na první, druhý i tisící pohled. Představují nevšední způsob, jak oživit interiér zelení, pokud nechcete pořizovat další květináče. Pro pěstování květin schovaných v mechové kouli levitující v prostoru nebo hovících si v malé misce nepotřebujete žádné zvláštní znalosti.
Co je to kokedama?
Slovo kokedama doslova znamená „mechová koule“ a přesně o tom je i květinové umění pěstování rostlin mimo květináč nebo nádobu, jež se zrodilo před více než pěti stoletími v Japonsku.
Foto: Zahrada na niti
Obklopená mechem
Pěstování v mechové kouli je poměrně sofistikované a rostliny v ní rostou spokojeně s kořeny uvnitř. V kouli najdou všechno, co potřebují k růstu a vývoji. Je složena z ketotsuchi (japonský černý lepivý a plastický jíl, který je nejvhodnější a základní ingrediencí pro výrobu kokedam), akadamy (japonský jíl vulkanického původu v podobě granulí, který velmi dobře drží vlhkost), zeolitu (krystalická hornina, která dobře váže živiny a vodu) a rašeliníku. Pokrytá je živým mechem, který si můžete nasbírat při procházce lesem, přichyceným nití. Tato technika se obvykle aplikuje na malé a středně velké rostliny s pomalejším růstem.
Foto: Zahrada na niti
Vhodná rostlina
Kokedamy se vyrábí z odolných venkovních i pokojových rostlin. Pokud se do výroby kokedamy chcete pustit sami, Lenka Hrubá ze Zahrady na niti doporučuje nenáročné pokojovky jako sleziník, asparágus, marantu nebo ledviník. Pokud ale toužíte po rozkvetlé kokedamě, vsaďte na africkou fialku. Doslova exoticky bude vypadat citrusovník nebo mandarinka. Delší sucho dobře snáší nolina neboli sloní noha.
Foto: Zahrada na niti
Stanoviště a péče
Ideálním stanovištěm pro kokedamy je světlý kout, kde na ně přímo nedopadají sluneční paprsky. Sušší prostředí v blízkosti radiátorů nebo jiných zdrojů tepla jim nebude dělat dobře.
Zavěšené kokedamy se zalévají ponořením mechového balu do nádoby s odstátou vodou. Jakmile se začínají objevovat vzduchové bublinky, znamená to, že koule nasává vodu, může to trvat i jen několik desítek vteřin. Pak stačí nechat květinu chviličku okapat a pověsit zpět na její místo. Díky mechovému obalu voda ze zalité kokedamy nekape. Pokud jde o frekvenci zavlažování, závisí to na typu pokojové rostliny, ale obecně platí, že v zimě zaléváme jednou za 14 dní a v létě 2x týdně. Trik, jak zjistit, zda potřebuje kokedama zalít, je potěžkat ji v ruce – pokud vám bude připadat příliš lehká, nastala ta správná doba. Jednou za čas – podle toho, jak rostlina roste – je potřeba obnovit substrát a vyměnit mechový bal.